Waar gaat jouw geld allemaal aan op? Heb jij een gat in je
hand? Of ben je juist een spaarder? Heb jij een bijbaantje of heb je die extra inkomsten niet nodig?
Doe mee aan het Scholierenonderzoek van het Nibud en steun zo kinderen in arme landen!
Info over dit verslag
Geschreven door: | anoniem |
Niveau: | 4VWO |
Kwaliteit: | ![]() ![]() ![]() |
Waardering: | ![]() ![]() ![]() |
Taal: | Nederlands |
Woorden: | 1087 |
Opvragingen: | 22 |
Hulpmiddeltjes
Waardering
Gemiddelde waardering: 3 uit 5 (14 stemmen)
Titels van Jan Wolkers
Brandende liefde (18) 1981 De doodshoofdvlinder (11) 1979 De hond met de blauwe tong (2) 1964 De jaargetijden (2) 2000 De junival (7) 1982 De kus (2) 1977 De onverbiddelijke tijd (1) 1984 De perzik van onsterfelijkheid (5) 1980 De walgvogel (4) 1974 Een roos van vlees (14) 1963 Gesponnen suiker (3) 1963 Gevederde vrienden (1) 1993 Gezinsverpleging (1) 1985 Gifsla (8) 1983 Groeten van Rottumerplaat (2) 1971 Het afschuwelijkste uit Jan Wolkers (1) 1969 Horrible tango (2) 1967 Kort Amerikaans (28) 1962 Langpootmuggen (1) 1993 Serpentina's petticoat (4) 1961 Terug naar Oegstgeest (14) 1965 Turks fruit (83) 1969 Vivisectie (1) 1961 Wegens sterfgeval gesloten (1) 1963 Werkkleding (0) 1971 Zomerhitte (17) 2005 Zwarte advent (1) 1969 Zwarte bevrijding (3) 1995
Laatst gewijzigd op 23 januari 2002
genre: psychologische roman
jaar van 1e uitgave: 1963
aantal bladzijden: 194
leestijd: ongeveer 8 uur
Wij hebben voor de schrijver Jan Wolkers gekozen omdat hij vrij bekend is en over het algemeen goede recensies krijgt. Voor mij was er geen speciale reden om het boek te lezen, ik had drie boeken van Jan Wolkers thuis liggen en een roos van vlees trok mij het meest aan.
Veel verwachtingen vooraf had ik dus ook niet, maar het leek me in ieder geval een erg diepzinnig boek. Ook leek me het wel een moeilijk boek qua taalgebruik.
Mijn reactie nadat ik het boek uit had was: “Eindelijk uit!” Ik vond het boek erg langdradig en ik moest me er echt toe aanzetten om het boek uit te lezen.
De hoofdpersoon in dit boek is Daniël. Daniël is een volwassen man, hij is gescheiden van Sonja onder andere omdat hij haar geen liefde meer kon geven. Sonja en Daniël hebben samen twee kinderen, Basje en Maarten. Ze hadden ook nog een dochtertje maar die is op tweejarige leeftijd overleden. Terwijl Sonja en Daniël ruzie hadden, stond hun dochtertje onder een te warme douche en ze verbrandde ernstig. Enkele dagen later is ze in het ziekenhuis overleden.
De dood van het dochtertje staat in dit boek centraal. Daniël heeft de dood nooit kunnen verwerken en zijn vrouw ook niet. Daarom zijn ze toen ook gescheiden. Daniël denkt erg veel aan zijn dochtertje en af en toe komen er flashbacks van het ongeluk naar voren. Na het ongeluk met zijn dochtertje heeft hij ook vaak last van astma-aanvallen. Hij ondervindt hier veel last van en krijgt het vaak ontzettend benauwd. Dit boek vertelt een dag uit het leven van Daniël. Deze dag wordt afgewisseld door herinneringen aan zijn dochtertje en problemen met zijn astma. Op deze dag komen ook verschillende mensen op bezoek. Allereerst komen zijn ouders op bezoek vanwege het feit dat hij jarig is. Hierna komt zijn zoontje Basje op bezoek. Hij komt altijd tussen de middag bij Daniël eten. Die avond zou Daniel met een vriendin naar een voorstelling gaan. De vriendin belt af en stuurt een vriendin van haar naar Daniël toe om hem te vergezellen. Als Emmy (zo heet ze) bij Daniël aankomt krijgt hij het heel benauwd. Het wordt zelfs zo erg dat ze niet kunnen gaan. Emmy gaat niet naar huis maar blijft de hele nacht bij hem. Daniël slaapt en droomt en tussen zijn dromen over zijn dochtertje vertelt Emmy haar verhaal.
Door middel van de verschillende bezoekjes kom je steeds meer over Daniël te weten. In een recensie las ik dat de drie verschillende bezoeken ook een betekenis hebben. Zijn ouders zijn Daniëls’ verleden, Basje is de toekomst en Emmy is het heden. Zo had ik het zelf nog niet bekeken maar toen ik het las begreep ik het wel.
Zoals ik al zei gebeurt dit alles in een dag. Het verhaal is verteld in een chronologische volgorde. Tussendoor wordt het verhaal ook nog verduidelijkt door middel van flashbacks. Deze bouwen langzaam het verhaal op. Het begint midden in het verhaal (in medias res). Je weet nog niks van Daniëls’ leven af. De vertelde tijd is na de 2e wereldoorlog, waarschijnlijk rond de jaren 60. Een roos van vlees heeft een open einde. Daniël heeft weer last van een astma-aanval, deze keer zo erg dat de dokter moet komen. Je weet niet of de dokter op tijd zal komen of niet, of Daniël zal stikken of niet.
Het verhaal speelt zich af bij Daniël thuis en in zijn buurt, hier komt veel naar boven. De dingen die zich in het huis hebben afgespeeld etc.
Op de dag die wordt beschreven is het winter en erg koud, er ligt sneeuw en de wegen zijn glad.
Het is beschreven in een hij/zij perspectief.
Ik vond het verhaal niet erg spannend, maar toch gebruikt Jan Wolkers elementen om de spanning enigszins op te bouwen. Door middel van de flashbacks die hij gebruikt wordt de spanning opgebouwd. Elke keer kom je een beetje meer te weten over het verleden van Daniël. Hierdoor ben je benieuwd waarom Daniël bepaalde dingen voelt, denkt en doet. Ook ben je nieuwsgierig naar de ware dingen die er in zijn verleden zijn gebeurd. Vaak houdt Jan Wolkers het ook een beetje onduidelijk, zodat je niet precies weet hoe iets in elkaar steekt.
thema en motieven:
zijn dochtertje fantasieën
zijn ex-vrouw eenzaamheid
zijn dochtertje
Daniël is de belangrijkste persoon in het boek, om hem draait natuurlijk alles. Je komt veel over zijn karakter te weten. De bijpersonen in dit boek zijn duidelijk BIJpersonen. Ze voegen iets toe aan de opbouw van het verhaal maar dat was het dan ook.
Sonja is de ex-vrouw van Daniël, ze heeft veel aandacht en liefde nodig, meer weet je niet van haar. Basje zijn zoon komt een keer op bezoek, het is een standaard kind zou je kunnen zeggen. Emmy, een jonge vrouw, is een vriendin van Daniëls nieuwe vriendin. Ze is een beetje slordig en truttig, maar laat zich makkelijk gaan.
Daniël is de overduidelijke hoofdpersoon in dit verhaal. Het is best een gesloten persoon die veel nadenkt over het leven en de dood. Je komt erg veel over zijn gevoelens te weten. Je leeft toch in zekere zin met hem mee.
Een roos van vlees
De titel Een Roos Van Vlees slaat op een “anus praeter naturalis”oftewel een onnatuurlijke anus.Daniël (de hoofdpersoon) vraagt aan Emmy wat er mankeert aan de oude man die Emmy verpleegt. Hij zegt dat hij Ans had horen zeggen dat de man een “Anus Prae”had, en vraagt wat dat betekent.Emmy legt uit dat dat een methode is die gebruikt wordt zodat mensen met darmkanker toch hun ontlasting kwijt kunnen raken.Dit doen ze door middel van een gaatje onder de navel waar men de darm laat uitkomen.Die knippen ze een beetje in en zetten ze rondom het gaatje op je buik vast.Emmy vind dat dit op een roos van vlees lijkt doordat het rood van kleur is en het er een beetje fluwelig uitziet.
Mening.
Ik vond het een erg saai boek. Het was erg langdradig doordat er maar een dag in wordt beschreven. Ik kon toch maar weinig in Daniel herkennen. Ik vond het taalgebruik erg moeilijk, ik moest soms dingen een paar keer opnieuw lezen om het echt te kunnen begrijpen. Soms gaat Jan Wolkers te diep op zaken in die niet echt tot het verhaal behoren. Er gebeurt erg weinig in het verhaal en dat maakt het saai en niet spannend. De opbouw van het boek vond ik wel goed te volgen, het verschil tussen bijvoorbeeld dromen en de realiteit is makkelijk aan te duiden.
Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.
Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.




Openen in tekstverwerker
Printen
Emailen