ff n studiebreak

Meiden, laser je binnenste schaamlippen lekker weg joh. Want je vriendje wil een playboypoesje.

CASA Nederland en Scholieren.com reiken dit jaar de CASA Werkstuk Award uit. Het allerbeste werkstuk wint een reis voor 2 personen t.w.v. €500, een snuffelstage en eeuwige roem! Dit jaar is het thema abortus. De redactie bedacht alvast 13 invalshoeken, klik hier en stuur je werkstuk op.

geef je mening

Tjeerd pleit tegen internetdaten. Heb jij al eens een date (of meer) gehad met iemand die je online leerde kennen?



» resultaten poll

Geschreven door:

Pipi Langkous (4 aso)

Datum ingestuurd:

5 januari 2002

Taal:

Woorden:

1.250

Bekeken:

7527 keer (4 deze maand)

Waardering:

3.7/5 (67 stemmen)

Deel op:

  • Door Sophie op 12-10-2003
    Ik vind dat je het boek, heel erg goed hebt omschreven! Ik heb het boek al heel erg vaak gelezen, maar zou nooit op die manier het verhaal kunnen analiseren! Maar misschien kon je het uiterlijk van Tara en Anna ook beschrijven. Groetjes Sophie
  • Door glenn op 01-02-2003
    ik vind dat je heel goed boekbesprekingen kan maken !!!!!!:-)
  • Door Pipi op 09-01-2002
    Ik vond het helemaal niet goed jouw bespreking! Ik heb er niets van kunnen gebruiken!!! Maar ja jij moet het weten he! Waarom doe je zo'n korte samenvatting bij ons moet ze 30 lijntjes zijn en hoe lang was het bij u? toch nog vele groetjes de grote beer

1. Auteur
Auteur: Anne Provoost
Titel: Mijn tante is een grindewal
Uitgeverij: Houtekiet (Antwerpen-Baarn)
Jaar van uitgifte: 1990
Aantal bladzijden: 159 Geboortedatum: 26 juli 1964
Geboorteplaats: Poperinge, België
Debuut: Mijn tante is een grindewal
Biografie: In haar jeugd schreef Anne Provoost heel veel: verhaaltjes en dagboeken. Toen ze Germaanse filologie ging studeren in Kortrijk en Leuven, nam ze zich voor om niet meer te schrijven. Maar toen ze een week ziek in bed lag, schreef ze een verhaal waarmee ze een verhalenwedstrijd won. Ze studeerde nog een jaar pedagogiek en ging toen met haar man mee naar de VS. Daar werkte ze in een kinderdagverblijf en schreef ze voor Amerikaanse en Vlaamse kindertijdschriften. Terug in Antwerpen werkte ze parttime voor een uitwisselingsorganisatie voor middelbare scholieren. Sinds midden 1995 is ze fulltime schrijver. Anne Provoost woont met haar man en drie kinderen in Antwerpen.

2. Samenvatting
Anna is niet bepaald blij als ze hoort dat haar nicht Tara Myrold uit Cleveland met haar ouders op de Kabeljauwskaap komt wonen. Ze huren de kustvilla, waar vroeger de zeeheks Goody Hallett verbleef. Tara wordt door haar moeder verwaarloosd en door haar vader wordt ze rotverwend, ze heeft hem lief, maar ze haat al zijn aanrakingen. Ze wordt seksueel misbruikt door haar vader, wat ze gedwongen geheim moet houden. Anna vertelt haar: "Als je dingen klets die geheim zijn, dan verandert Goody Hallett je mond in steen." Tara kan (durft) met niemand over haar geheim spreken, alhoewel haar moeder de pijnlijke situatie ontdekt. Ze maakt depressieve periodes mee en pleegt uiteindelijk zelfmoord. Na lang aarzelen durft Tara haar verschrikkelijk geheim aan Anna toevertrouwen. Tara draagt steeds rode T-shirts wat voor haar ‘STOP’ betekent. Ze voelt zich, van bij het verschijnen van de aangespoelde walvissen, met de dieren verwant. Ze vergelijkt haar moeder met de dieren, die ook niet meer ‘terug’ wil omdat ze zich totaal machteloos voelde. De reddingsoperatie van de grindewallen is voor Tara een keerpunt. Tara’s wonden zijn nog lang niet geheeld, maar toch zijn er tekenen die erop wijzen dat al die pijn ooit eens zal genezen, dat Tara zich op een dag weer zal laten aanraken.

3. Problematiek
Tara zegt dat Tante Tanja is zoals de grindewallen:mannetjeswalvissen doen hun vrouwtjes ook soms pijn ->" mijn papa doet mij soms ook pijn maar daarna troost hij me.Hij doet het omdat hij van me houdt".
Symbolen die een bijkomende betekenis krijgen :
- tranen zijn echt bevrijdend of zoals Anna's 'regenboogkaart' zegt : Tranen zijn voor de ogen wat de regenboog is voor de hemel.
- Petr'Ann, de biologe weet en zegt dat je in je leven van geen enkel dier bang moet zijn. Het enige dier dat je echt pijn kan doen is de mens.

Het verhaal wijst naar de problematiek van incest. De zwijgzaamheid van Tara dat naar het einde toe verandert. Tante pleegt zelfmoord omdat ze de seksuele relatie ontdekt tussen vader en dochter. Ik kan die probleemsituatie zeker niet goedkeuren of begrijpen. Wat vader in deze situatie had moeten doen is zelf de moed opbrengen om deskundige hulp te gaan vragen.

4. Personages
Tara: Een evoluerend individu.In het begin gedraagt ze zich hatelijk en gesloten. Naar het einde toe neemt ze Anna in vertrouwen,ze vertelt aan Anna wat haar geheim is,en ze worden (ook) echte vrienden.Het is een ongenietbaar kind, eenzelvig, gemeen als de pest, dat door haar moeder verwaarloosd en door haar vader rot verwend wordt.Tara draagt allen rode T-shirts wat voor haar 'stop' betekent. De reddingsoperatie van de grindenwallen is voor Tara een keerpunt. Tara geeft signalen te kennen als gevolg van seksueel misbruik: psychosomatische klachten, gedragsmoeilijkheden en schoolmoeilijkheden. Is ' papa's poppemie' en moet hem elke dag weer voor wat zwijggeld ter wille zijn. Schreeuwt zonder woorden om contact en om een luisterend oor, maar ze stoot iedereen af door hatelijk gedrag : haar vader heeft ze lief, al haat ze zijn aanrakingen.Ze weet zeker dat er iets verschrikkelijks zal gebeuren over wat er met haar aan de hand is, maar tegelijkertijd stuurt ze signalen de wereld in (flessenpost in zee met bestemming Europa).Ze is in werkelijkheid al vrouw maar ze wil niet groeien; ze heeft enorme nood aan genegenheid, maar doet cynisch over wat tussen jongens en meisjes gebeurt en is als de dood voor aanrakingen.

Anna: Individu; evoluerend. In het begin zijn Anna en Tara gedwongen speelvriendinnen. De sfeer tussen hen is koel en verward. Tara durft haar verschrikkelijk geheim na lang aarzelen alleen aan Anna toevertrouwen. De reacties over Anna zijn overtuigend. Aanvankelijk was Anna jaloers op Tara, die door haar vader erg verwend wordt. Wanneer ze het geheim kent is ze
erg geschokt: ze wil er niets meer over horen.


Naar het einde toe worden ze echt vriendinnen. Anna wordt vaak verscheurd tussen gevoelens van vriendschap voor Tara en haar afkeer als ze weer eens pesterig was. Ze wil haar vriendin helpen maar is bang om over het geheim te praten.

Vader van Tara: Type: Alhoewel op de achtergrond getekend staat de vader centraal. De man is misvormd door z'n jeugdjaren zonder moeder en met een treiterige vader en hoe hij beladen met schuldgevoelens, zelf al een weg uit de ellende zocht. Vader - dochter : onmacht van het slachtoffer en dader en het 'ziende blind zijn' van de omgeving. Vader houdt meer van z'n dochter dan van zijn vrouw.

Moeder van Tara: Type: Maakt depressieve periodes mee.Pleegt zelfmoord met een overdosis pillen. => kan de situatie niet meer aan.

Petr’Ann: Type: Ze is de biologe. Ze werd ter hulp geroepen toen de walvissen aangespoeld waren. Ze verzorgt de 3 kleine walvissen, die overleefden. Ze ontdekt Tara’s probleem en zorgt voor een oplossing.

5. Stijl
Het verhaal verloopt chronologisch. Er werd wel iets vertelt dat in het verleden gebeurt is: dat Petr’Ann ook mishandeld werd. Het is soms ook wel impliciet. De auteur maakt ook gebruik van vertragingen en uitweidingen. Elke zin is verwerkt. Anne Provoost bereidt haar lezers geleidelijk voor op de problematiek op een sobere en beheerste manier. De symboliek van de gestrande walvissen geeft het verhaal een poëtisch dimensie. Als de twee verhaallijnen van de grindewallen en die van Tara’s geheim samenkomen, komt het drama van incest langzaam bovendrijven. Het grootste deel van het verhaal is realistisch. De legende over Goody Hallet is niet realistisch!De gebeurtenissen worden aan ons voorgesteld door een ik-verteller,de belevende ik:Anna die midden het verhaal staat. Door de schuld niet bij incest - slachtoffer te leggen, voorkomt ze dat het verhaal ondergaat in drama. Terwijl ze de verwarring en de pijn en de verstikkende sfeer van het zwijgen toch wel heel tastbaar maakt. Opvallend in dit verhaal is dat is de doorgestoken vergelijking die de schrijfster maakt tussen de baby -grindewal,die door vereenzaming dreigt te sterven, en de door haar vader misbruikte en daardoor geďsoleerde Tara.

6. Kritisch oordeel.
Het is een mooi boek. Mooier dan haar boek "Vallen". Het is gemakkelijker geschreven dan "Vallen". Het is misschien wel wat te gemakkelijk voor lezers van 15 - 16 jaar. Toch is de inhoud van het boek heel boeiend om te lezen. Er zou misschien wel wat (meer) romantiek in het verhaal mogen verwerkt zijn. Het feit dat de incest in vergelijking wordt gebracht met een aanspoeling van walvissen vind ik zeer goed gevonden en zeer origineel. Zo gaat het niet alleen over incest maar ook over de relatie, tussen een mens en een dier, die kan ontstaan. Het probleem van incest zit er in verwerkt.
Er zit ook een legende in het verhaal wat de incest wat verbergt. Ze laat de incest niet te hard overkomen en dat vin ik zeer goed.

Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het dan weten door een reactie te geven.