
CASA Nederland en Scholieren.com reiken dit jaar de CASA Werkstuk Award uit. Het allerbeste werkstuk wint een reis voor 2 personen t.w.v. €500, een snuffelstage en eeuwige roem! Dit jaar is het thema abortus. De redactie bedacht alvast 13 invalshoeken, klik hier en stuur je werkstuk op.
geef je mening
Tjeerd pleit tegen internetdaten. Heb jij al eens een date (of meer) gehad met iemand die je online leerde kennen?
ff n studiebreak
Maandag begint de nieuwe Weg Over Rozen! Hier vast al het tergende, romantische, schokkende, suïcidale en strontvervelende uit seizoen 1 op een rij.
A Zakelijke gegevens
1 Titel:Gebr.
2 Auteur:Ted van Lieshout
3 Illustrator (omslag):Ted van Lieshout & Leo Swiers
4 Uitgever:Van Goor
5 Jaar van uitgave:1996
6 Jaar van de eerste druk:1996
7 Aantal bladzijden:188
8 Bekroningen:Nederlandse Kinderjury 1997
B Inhoud
1 Personen
Luuk is samen met zijn broer Marius de hoofdpersoon. Luuk is vijftien jaar oud en zit in de derde klas. Als hij begint te schrijven, vertelt hij dat hij zichzelf anders voelt dan anderen. Al snel komt hij er achter dat hij (net als Marius) een homo is. Erg rustig en verlegen is hij wel, hij wil dan ook niet gauw toegeven tegenover zijn ouders dat hij homo is. Maar hij vindt het daarentegen niet abnormaal om ruzie te maken.
Marius is veertien jaar oud geworden en hij zat in de tweede klas. Hij vertelt dat hij van kinds af aan een ziekte heeft gehad, maar die pas vlak voor zijn dood (eigenlijk na zijn dood, maar toen werd het pas definitief vastgesteld) ontdekt was, maar het was nog niet helemaal duidelijk welke ziekte dat was. (Toen hij dood ging is door een onderzoek gebleken dat het de ziekte van Wilson was.)
2 Plaats en tijd
Het boek speelt zich begin 1970 in Eindhoven af, dat staat nergens binnen in de tekst beschreven, daar hebben de twee jongens het namelijk nooit over. Wel begint Marius, telkens als hij een stukje gaat schrijven, met de datum en de dag op te schrijven. Ook staat er helemaal in het begin van het boek de datum waarop Luuk het boek aan Marius gegeven had, met de plaats waar ze toen woonden.
3 Gebeurtenissen
Luuk is vijftien jaar oud als zijn één jaar jongere broer Marius overlijdt. Na een half jaar komt zijn eerste verjaardag die hij zelf niet meer mee zal maken; om er een speciale gebeurtenis van te maken, wil zijn moeder al zijn spulletjes gaan verbranden in de achtertuin. Luuk vindt dat niet erg, maar hij is het er niet mee eens dat het dagboek wat hij zelf aan Marius gegeven had te verbranden. Om de neergeschreven gedachten van Marius uit het vuur te houden begint hij een reddingsactie; door zelf achter het geschreven gedeelte aan te gaan schrijven hoopt hij het dagboek te kunnen redden.
Veel heeft Marius alleen niet geschreven, want halverwege moest hij stoppen met schrijven, omdat dat niet meer goed ging: hij had een ziekte waardoor hij heel erg beefde. Luuk vroeg zich halverwege wel af of hij nog verder zou schrijven, want er werd gelogen in het dagboek, want het was toch een leugen? Marius schreef namelijk dat Luuk meer van jongens dan van meisjes hield, dat had hij al lang door, maar Luuk gaf het alleen niet zo gauw toe…
4 Titelverklaring
Het boek Gebr. is volgens mij zo genoemd, omdat Gebr. gebroeders betekent. Het boek is namelijk een dagboek van twee broers.
Eerst was het een dagboek van Marius, toen hij overleed is Luuk verder gegaan met het schrijven in dat dagboek. Hij beloofde dat hij het gedeelte waarin Marius geschreven zou hebben, niet zou lezen. Maar nadat hij daarna niks meer wist te schrijven las hij dit toch en schreef tussen de regels door wat hij van het dagboek vindt en reageert op wat Marius over zijn gevoelens schrijft.
Uiteindelijk werd het dagboek van de beide broers, de ‘gebroeders’.
Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het dan weten door een reactie te geven.