ff n studiebreak
Online een chick scoren, je liefde laten zien op Whatsapp en digitale kusjes sturen. Zonder een blauwtje te lopen. Aanrader?
geef je mening
Tjeerd pleit tegen internetdaten. Heb jij al eens een date (of meer) gehad met iemand die je online leerde kennen?

CASA Nederland en Scholieren.com reiken dit jaar de CASA Werkstuk Award uit. Het allerbeste werkstuk wint een reis voor 2 personen t.w.v. €500, een snuffelstage en eeuwige roem! Dit jaar is het thema abortus. De redactie bedacht alvast 13 invalshoeken, klik hier en stuur je werkstuk op.
Ondertitel: Die Geschichte eines Mörders
Jaar eerste druk: 1985
Jaar van uitgave gelezen druk: 1994
Aantal pagina’s: 320
Indeling: 51 hoofdstukken
Literaire periode: Na Tweede Wereldoorlog
Motivering keuze:
Veel mensen vinden het een leuk boek en het schijnt niet zo moeilijk te zijn. De verteller van het verhaal staat buiten het verhaal en de tijd verloopt chronologisch. Het verhaal is geschreven in de derde persoon
Samenvatting:
In de achttiende eeuw wordt Grenouille geboren, een kind zonder lichaamsgeur en met een onmenselijk gevoelig reukorgaan. Hij heeft geen ouders en brengt zijn jeugd bij verschillende mensen door. Op zijn twaalfde gaat hij in de parfumerie van Maître Baldini werken. Hier leert hij parfum maken..
Na een aantal jaar vertrekt Grenouille naar het zuiden om andere manieren van parfum maken te leren. Op zijn weg naar het zuiden verblijft hij eerst nog 7 jaar op de Plomb du Cantal. Hier ontdekt hij dat hij zelf geen lichaamsgeur heeft.
Na zijn verblijf gaat Grenouille weer verder en komt hij in de stad Pierrefort, waar hij bij de markies de la Taillade-Espinasse terechtkomt. Deze markies houdt zich bezig met de wetenschap en heeft een theorie dat Grenouille, die er naar zeven jaar in een grot te hebben geleefd uitziet als een holbewoner, is aangetast door het ‘fluidum letale.’ Hij zorgt ervoor dat Grenouille er weer normaal uit komt te zien.
Hierna vertrekt hij naar Grasse. Hier ruikt hij de meest wonderbaarlijke geur. Het is dezelfde geur die hij heel lang geleden had geroken bij een roodharig meisje. En dit keer was het weer een jong meisje, Laure. Grenouille wil koste wat het kost deze geur bezitten. Eerst vermoord hij 24 andere meisjes zodat hij hun lichaamsgeur kan verkrijgen. En later vermoord hij ook Laure. Van de geuren van deze meisjes maakt hij een wonderbaarlijk parfum.
Na de moord op Laure wordt hij opgepakt en ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van 25 maagden. De middag dat hij terecht wordt gesteld draagt hij het wonderbaarlijke parfum. Hierdoor wordt hij opeens door alle inwoners van Grasse bemint en ontstaat er een massale orgie op het dorpsplein. Grenouille veracht alle mensen. Hij vertrekt naar Parijs en gooit het hele flesje parfum over zich heen. De mensen om hem heen voelen zo’n grote liefde voor hem dat ze allemaal een stukje van hem willen hebben. Hij wordt midden in de stad in stukken gescheurd en opgegeten door de inwoners van Parijs.
Tijd tussen de eerst en de laatste bladzijde:
ongeveer 30 jaar
Thematiek:
De geschiedenis van een parfumeur met een uitzonderlijk groot reukvermogen.
Biografische gegevens van de auteur die van belang zijn voor dit boek:
Patrick Süskind heeft dit boek geschreven naar aanleiding van een dossier ‘Grenouille’ dat hij in de archieven van Parijs had gevonden. Patrick Süskind schrijft graag over mensen met een uitzonderlijke gave
De twee belangrijkste wendingen in het verhaal:
Het moment dat hij bij Baldini in de parfumerie gaat werken, Hierdoor komt hij voor het eerst in aanraking met echt parfum. En de tweede wending is als hij voor het eerst de wonderbaarlijke geur van het roodharige meisje ruikt. Hij krijgt hierdoor de grote drang geuren te bezitten.
De passages die het meeste indruk op me hebben gemaakt: Als hij voor het eerst een meisje in koele bloede vermoord en die massale orgie die tijdens Grenouilles terechtstelling ontstaat
Welke vraag ik zou willen stellen aan welk personage:
Ik zou aan Grenouille willen vragen waarom hij zeven jaar in een grot is gaan wonen.
Mijn reactie op het werk:
Ik vond het een heel mooi sprookjesachtig verhaal. Het was niet al te moeilijk om te lezen, soms had ik wel het gevoel dat ik echt niet snapte waar het over ging, maar dan bleek ik het uiteindelijk toch wel in grote lijnen te begrijpen. Ik vind het heel goed gevonden om als thema van een boek geur te nemen.
Ik was erg onder de indruk van de manier waarop de auteur zo’n goed historisch beeld van Parijs kon schetsen en ik vond de manier waarop hij alle verschillende geuren beschreef prachtig. Ik vond vooral de manier waarop hij in het begin uitlegde hoe een pasgeboren baby ruikt heel goed. Je kon het bijna echt ruiken.
Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het dan weten door een reactie te geven.