Info over dit verslag
Geschreven door: | anoniem [meer] |
Niveau: | 6VWO |
Kwaliteit: | ![]() ![]() ![]() ![]() |
Waardering: | ![]() ![]() ![]() ![]() |
Taal: | Nederlands |
Woorden: | 1288 |
Opvragingen: | 29 |
Hulpmiddeltjes
Waardering
Gemiddelde waardering: 4 uit 5 (126 stemmen)
Titels van Renate Dorrestein
Buitenstaanders (33) 1983 Echt sexy (3) 2007 Een hart van steen (49) 1998 Een nacht om te vliegeren (6) 1987 Een sterke man (9) 1994 Heden ik (5) 1993 Het duister dat ons scheidt (22) 2003 Het geheim van de schrijver (0) 2000 Het hemelse gerecht (25) 1990 Het perpetuum mobile van de liefde (10) 1988 Korte metten (1) 1988 Laat me niet alleen (0) 2008 Mijn zoon heeft een seksleven en ik lees mijn moeder Roodkapje voor (6) 2006 Noorderzon (9) 1986 Ontaarde moeders (16) 1992 Verborgen gebreken (51) 1996 Voor alles een dame (0) 1989 Vreemde streken (1) 1984 Want dit is mijn lichaam (18) 1997 Zolang er leven is (8) 2004 Zonder genade (19) 2001
Laatst gewijzigd op 20 oktober 2001
Bibliografie:
Titel: Want dit is mijn lichaam
Auteur: Renate Dorrestein
Uitgeverij: Uitgeverij Contact
Jaar van uitgave: 1997
Druk: 1e
Reden van uitgave: Boekenweekgeschenk van 1997
Korte samenvatting:
Maria Olson woont samen met haar vader Job Olson in een groot huis met atelier. Maria is een kreupele vrouw van in de veertig. Toen zij jong was, is haar moeder overleden.
Haar hele leven lang al staat Maria model voor de schilderijen van haar vader. Met die schilderijen is Job Olson beroemd geworden en ook nu is hij nog bezig met zijn nieuwste stuk, ‘Maria’s wereld’, maar het wil niet echt opschieten.
Maria is één keer met iemand naar bed geweest en daaruit is haar zoon Casper voortgekomen. Casper is getrouwd met Xandra en zij verwachten hun eerste kind. Casper en Xandra laten niets aan het lot over en hebben zich ervan verzekerd dat hun eerste kind een jongen zal zijn en hun tweede een meisje. Ook hoe hun lichaam eruit ziet willen ze zelf bepalen, vandaar ook dat Xandra al verscheidene plastisch chirurgische behandelingen heeft ondergaan. Casper houdt zich enkel bij het kwijtraken van de nodige pondjes. Hij is dus druk bezig met afvallen en Xandra ziet er streng op toe dat dat ook daadwerkelijk gebeurt.
Job Olson heeft een relatie met een veertig jaar jongere, gezonde en sportieve vrouw, Felicity. Uiteindelijk trouwt hij ook met haar. Maria heeft hier grote moeite mee, want sinds Felicity bij hun in huis woont, heeft Maria niets meer te doen, want Felicity zorgt voor het huishouden en het schilderen van Job staat op een laag pitje. Vandaar dat ze maar is begonnen met het volgen van rijlessen. Bij een van die rijlessen dwalen haar gedachten af en voordat ze het weet, bevindt zij zich in een ongeluk.
Maria komt er van af met een paar gebroken ribben, maar is vervolgens wel verplicht een aantal dagen in bed te blijven. Hier heeft Felicity moeite mee, wamt zij wil Maria eigenlijk zo snel mogelijk het huis uit hebben.
Dan komt er nog meer slecht nieuws voor Job, hij is incontinent. De frustraties bij zijn vrouw Felicity lopen steeds meer op, maar zij geeft niet zomaar op, want ze houdt immers van hem.
Totdat ze op een regenachtige avond een woordenwisseling heeft met haar man over het feit dat hij het avondeten met zijn kleinzoon en zijn vrouw heeft gemist, wat vervolgens uitloopt in een hevige ruzie over Maria. De ruzie vindt plaats in Jobs atelier en Maria heeft vanuit haar kamer alles gezien. Wanneer ze vervolgens merkt dat haar vader naar haar toe komt, sluit ze de gordijnen zodat haar vader dat niet zal opmerken. Maar als haar vader er is, vindt hij het te donker en opent de gordijnen. Dan ziet hij zijn vrouw en zijn kleinzoon bezig met iets wat hij liever niet had willen zien…
Titelverklaring:
‘Want dit is mijn lichaam’ slaat op het feit dat in het boek men heel veel bezig is met hoe iedereen eruit ziet en wat er gedaan kan worden omdat zoveel mogelijk te verbeteren. Zo zie je dat Maria eigenlijk heel erg bekritiseerd wordt vanwege haar kreupele been en daardoor ook wat wordt gebruikt eveneens als verwaarloosd.
Maria’s vader is ook bezig met zijn uiterlijk, want hij drinkt zwavelzuur om zijn haaruitval tegen te gaan en uiteindelijk ook om zijn incontinentieprobleem te verhelpen.
Dan is er Felicity die heel erg gefocust is op het leven van een sportief en gezond leven met alle maatregelen die daarbij horen.
Maar Casper en Xandra spannen toch wel de top, want zij doen werkelijk alles om hun eigen leven te bepalen en hoe zij er uitzien. Zo schakelen zij bijvoorbeeld de plastische chirurg in.
Plaats, tijd, perspectief en thematiek:
Plaats:
Het grootste deel van het verhaal speelt zich af in het huis van Job en Maria. Ook de tuin die daarbij hoort speelt een grote rol, want hierin poseert Maria heel vaak voor Job zijn schilderijen en ook staat er een boom, waar Maria veel herinneringen bij heeft.
Verder spelen er zich situaties af in het atelier van Job en in het huis van Casper en Xandra.
Tijd:
De vertel tijd is 94 pagina’s en de vertelde tijd is negen maanden, van april tot december. De tijd waarin het zich afspeelt. Zal wel in de jaren negentig zijn, aangezien Casper en Xandra zich al zoveel bezig houden met genderklinieken en plastische chirurgie.
Het verhaal is vrij chronologisch verteld met slechts enkele flashbacks naar momenten van Maria’s jeugd en Casper zijn jeugd.
Perspectief:
Het verhaal wordt elke keer vanuit de ogen van een ander personage verteld. Het is een wisselend perspectief. Op deze manier krijgt de lezer de verschillende kijk op zaken van de verschillende personages te zien.
Thematiek:
In dit boek komt er heel sterk naar voren dat de mens niet meer gelooft in het idee dat God alles heeft geschapen en daarmee dus ook de mens. Men is er nu van overtuigd dat de mens zijn eigen maker is en er dus ook alles aan kan en mag doen om zijn eigendunk zo hoog mogelijk te krijgen en hun eigen leven samen te stellen. Maar tegelijkertijd is het thema eigenlijk dat iedereen gewoon tevreden moet zijn met zich zelf en het leven moet laten gebeuren zoals het gebeuren zal, want uiteindelijk kan het niet het beste zijn dat er dingen worden geforceerd.
Personages:
Maria Olson:
Maria Olson is een door polo kreupel geraakte vrouw, die nog bij haar bejaarde vader in huis woont. Zij heeft een zoon met wie haar relatie slecht is een en schoondochter met wie haar relatie nog slechter is. Haar enige levensdoel is het poseren voor de schilderijen van haar vader en het zorgen voor haar vader.
Haar levensdoel verliest ze dan ook als haar vader trouwt met een veertig jaar jongere vrouw.
Job Olson:
Hij is de bejaarde vader van Maria, die wereldberoemd is geworden met zijn schilderijen van Maria. Om zijn jeugd te behouden, trouwt hij met een veertig jaar jongere, levenslustige vrouw. Met deze keuze gooit hij het leven van zijn dochter overhoop en bovendien wordt hij er ook niet gelukkiger van want zijn huwelijk doemt de mislukken onder andere door een aantal ouderdomkwaaltjes.
Felicity:
Felicity is de tweede vrouw van Job Olson. Zij is erg levenslustig en heeft nog allemaal geweldige plannen met haar leven die zij het liefst vervult met haar man. Maar het valt haar moeilijk, want haar inwonende stiefdochter (die overigens zo’n twintig jaar ouder is) belemmert Felicity in haar daden en uiteindelijk ook de ouderdomkwaaltjes van haar man.
Casper Olson:
Hij is de zoon van Maria en de kleinzoon van Job. Het contact tussen hun is niet goed en dit heeft mede te maken met zijn ongelukkige jeugd, waar hij opgroeide zonder vader. Hij is getrouwd met Xandra, een vrouw die erg veeleisend is en Casper begint haar een beetje zat te worden.
Xandra Olson:
Zij is de vrouw van Casper en de schoondochter van Maria. Haar relatie met haar schoonmoeder is erg slecht, want zij beschuldigt Maria ervan Casper vet te hebben gemest, toen hij jong was en nu moet zij de leven met de consequenties daarvan, namelijk een dikke man. Xandra doet er alles aan om er zo perfect mogelijk uit te zien en verlangt dat ook van haar man. Ze is erg veeleisend en een ‘control-freak’. Doordat ze zwanger is heeft ze nog meer last van humeurwisselingen en hiermee drijft ze haar man tot het uiterste.
Evaluatie:
Ik moet zeggen, echt geweldig vond ik het boek niet. Er kwamen te veel clichés in voor, ook al waren de situatieschetsen wel origineel, maar hoe er op die situaties werd gereageerd was te voorspellend.
Het idee was leuk en erg gericht op het lezerspubliek van de jaren negentig, maar er is niet diep genoeg op ingegaan en ik vind het dus niet goed genoeg uitgevoerd. Er had een veel interessanter verhaal uit kunnen komen, als de auteur zich met bijvoorbeeld maar twee personages echt bezig had gehouden.
Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.
Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.




Openen in tekstverwerker
Printen
Emailen