
Geschreven door: | |
Datum ingestuurd: | 30 oktober 2001 |
Niveau: | 5 havo |
Taal: | |
Woorden: | 2831 |
Opvragingen: | 7344 (44 deze maand) |
Waardering: |
Titel: | De paardentekenaar |
Auteur: | |
Jaar van uitgave: | 1995 |
Aantal pagina's: | 257 |
Moeilijkheidsgraad: |
|
Thema: |
Auteur: | |
Geslacht: | man |
Nationaliteit: | Nederlands |
Geboren: | 13 april 1943 |
Informatie: | |
Populaire titels: |
|

1: Zakelijke gegevens
Titel: De Paardentekenaar
Auter: Tim Krabbé
Aantal bladzijden: 255
Uitgever: uitgeverij Bert Bakker
Plaats van uitgave: Amsterdam
Jaar van uitgave en druk: 5e druk 1999
Jaar van eerste druk: 1995
Genre: Verhalenbundel
2: Eerste reactie
a: Keuze
Ik heb gekozen dit boek te lezen omdat ik de titel, De Paardentekenaar, best wel interessant vond klinken. Het is geen saaie titel. De kaft vind ik ook wel mooi, een mooi getekend paard op een ruitjespapier, de achtergrond is donker, en het paard is licht. Dat vond ik wel geheimzinnig.
b: Inhoud
Nadat ik het boek gelezen had vond ik het wel een mooi boek. Het was niet zoals ik verwacht had. Ik dacht dat het wel een vrolijk boek zou zijn, maar in elk verhaal gaat er iemand dood of er gaat iets helemaal fout. Daar wordt je wel droef van.
3: Verdieping
a: Samenvatting
1: Hoeveel verhalen bevat de bundel?
De bundel bevat 12 verhalen
1 - De Paardentekenaar (34 blz)
2 - De Muur (18 blz)
3 - Tussenlanding (20 blz)
4 - Full-prof (18 blz)
5 - De Matador (14 blz)
6 - De Sloop (14 blz)
7 - Twee Pelgrims (22 blz)
8 - Vijfenveertig Cent (14 blz)
9 - Meester Jacobson (40 blz)
10 - Flesjes (18 blz)
11- Stanneke (24 blz)
12- De Rots (15 blz)
2:Geef enkele vormkenmerken die de verhalen in de bundel gemeen hebben.
De verhalen zijn allemaal geschreven in dezelfde stijl, het is namelijk door 1 schrijver geschreven. De omvang is ongeveer hetzelfde van alle verhalen. Behalve 3 verhaaltjes die hebben wat meer bladzijden. In elk verhaal zit een ernstig probleem, en alle verhalen lopen slecht af (soms met dodelijke afloop). Alle verhalen hebben een open einde.
3: Is er sprake van overeenkomsten in thematiek tussen de verschilldende verhalen.
In veel verhalen speelt liefde de hoofdrol.
b: Onderzoek van de verhaaltechniek
1: Kies een vijftal verhalen uit de bundel (waaronder in ieder geval het titelverhaal) en leg uit waarom je deze gekozen hebt.
De mooiste verhalen vind ik:
- De Paardentekenaar
- De Matador
- Twee Pelgrims
- Vijfenveertig Cent
- De Rots
2: Geef van elk verhaal een korte inhoudsbeschrijving
De Paardentekenaar
Louis Hanraads is een gewone schooljongen in een hogere klas van de basisschool. Hij heeft een vriendin, maar dat gaat uit omdat ze ruzie krijgen of God nou wel of niet bestaat. Dan rent het vriendinnetje weg en Louis gaat ook naar buiten. Hij ziet in de rivier zijn klasgenoot Jan Punt op een vlot varen, en hijzelf mag ook even varen. Louis’ vader is kunstschilder, en Louis vind hem een beetje raar. Hij heeft ook vaak ruzie met zijn vader.
Louis heeft erge bewondering voor zijn klasgenoot Jan Punt, net zoals iedereen op school. Hij is groot en sterk, maar wat heel bijzonder is: hij tekent altijd paarden: bij iedere tekenles, op het schoolplein, en zijn schoolboeken enz. Nooit tekent hij iets anders.
OP een dag komt de vader van Louis tekenles geven op die school. Nu weer tekent Jan Punt een paard, maar dat was de opdracht niet. Louis’ vader wordt boos en verscheurt de tekening. Dit gebeurt elke les.Als Louis een keer met de trein naar zijn tante gaat, ziet hij Jan Punt de trein bijhouden, rent mee metr de trein. Hij kan heel hard rennen en springt over wegen en rivieren…Na een erge ruzie tussen Jan Punt en Louis’ vader tekent Jan Punt een voor het eerst een mislukt paard. Alle kinderen zeggen niks. Louis helpt Jan de tekening uit te vegen. De volgende ochtend tekent Jan Punt in het bijzijn van Louis’ vader een vlot in de golven, de volgende dag komt hij niet op school. Jan Punt blijkt verdronken te zijn in de rivier. Luis haalt wat spullen op van Jan Punt bij de rivier en gaat weer naar huis.
De Matador
Het verhaal gaat over Schwab die vroeger met zijn geliefde Ellie bij de Baskische kust is geweest. Hij is er weer naartoe geweest om herinneringen op te halen maar alles was verandert. De ETA is daar en heeft de gouverneur ontvoerd en honderdeenentwintig mensen daar gedood. Toen hij bij het plaatsje Lequito, was aangekomen heeft hij daar een paar foto’s gemaakt en dingen terug beken waar hij en Ellie samen waren geweest. Later toen hij weer terug naar huis wou rijden werd hij overvallen door de ETA en meegenomen in hun busje, ergens achteraf was werd hij daar in een boerderij ondervraagd hij gaf er eerlijk antwoord op, maar ze geloofden hem niet onder hen bevond zich ook een persoon die Schwab kende, het was de Matador( zo werd hij door Ellie en Schwap genoemd omdat hij aan stiergevechten deed). Hij was toen ook samen met Ellie en Schwab samen in Lequito geweest maar toen Schwab zei dat hij hem kende zei de Matador dat hij hem niet kende, en Schwab werd later geëxecuteerd.
Twee Pelgrims
Stern Lodewijk bezoekt de plaats Siena in Spanje. Om herinneringen op te halen over hem en zijn ex Marcelle. Hij is nog steeds een beetje verliefd op haar. Hij denkt over alle mooie dingen die hij samen met Marcelle heeft meegemaakt. Maar als hij bij stom toeval zijn rivaal Basje Geelof ziet, denkt hij ook de slechte kanten van de relatie van hem en Marcelle. Marcelle was namelijk vreemdgegaan met Basje. Stern en Basje zijn de twee pelgrims van elkaar (de twee lotgenoten) ze zaten in dezelfde situatie. Ze streden als het ware met hun beste eigenschappen tegen elkaar om maar aan Marcelle te komen. Hij en Basje komen allebei in Siena om aan Marcelle te denken.
Na de relatie van Stern en Marcelle denkt Stern dat Marcelle ook Basje heeft verlaten. Maar als Stern ziet dat Marcelle en Basje samen in Siena zijn en nog steeds verliefd zijn, wordt hij erg boos en verdrietig. Hij steekt de banden van de auto van Basje lek en laat een brief achter.
Aar hij kan zelf niet weg uit de stad en keert terug naar het plein, waar hij Marcelle an Basje ziet dansen.
Vijfenveertig Cent
Dit verhaal gaat over een misverstand, het gaat over de gedetineerde Serge Löske die met twee andere criminelen (David en Spiro) uit de gevangenis proberen te ontsnappen. Uiteindelijk ontsnappen Serge en Spiro want David werd dood geschoten. De twee vluchten met een auto en worden op een gegeven moment aangereden, en het loopt zo dat ze vluchten en zich moeten scheiden, en Serge gaat op de vlucht met een fiets.
Hij denkt terug een incident van toen hij nog op school zat, omdat hij langs zijn oude school fietst. Het incident ging zo: iemand in zijn klas had geld gestolen (vijfenveertig cent) van de meester, en hij denkt dat het zijn oud-klasgenote Dini Langeizen is geweest. Hij wil het zeker weten. Hij houdt een meisje gegijzeld en eist de politie om met Dini te mogen praten. Het bleek een misverstand te zijn want Dini had het helemaal niet gedaan. Hij wilde zelfmoord plgen maar het pistool was leeg, en uiteindelijk werd hij door de politie opgepakt.
De Rots
Vincent is samen met zijn zoontje Mick op vakantie Ravignac. Zonder Mick’s moeder want die is gestorven. Mick is nog klein, ongeveer 6 jaar. Als ze naar hun vakantiebestemming rijden ziet Mick de grote Rots van Ravignac, en stelt er allemaal vragen over.
Vincent is een hele leuke vader want hij doet alsof hij kan toveren. Hij ‘tovert’ voor Mick een popje, die Ingmar Bworpe heet. Mick is meteen helemaal weg van de pop. Hij neemt hem overal mee naartoe, voert hem en praat met hem. Ze maken ook heel veel foto’s van Ingmar.
Op een dag raakt Mick Ingmar kwijt in een supermarkt in Ravignac. Hij is ontroostbaar. De directrice van de winkel belooft Ingmar Bworpe op te sturen zodra hij gevonden is. Dan wil Mick de Rots van Ravignac gaan beklimmen. Vincent vond het wel eng om samen met Mick de Rots te beklimmen want hij was erg bang dat Mick iets zou overkomen. Mick komt dan bijna bij de rand van de Rots, maar Vincent kan hem nog net op tijd terugroepen. Het was een leuke dag geworden en de volgende dag reden ze terug naar huis.
Gelukkig had de winkel Ingmar gevonden en ze kregen hem toegestuurd. ’s Avonds in bed zegt Mick tegen Vincent dat hij eigenlijk heel graag van de Rots af had willen springen die ene dag.
3: Overeenkomsten en verschillen tussen de verhalen
Het zijn verschillende vertellers in de 5 verhalen die ik heb gekozen:
De Paardentekenaar: ik-verhaal
De Matador: personaal verhaal
Twee pelgrims: auctoriaal verhaal
Vijfenveertig Cent: ik-verhaal
De Rots: personaal verhaal
Je ziet, het zijn allemaal verschillende verteller.
De personen zijn heel verschillend. De enige overeenkomst is dat in alle verhalen mannen de hoofdrol spelen.
De Paardentekenaar: De jongen Louis Hanraads is een gewone schooljongen in de hogere klas van de basisschool. Hij kan het niet goed met zijn vader vinden en heeft wel eens meningsverschillen met hem. Hij heeft erg veel bewondering voor zijn klasgenoot Jan Punt. Louis is een aparte jongen.
De Matador: J. Schwab is een gewone man die weer zijn geheugen wil opfrissen door terug naar de plek te gaan waar hij zulke mooie herinneringen aan heeft. Je komt niet veel te weten over zijn karakter.
Twee Pelgrims: Stern Lodewijk, hij is een rustige, serieuze man, hij is Hoogleraar experimentele psychologie, hij is lang niet zo aardig tegen Marcelle als Basje. Hij voelt zich ook veel beter dan Basje en begrijpt niet dat Marcelle voor Basje kiest. Hij is ook een trots persoon, omdat hij vindt dat hij zo’n knappe vrouw als Marcelle kan weten te boeien.
Vijfenveertig Cent: Serge Loske is een crimineel, hij zit al heel lang in de gevangenis. OP een dag ontsnapt hij. Hij heeft een flashback van school, waar hij dacht dat een klasgenoot geld had gestolen. Dat zit hem heel erg dwars. Hij is volgens mij een heel klein beetje psischisch gestoord.
De Rots: Vincent is de hoofdpersoon in het verhaal en hij heeft een zoontje Mick. De moeder van Mick heet Julie maar die komt niet voor in het verhaal. In het verhaal gaat hij samen met zijn zoontje naar Ravignac waar Vincent heel vaak komt. Hij heeft ontzag voor De Rots van Ravignac. Hij is een lieve vader, doet alsof hij kan toveren voor Mick en past goed op Mick.
Ruimte:
De Paardentekenaar: het verhaal speelt zich af in een stad met een rivier, op school, op het schoolplein en thuis bij Louis.
Twee Pelgrims: voor het grootste deel speelt het verhaal zich in de Torre del Mangia in het plaatsje Siena, maar in sommige flashbacks speelt het zich in Amsterdam af
De Matador: dit verhaal speelt zich in het plaatsje Liquito aan Baskische kust, en in een boerderij ergens afgelegen in Baskenland
Vijfenveertig Cent: dit verhaal speelt zich af in het begin eerst in een gevangenis en daarna bij een oude school, en ondertussen bij de flashbacks bevindt het zich in de oude school.
De Rots: de personen in de verhaal gaan op vakantie naar Ravignac (ik weet niet waar dat ligt), ze gaan naar de camping. Heel belangrijk is ook de Rots van Ravignac. Op het einde van het verhaal zijn ze weer thuis in Nederland.
Verdere overeenkomsten en verschillen:
-Motieven en de thema’s gaan vaak over dromen over het verleden, en toeval speelt ook een grote rol.
-Er zijn elke keer 1 of 2 bijpersonen die in de verhalen een rol spelen.
-De verhalen zijn niet aan tijd gebonden.
-Alle verhalen hebben een open einde.
-De Paardentekenar heeft het meeste aantal bladzijden.
-Er gebeurt in elk verhaal wel iets ergs.
-De verhalen beginnen allemaal verschillend: De Paardentekenar met een ruzie, De Matador romantisch, Twee Pelgrims met toeval, Vijfenveertig Cent begint meteen met actie, en De Rots begint heel lief en rustig.
-Alles wordt pas duidelijk aan het einde van het verhaal.
Op zoek naar de thematiek
De hoofdgedachte het thema van de verhalen zijn dromen over het verleden en toeval. Denk ik. De personen in de verhalen hebben vaak iets in het verleden meegemaakt en idealiseren dat beeld. De problemen in de verhalen ontstaan vaak door toeval, zoals dat J. Schwab in de Matador overvallen word door de ETA, en in Meester Jacobson word Jacobson door een jongetje aangeschoten in de gangen en dat verandert veel van zijn gedachten en hij moet daardoor denken aan zijn eigen schooltijd.
Het verband tussen de titel en het thema van De Paardentekenaar, is dat de jongen Jan Punt altijd paarden tekent, en door iedereen bewonderd wordt. In een bepaald stuk van het verhaal lijkt het alsof Jan wonderlijk is, want hij kan zelfs rennend een trein bijhouden en over rivieren en wegen springen.
4: Beoordeling
De verhalen die een positieve werking voor mij hadden waren Twee Pelgrims, De Rots en Vijfenveertig Cent. Vijfenveertig Cent vond ik heel spannend, omdat het is erg spannend en komt op het laatst pas te weten waar het allemaal om draait. Twee Pelgrims en De Rots vond ik heel mooi en romantisch.
De verhalen die een negatieve werking op mij hadden, waren De Muur en Meester Jacobson. Ze zijn allebei erg lang en saaie onderwerpen: De Muur over oorlogsverleden en Meester Jacobson over schaken. Deze onderwerpen interesseren me niet echt.
Het verhaal Twee Pelgrims spreekt mij het sterkst aan, omdat het een liefdesverhaal is en er zijn problemen in het verhaal. Ik kon me goed inleven in de personen. Gevoelens werden goed uitgelegd. Ik hou wel van liefdes verhalen en liedfesperikelen.
Mijn eindoordeel over deze verhalenbundel luidt: het is een mooi boek met spannende, leuke en afwisselende verhalen. Er zijn maar 2 verhalen die ik niet leuk vind, en ik had nog nooit een verhalenbundel gelezen, ik vond het wel interessant om nu eens een verhalenbundel te lezen, en het is me goed bevallen.
Ik zou een ander ook aanraden dit boek te lezen, omdat het gewoon hartstikke leuk is.
Aanvulling
Plek in de literatuurgeschiedenis
De bundel De Paardentekenaar is voor het eerst verschenen in 1995. In deze bundel staan verhalen uit verschillende jaartallen. Ze zijn verzamelt en in chronologische volgorde gezet.
Van de 12 verhalen uit De Paardentekenaar zijn er 9 afkomstig uit eerdere verhalenbundels: ‘De Paardentekenaar’ uit De stad in het midden (1978) en ‘De Matador’, ‘De Muur’, ‘Tussenlanding’, ‘Full-prof’, ‘De Sloop’, ‘Twee Pelgrims’, ‘Vijfenveertig Cent’ en Meester Jacobson uit De Matador (1991). De nog niet eerder verschenen verhalen ‘Flesjes’, ‘Stanneke’ en ‘De Rots’ verschijnen in dit boek voor het eerst.
De meeste verhalen werden eerst in tijdschriften gepubliceerd.:
‘De Muur’ en ‘Tussenlanding’ in Intermagazine (1982), ‘Full-prof’ in Zero (1982), ‘De Matador’ in Intermagazine (1984), ‘De Sloop’ in Intermagazine (1986), ‘Twee Pelgrims’ in De Tweede Ronde (1990), ‘Vijfenveertig Cent’ in Playboy (1991) en ‘Flesjes’ in KIJK (1995).
Over de schrijver Tim Krabbe
Tim Krabbé is geboren op 13 april 1943 in Amsterdam, waar hij nog woont. Hij deed eindexamen in 1960, de HBS-B aan het Spinoza Lyceum. Zijn werk, schrijven, doet hij vanaf 1967. Hij is getrouwd geweest met Liz Snoijink, en heeft een zoon Esra. Mijn vader en grootvader zijn bekende schilders, en zijn broer Jeroen Krabbé is bekend acteur. Zijn moeder is filmvertaalster en schrijfster. Tim Krabbé heeft ook wat geacteerd, en een tijdje psychologie gestudeerd aan de GU in Amsterdam, maar van beroep is hij altijd schrijver geweest.
De onlangs verschenen boeken van hem zijn:
Vertraging (1994, novel) en De grot (1997, roman).
Boeken Tim Krabbe
-- De werkelijke moord op Kitty Duisenberg (1967, novel.)
-- Flanagan of het einde van een beest (1970, novel.)
-- Fischer (1972, schaak-biografie.)
-- 15 goede gedichten (1973, poezie.)
-- Red Desert Penitentiary (1975, novel.)
-- De stad in het midden (1978, korte verhalen.)
-- De renner (1978, novel.)
-- 43 Wielerverhalen (1984, korte verhalen.)
-- Het gouden ei (1984, novel.)
-- De Man die de Babson Task wilde maken (1986, schaak opstel.)
-- De Matador (1991, korte verhalen.)
-- Vertraging (1994, novel.)
-- De Paardentekenaar (1995, korte verhalen.)
-- De grot (1997, novel.)
Schaakboeken:
-- Schaakkuriosa (1974)
-- Nieuwe schaakkuriosa (1977)
-- Chess Curiosities (1985, English)
Journalistiek:
Hij werkte bij Vrij Nederland, Haagse Post, De Tijd, NRC/Handelsblad, Parool, Playboy, Elseviers Magazine, HUMO, Intermagazine, Esquire.
Films:
1975: Flanagan, director Adriaan Ditvoorst.
1983: De Paardentekenaar, director Thijs Chanowski.
1984: Red Desert Penitentiary, director George Sluizer.
1988: Spoorloos, director George Sluizer.
1993: The Vanishing, director George Sluizer.
2001: De grot (The Cave), gebaseerd op De grot,
Screenplays:
1986: Spoorloos, gebaseerd op Het gouden ei.
2000: De grot.
Tijd waarin het werk geschreven werd.
De literatuur in dag- en weekbladen werd niet alleen steeds belangrijker door de belangstelling van het publiek naar literair nieuws, maar ook door de commerciële belangen die de uitgevers hadden bij commerciële begeleiding (interviews, verhalen) van schrijvers. Ook de televisie speelt een belangrijke rol en besteedt veen aandacht aan literatuur. De literaire tijdschriften zijn hierdoor hun torenposities kwijtgeraakt wat recensies betreft. De column wordt in deze tijd een populair genre.
Typerend voor de schrijver
De vergelijking met andere boeken van deze schrijver is dat hij nooit in chronologische volgorde schrijft, ik heb ook Het gouden ei gelezen en dat is net z’n door elkaar gehusseld als het op tijd aankomt.
In hoeverre is het werk typerend voor de tijd waarin het ontstaan is?
De verhalen uit deze bundel zijn korte verhalen. Halverwege de jaren zeventig zijn de dag- en weekbladen een steeds belangrijkere rol gaan spelen in de literatuur. Veel verhalen verschenen in tijdschriften en daarom moesten ze kort zijn. Zo ook een paar van deze verhalen. Sommige van deze verhalen zijn ook ontstaan in de jaren 70 of daarna. Het speelt ook mee dat Tim Krabbe in de journalistiek werkte en daarom goed van deze verhalen kon schrijven.
Dit verslag is bedoeld als naslagwerk. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het ons dan weten.