Info over dit verslag

Geschreven door:

Ynnit de Jong [meer]

Kwaliteit:

Waardering:

Taal:

Nederlands

Woorden:

1620

Opvragingen:

2

Hulpmiddeltjes

Openen in tekstverwerker Openen in tekstverwerker

Printen Printen

Emailen Emailen

Waardering

Gemiddelde waardering: 3 uit 5 (11 stemmen)

Heb je er iets aan gehad? Geef zelf je waardering:
Erg goed bruikbaar
Goed bruikbaar
Bruikbaar
Een beetje bruikbaar
Niks aan gehad

Titels van Harry Mulisch

Laatst gewijzigd op 5 augustus 2001

THEMA / MOTIEVEN
- Relatie God/mens => daar is het allemaal om te doen; omdat die relatie zeer slecht is geworden en bijna alle mystiek
                                    verdwenen is, manipuleren de engelen het leven op aarde zó dat hun doel, het testimonium
                                    terughalen, bereikt wordt.
- De ontdekking van de hemel => door de mensen en dan met name Onno, Max & Quinten.

GENRE
Totaalroman: de psychologische, filosofische, historische en avondturen roman zit erin verwerkt.

VERTELWIJZE

Het is een wisselend perspectief, technisch gezien. Het hele boek wordt verteld door een engel, maar alleen de intermezzo worden in de ik-vorm vertelt, en de rest wordt in de hij-vorm vertelt.

TIJDSVERLOOP

Leestijd: 901 blz.
Verhaaltijd: van ongeveer 1900 t/m 1990. Maar tot 1967 wordt alles versnelt verteld, daarna uitvoerig.
Alles is chronologisch verteld, doordat het 'achteraf' door een engel vertelt wordt. Alleen de inleiding is versnelt vertelt.

TITEL & MOTTO

Geen motto.
De titel 'De ontdekking van de hemel' slaat op meerdere dingen:
1) De ontdekking die door de hemel wordt gedaan: dat mensen steeds dichterbij de waarheid komen en niet meer geloven in God, doordat Lucifer (de duivel) ooit een pact met de mensheid heeft gesloten zodat ze tot alle ontdekkingen (technische) zijn gekomen en de wereld steeds meer gebasseerd wordt op macht e.d.
2) De ontdekking van de hemel door mensen: ze zijn er dichtbij om de werkelijkheid wat betreft God te ontdekken. Onno weet in principe al genoeg. En Max, ookal was hij niet erg serieus, had het geheim ook ontdekt, was zijn dood betekende. Maar God heeft besloten voorgoed zijn handen van de mensheid af te trekken door het testimonium terug te halen. Maar er is één engel die het niet op zich wil laten zitten.

PERSONEN


De belangrijkste personen zijn: Onno, Max en Quiten.

Onno Quist

Onno is een chaotische man met een talenknobbel die uit een aristocratische orthodoxe familie komt. Hij heeft een taal ontcijferd, is met een nieuwe taal begonnen die op een steen staat, maar komt daar maar niet verder mee en gaat dus, net als veel van zijn familie, in de politiek. Hij wordt eerst wethouder en vervolgens staatssecretaris, deels om zijn familie de ogen uit te steken, maar hij vindt de macht van zijn woorden afschuwelijk.
Hij vertrekt op het laatst naar het buitenland, omdat Helga, een soort van vriendin doodgaat en Ada ook niet meer aanspreekbaar is. Bovendien is zijn baan in de politiek geruïneerd door een geduchte vijand. Daarom wil hij weg. Dus gaat hij naar Italië om zijn gedachten te ordenen. Hij is de niet de echte vader van Quiten, maar dat weet hij niet.
Als hij Max ontmoet heeft bloeit er een sterke vriendschap tussen hen op, doordat hij nog nooit met iemand zo over alles heeft kunnen praten, omdat ze allebei zulke geniën zijn.

Max Delius

Hij is van Joodse afkomst  en heeft soms grote problemen met het verleden van zijn ouders; hij draagt zijn geschiedenis uit de oorlog mee. Feitelijk wordt zijn relatie met Ada daardoor verbroken. Vandaar gaat hij pas als het niet meer anders kan naar de spiegels van de telescoop: ze staan op het vroegere kamp Westerbork. Hij houdt heel erg van seks, en houdt het nooit lang uit met een vrouw en dus vraagt hij zich soms af of hij monogaam kan zijn, maar het blijkt dat dat prima lukt tijdens zijn relatie met Sophia, die elke nacht bij hem in bed komt, of kwam.
Op een nacht als hij dronken is ontdekt hij op basis van metingen van radiotelescopen over de hele wereld dat de hemel echt bestaat, maar nog voor de morgen aanbreekt, gooit een engel hem een meteoor naar zijn hoofd, zodat de mensheid niet achter het geheim van de hemel kan komen.

Quinten Quist
Hij ziet er volgens de meeste mensen heel mooi uit. Dit komt meestal wel van pas, maar is ook wel eens lastig. Hij is heel slim, maar niet fantastisch op school, omdat hij niet kan en wil leren wat hij niet interessant vindt. Hij leert pas laat praten, maar kan het dan wel meteen heel goed. Als hij op school leert lezen, blijkt dat hij dat al kan, omdat hij dat heeft geleerd van één van de andere bewoners van het kasteel. Hij huilt nooit, maar lacht ook bijna nooit. Op het laatst voelt hij de opdracht en wordt hij heel hard, maar ook rustig en kalm. Hij blijft overtuigd van zijn geluk.
Hij is erg intelligent (netals zijn vader dus) en kijkt erg op naar zijn 'nepvader' Otto Quist. Hij is de uitverkorene om het testimonium terug te brengen naar de hemel.

RUIMTE

De verhaalvertelling speelt zich af in de ruimte; dit is belangrijk omdat eigenlijk het hele komende verhaal gebeurt, doordat de engelen zich bedreigd voelen: mensen komen steeds dichterbij de waarheid en verliezen hun geloof in God, door de duivel Lucifer. Daarom besluiten de engelen de stenen tafelen met de Tien Geboden terug te halen en
zetten ze het hele verhaal op touw. Alles is in scène gezet eigenlijk. Het verhaal speelt zich af op aarde, in Nederland voornamelijk, maar ook in Rome, Venetië, Jeruzalem e.d.

OPBOUW

Het boek is opgedeeld in 4 delen (zie samenvatting) en elk bestaat uit een begin en een eind bij de engelen en voor
de rest hoofdstukken die vernoemd zijn naar de belangrijkste gebeurtenis daarin.

SAMENVATTING

Deel I: Het begin van het begin
In de proloog vertelt een engel aan een andere engel, die in rang hoger is, hoe hij in opdracht van 'de Chef' het testimonium naar de hemel heeft teruggebracht. Max en Onno ontmoeten elkaar voor het eerst wanneer Max Onno een lift aanbiedt. Onderweg stellen ze zich aan elkaar voor. In de maanden die volgen gaan zij haast alleen nog maar met elkaar om. Onno laat zijn vriendin Helga voor Max in de steek. In een tweedehandsboekwinkel ziet Max Ada cello spelen. Hij nodigt haar uit om nader kennis te maken. Ada Brons en Max krijgen een relatie. Voor een politiek-culturele manifestatie ontvangt Ada een uitnodiging om in Cuba te komen spelen. Onno interesseert zich steeds meer voor politiek. Op een dag komt Onno Max ophalen, Max en Ada zijn juist aan het vrijen, maar Max kleedt zich aan en gaat met Onno mee. Ada is verontwaardigd en verlaat Max. Tijdens een vakantie van Max bloeit er iets moois tussen Ada en Onno. Ada krijgt later een uitnodiging uit Cuba om te komen spelen tijdens een kamermuziekfestival. Onno en Max gaan mee en worden aangezien voor de Nederlandse delegatie van het culturele congres dat tegelijkertijd wordt gehouden in Havana. Onno komt er zijn vijand Bart Bork tegen. Op de laatste dag van Ada's verblijf ontfermt Max zich over haar en ze maken de vrijage af die een jaar geleden zo abrupt onderbroken werd.

Deel II: Het einde van het begin
Ada is zwanger maar ze weet niet wie de vader is. Onno en Ada trouwen. Onno en Max vieren in Dwingeloo de dag van hun gemeenschappelijke conceptie. Aldaar krijgen ze een telefoontje van Ada's moeder Sophia, haar man heeft een hartinfarct gehad. Ze gaan naar huis.Onderweg moeten ze stoppen voor een omgevallen boom. Max en Onno stappen uit en op dat moment valt er een andere boom op de auto. Ada komt knel te zitten en raakt in coma. De baby mankeert niets. Max gaat bij de moeder van Ada slapen en krijgt een vreemde relatie met haar. Omdat Max zich schuldig voelt en Onno geen tijd heeft voor het kind, gaat Max met Sophia voor Quinten zorgen.

Deel III: Het begin van het einde
Max en Sophia gaan met Quinten op kasteel Groot Rechteren wonen. Onno wordt in Amsterdam wethouder van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Hij krijgt weer een relatie met Helga. Quinten spreekt zijn eerste woord pas op zijn tweede verjaardag. Onno krijgt bij de kabinetsformatie de post van Staatssecretaris van Wetenschapsbeleid. Quinten ziet zijn moeder na zeven jaar voor het eerst. Max begint een relatie met Tsjallingtsje Popma, die ook bij de sterrenwacht werkt. Quinten droomt elke maand van een fantastisch gebouw dat hij 'De Burcht' noemt. In het gebouw ligt het midden van de wereld.In 1981 vernietigd Bart Bork Onno's politieke carrière. Kort erna sterft Helga. Onno is wanhopig en verlaat Nederland. In 1985 vertelt Tsjallingtsje aan Max dat ze een kind van hem wil. Max is overdonderd en gaat in haar tuin op een steen zitten. Plotseling wordt hij getroffen door een meteoriet en sterft. Na zijn begrafenis besluit Quinten dat hij Onno gaat zoeken en hij gaat naar Italië.

Deel IV: Het einde van het einde
De engelen discussiëren over het kwaad in de wereld. Dan gaat het verhaal verder.
Onno sluit vriendschap met een raaf die hij Edgar noemt. Quinten reist eerst naar Venetië, dan naar Florence en vervolgens naar Rome. Op een dag loopt Onno langs het Pantheon en hij ziet Quinten. Het 'Heilige der Heiligen' maakt diepe indruk op Quinten, hij heeft het gevoel dat zich hier 'het midden van de wereld' bevindt. Quinten raakt ervan overtuigd dat de Stenen Tafelen met de tien geboden onder het altaar liggen. Op een nacht neemt hij ze mee en samen met Onno neemt hij het eerste vliegtuig weg uit Italië. Het vliegtuig gaat naar Tel Aviv. In hun hotel in Jeruzalem leunt Quinten uit het raam en ziet Edgar. Hij volgt hem en komt uit in een ruimte die hij herkent als 'De Burcht'. Hij neemt de tafelen mee uit de brandkast. Plotseling vindt er een transformatie van ruimte plaats. Quinten laat de tafelen vallen en de letters dwarrelen naar de Heilige Rots. Quinten is verdwenen. Onno belt Sophia op en die vertelt dat Ada zojuist is gecremeerd. In de epiloog besluit de inmiddels met pensioen gestuurde engel op eigen houtje het werk af te maken, omdat Onno in gevaar verkeert alshij het verhaal aan iemand zou vertellen.

Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.

Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.