
Geschreven door: | |
Datum ingestuurd: | 17 juni 2001 |
Niveau: | 3 vwo |
Taal: | |
Woorden: | 1182 |
Opvragingen: | 2424 (17 deze maand) |
Waardering: |
Titel: | De droom in de woestijn |
Auteur: | |
Jaar van uitgave: | 1989 |
Aantal pagina's: | 264 |
Prijs: | Genomineerd Kinderjury 13-16jaar 1990 |
Auteur: | |
Geslacht: | man |
Nationaliteit: | Nederlands |
Geboren: | 12 juli 1937 |
Overleden: | 07 april 1994 |
Informatie: | |
Populaire titels: |
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | |
3. De droom in de woestijn | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |

Historie
Mattanja heeft zich aangesloten bij de troep van David, nadat hij in het vorige boek ‘Het bedreigde land’ voor koning Saul moest vluchten. Hij is samen met zijn broer Uria, een verkenner in het legertje van David. Ze komen David inlichten waar Saul zich bevindt, en of hij op weg is naar David. Als David dan samen met een aantal maten zich in een spelonk bevinden waar Saul even een pispauze houdt, snijdt David slechts een stuk van Saul ’s mantel af om te zeggen: ‘Ik wil je niet doden, dood mij dan ook niet!’.
Mattanja en zijn makkers overvallen een aantal Amalikietse dorpen en Als Mattanja dan een Amalikiet achtervolgt redt Mattanja hem. Hij krijgt vreselijke dorst in de woestijn en valt dan in slaap. Daar krijgt hij een geheimzinnige droom die hem aan het twijfelen brengt of de daden van David wel goed zijn. Hij wordt gevonden en verzorgd door Thaisa, een slavin van Nabal en Abigail. Mattanja gaat weer terug naar David, die trouwt met Abigeil, en loopt later weg met Thaisa en gaat met haar trouwen. Mattanja ’s moeder is getrouwd met Elion, dat is de vader van Batseba. En Batseba gaat trouwen met Uria, die officier wordt. David wordt koning van Israël.
De hoofdpersonen zijn:
Mattanja: Is niet een echte soldaat in hart en nieren. Daarom loopt hij ook weg bij het legertje van David, en gaat met Thaisa een burgerlijk bestaan opbouwen. Mattanja is geestelijk een beetje beschadigd door de dood van zijn vader in het vorige boek. Hij is niet hard genoeg voor het soldaten werk. Mattanja heeft zwart haar en heeft zoals elke Isrealiet, een getinte huid.
Uria: Hij is de broer van Mattanja. Hij is ouder en wijzer. Laat zich niet gek maken door een of andere Fillestijn en is een echte soldaat. Hij wordt in het legertje van David dan ook snel onderofficier. Hij is al verliefd op Batseba sinds de eerste keer dat hij haar zag en laat dat dan ook goed merke. Hij is alergiesch voor amuletten, talismannen en andere spullen die niet toegewijd zijn aan de God van de Israeliëten. Uria voelt veel haat tegen over de Fillestijnen nadat zij zijn vader vermoord hebben in het vorige boek. Hij heeft dan ook gezworen dat hij alle Fillestijnen eigenhandig zal vermoorden. Hij lijkt qua uiterlijk op Mattanja.
David: Was eens de onderaanvoerder van het leger van Saul, maar koning Saul dacht dat David hem wilde vermoorden. Daardoor moest David vluchten. Veel mensen die ook op de vlucht waren voor koning Saul volgden hem. David is muzikaal, slim en sterk. Hij wordt later een hele goede koning en hij is getrouwd met Abigail.
Abigail: Zij is de vrouw van David, maar eerst was ze getrouwd met de hebzuchtige Nabal. Maar Nabal was dood gegaan en toen David Abigail zag, wilde hij gelijk met deze verstandige en knappe vrouw trouwen.
Thaisa: Zij had wonderlijke blauwe ogen en blond haar. Dat zag je niet vaak in Israël. Eerst was zij de slavin van Abigail, maar Mattanja had aan David beloofd om 5 jaar bij hem in dienst te blijven in ruil voor Thaisa. Maar Mattanja kon zo lang niet wachten en nam Thaisa mee naar Gibea, de stad waar zijn moeder en Eliam woonde. Daar trouwde ze met Mattanja.
Batseba: Batseba is de dochter van Eliam en haar broertje heet Seres. Seres is in dienst bij prins Jonathan, de zoon van Saul, in dienst. Batseba is erg knap en wordt verliefd op Uria.
Dit verhaal speelt zich af in Israël. Zuid- Israël is erg droog en bavat een woestijn. Er is weinig water en het bestaat voornamelijk uit rotsen. Het noordelijke deel van Israël is wat vruchtbaarder en er staan veel olijfbomen. Er zijn een aantal belangrijke rivieren waar elke morgen de vrouwen water halen. Het is erg belangrijk dat je gastvrij bent in Israël. Mensen dragen in Israël vooral jurken en tunieken.
Het speelt zich af in de tijd dat David koning van Israël wordt en dat Saul regeert. De tijd van de Bijbel dus. Ik weet dat doordat je af en toe, ik weet het niet zeker, een jaartalletje voorbij ziet vliegen. Ook vertelt de schrijver historische stukken. Er zijn flashbacks, als mattanja bijvoorbeeld weer eens over na aan het denken is.
Het verhaal begint midden in de gebeurtenissen. Uria en Mattanja zijn net op weg naar David om te vertellen waar Saul zich bevindt.
Het belangrijkste probleem is dat Saul David en zijn troep opjaagt. Daardoor krijgt Mattanja een droom de hem aan David en zijn daden doet twijfelen.
Ik vind het een hele goede afloop, een echt happy end. Dat komt doordat iedereen met elkaar gaat trouwen en iedereen gelukkig is.
Het boek heeft een open einde. Je kunt nog gaan bedenken hoe het verder gaat met David als koning en met Mattanja als burger. Het is ook een echt gebeurd verhaal. Uria en Batseba hebben echt bestaan, David en Abigail ook, Saul en prins Jonathan zijn echte personages die voorkomen in de Bijbel. Het is daarom ook erg realistisch en Evert hartman heeft dat Bijbelse verhaal goed en leuk weergegeven.
Het is vanuit de gedachten van Mattanja geschreven. Het wisselt nooit. Als iets is gebeurd waar Mattanja niet bij is geweest wordt het verteld, maar niet vanuit een ander peronage. Mattanja maakt in dit boek alles mee.
Ik denk dat de titel heel goed het hoofdprobleem weergeeft. Door die droom in de woestijn is Mattanja gaan twijfelen en tenslotte heeft hij het soldaten kamp er zelfs voor verlaten om een zorgeloos, burgerlijk bestaan op te bouwen. Dat is het grootste probleem wat zich in dit verhaal met Mattanja afspeelt.
Het verhaal heeft deze diepere betekenissen voor mij: de twijfels na een droom, de moeilijkheid van keuzes maken die fataal kunnen zijn.
Mijn mening is dat dit een geweldig boek van Evert Hartman is. Eerst heb ik het een tijdje op mijn boekenplank laten staan omdat ik het begin moeizaam en saai vond. Maar naar mate het boek vorderde vond ik het verhaal steeds beter lopen en verslond ik het op een paar vrije avonden. Het verhaal sleepte me helemaal mee en ik moest gewoon door blijven lezen, want dit realistische verhaal laat je niet los, ook niet als je de laatste bladzijde omgeslagen hebt. Ik vond het een spannend boek omdat er veel avonturen in voor komen en ik vond het boeiend omdat er veel emoties, waarmee jonge mensen te kampen hebben, in voor komen. Ik vond dat Evert Hartman een goed hoofdpersonage heeft bedacht voor het verhaal. Iemand die niet bekend is in de bijbel, maar er wel dicht bij zit, die hij helemaal zelf kon aankleden en er een goed individu van kon maken. Ook voelde ik de eigenschappen van Abigail, de moederlijkheid over Thaisa, sterk in het verhaal.
Het is een goed vervolg op “Het bedreigde land”. Misschien vond ik deze zelfs beter omdat Mattanja een duidelijke keuze moet maken tussen roem en eenvoud. Toch koos hij voor de liefde en voor de eenvoudige kant van het leven nadat hij die droom had gehad. Na die droom ging hij heel anders tegen het leven aan kijken. Een geweldig boek dat vol emoties zit!
Dit verslag is bedoeld als naslagwerk. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het ons dan weten.