Info over dit verslag
Geschreven door: | anoniem |
Niveau: | 4HAVO |
Kwaliteit: | ![]() ![]() ![]() |
Waardering: | ![]() ![]() ![]() |
Taal: | Nederlands |
Woorden: | 949 |
Opvragingen: | 6 |
Hulpmiddeltjes
Waardering
Gemiddelde waardering: 3 uit 5 (22 stemmen)
Titels van Boudewijn Büch
Brieven aan Mick Jagger (5) 1988 De blauwe salon (1) 1981 De bocht van Berkhey (3) 1996 De hel (21) 1994 De kiezen van de keizer (0) 2000 De kleine blonde dood (72) 1985 De rekening (8) 1989 Geestgrond (5) 1995 Het bedrog (4) 1993 Het dolhuis (17) 1987 Het geheim van Eberwein (6) 2003 Links! (1) 1986 Weerzien (1) 1984
Laatst gewijzigd op 19 december 2001
Mijn keuze voor dit boek
Dit boek heb ik gekozen omdat het genre me aanstond, namelijk incest en problemen. Ik had geïnformeerd bij enkele mensen wat zij een mooi boek vonden. Toen ik het dolhuis noemde, kreeg ik hier positieve reacties op. Samen met Marije ben ik naar de bieb gegaan en heb naar een boek gezocht. Zij gaf mij nog handige blaadjes waar verschillende soorten boeken op stonden. Uiteindelijk leek Het Dolhuis mij het leukste boek. Want het is een deel autobiografisch en dat sprak me wel aan. Ik was benieuwd hoe het jongetje het dolhuis zou beleven, en of het goed afliep.
Mijn eerste reacties
Ik vond het een goed boek, want er gebeuren schokkende en ontroerende dingen in. Ik moest er in het begin aan wennen dat er geen chronologische volgorde was. In het ene hoofdstuk werd er naar het verleden gekeken en in het andere naar de tegenwoordige tijd. Maar het wende, hoewel ik het niet zo prettig vond.
Het verhaal loopt anders dan ik verwacht had. Ik verwachtte niet dat de “oude” Winkler zou voorkomen in het verhaal. Ook dacht ik dat er duidelijker beschreven zou worden, hoe zijn vader incest met hem pleegde.
Korte samenvatting van de gebeurtenissen
Winkler wordt als kleine jongen seksueel misbruikt door zijn vader. Om te voorkomen dat zijn vader hem nog meer misbruikt, stuurden zijn moeder, de politie en de dokters hem naar een gekkenhuis. Hier wordt hij net als alle andere “patiëntjes”, geestelijk en lichamelijk misbruikt. Winkler heeft geen idee waarom hij in de inrichting zit. Hij snapt niet dat mensen denken dat hij gek is. Ook niet wanneer hij uit Huize Kindervrede komt.
Op latere leeftijd heeft nog altijd een diep litteken over van het dolhuis. Hij wil graag dood en heeft dit ook al meerder malen geprobeerd.
Jaren loopt hij met de vraag wát er tussen hem en zijn vader was, waar zelfs zijn moeder hem eerst niets over wil vertellen.
Uiteindelijk krijgt hij antwoord op deze vraag van zijn moeder en mevrouw Sprong.
Persoonsbeschrijving
Winkler is een jongetje van negen jaar en woont in Den Haag. Hij leeft in een normaal gezin; vader, moeder en drie broers.
Winkler was een klein ventje met korte benen. Soms was hij een heel rappe prater, maar door een stotterkwaal kon hij zich niet zo snel verwoorden dan hij wilde. Ook was hij een vlotte denker, die alles in zijn dagboek opschreef.
Met zijn moeder kan hij goed opschieten, maar nog beter met zijn vader. Zijn vader geeft hem veel genegenheid. Zijn broers pesten hem omdat ze hem maar raar vinden, maar dat doet hem niet zoveel. Hij houdt toch van hen. Bij mevrouw Sprong, een vrouw die in de grootste kamer van het huis woonde, kwam hij soms. Als een soort toevluchtsoord wanneer zijn ouders ruzie maakten. Hij begreep niet waarom hij in een gekkenhuis is gestopt, hij was ten slotte niet gek. In het gekkenhuis werd het hem afgeleerd om vragen te stellen. Hij werd geestelijk en lichamelijk misbruikt wanneer hij niet gehoorzaamde. Eerst verzette hij zich daartegen, maar toen hij merkte dat het geen zin had, stopte hij ermee.
Het deed Winkler veel wanneer hij Tommie, een ander patiëntje ziet sterven. Tommie valt in een pan kokend water en verbrand. Winkler verwijdt het zich, doordat zuster Makela hem wijs maakt dat het zijn schuld is.
Wanneer Winkler rond de dertig is, is hij een bekend en geslaagd aardrijkskundige geworden. Hij publiceert vaak in kranten en tijdschriften en verschijnt soms zelfs op tv. Een goed relatie heeft hij niet, en ook niet gehad. Wel heeft hij vaak vriendinnen, maar de meeste verlaten hem na verloop van tijd omdat ze genoeg hebben over zijn eindeloze gepraat over zijn verblijf in Huize Kindervrede.
Als volwassene tobt Winkler nog steeds ontzettend over de reden van zijn verblijf. Hij drinkt heel veel en hij is zwaar depressief. Hij heeft zelfs een paar keer geprobeerd zelfmoord te plegen. Zijn vrienden worden ook een beetje moe van zijn gezeur over het verblijf in het gekkenhuis.
Winkler doet veel om maar zijn gedachten van het gekkenhuis af te houden. Hij bezoekt psychiaters en gaat op zoek naar het graf van Tommie. De dood speelt een grote rol in zijn leven, ook omdat hij altijd is blijven zitten met de dood van Tommie.
Ik vind dat Winkler een nieuw begin moet maken in zijn leven. Dit zal moeilijk voor hem zijn, maar hij kan niet eeuwig depressief blijven. Misschien is het goed voor hem als hij een nieuwe baan zoekt.
De verdiepingsopdracht
Het Dolhuis heeft een personaal vertelperspectief. Nergens is merkbaar wie het verhaal verteld. Via deze verhaalpersoon zie je gebeurtenissen. Deze verhaalpersoon maakt duidelijk wat Winkler denkt, ziet, doet en ervaart. Maar ook van de andere personages in het boek krijg je deze gevoelens te lezen. Bij de een iets meer dan de ander.
Het tijdsverloop is niet chronologisch. Het boek bestaat uit 2 hoofdstukken met daarin weer kleine hoofdstukjes. Ieder hoofdstukje bestaat uit een flash-forward of een flashback. Namelijk hoe Winkler zijn tijd uitzat in het gekkenhuis. En hoe hij als oudere persoon een zwaar depressief leven lijdt. In het begin vond ik dit geswitch wel verwarrend, maar toen ik doorhad hoe het in elkaar zat, had ik er geen problemen meer mee.
Eindoordeel
Ik vond het een mooi boek om te lezen. En heb er dus geen spijt van dat ik het gelezen heb. Wat ik vooral mooi vond aan het boek, is dat je jezelf zo goed kunt inleven in Winkler. Vooral wanneer hij in Huize Kindervrede zit. Het is zo zielig hoe hij en de andere ‘patiëntjes’ geestelijk en lichamelijk misbruikt worden door de zusters.
Ik vond het einde wel verrassend. Hoe alles uit de doeken wordt gedaan door Winkler zijn moeder en mevrouw Sprong.
Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.
Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.




Openen in tekstverwerker
Printen
Emailen