Boekverslag Tessa de Loo

Het rookoffer

... 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 ...

Info over dit verslag

Geschreven door:

Kikster

Niveau:

3VWO

Kwaliteit:

Waardering:

Taal:

Nederlands

Woorden:

1592

Opvragingen:

8

Hulpmiddeltjes

Openen in tekstverwerker Openen in tekstverwerker

Printen Printen

Emailen Emailen

Waardering

Gemiddelde waardering: 3 uit 5 (39 stemmen)

Heb je er iets aan gehad? Geef zelf je waardering:
Erg goed bruikbaar
Goed bruikbaar
Bruikbaar
Een beetje bruikbaar
Niks aan gehad

Titels van Tessa de Loo

Laatst gewijzigd op 13 juni 2001

SAMENVATTING:
Barbara is de lerares Frans van Guido, een perfecte jongen. Ze raken aan de praat over het boek Chèri, die ze allebei hebben gelezen. En hij leent boeken van haar en elke keer als hij deze op komt halen, speelt hij er een stukje uit voor, voor haar.
Op kerstavond gaan ze dobbelen en elke keer als er verloren wordt moet diegene wat uittrekken en zo belanden ze in bed en er begint een relatie tussen hen, net als in het boek Chèri.
Guido wordt geschorst van school, omdat hij in het gebouw heeft gerookt. Hij duikt in bij Barbara, zodat zijn ouders er niets van weten. Hij wordt voor drie dagen geschorst, maar omdat hij het later nog eens doet wordt hij weer geschorst.
Beverman, een collega van Barbara, probeert haar op een schoolfeest te versieren en stelt voor om de volgende dag een fietstocht te maken en Barbara kan geen nee zeggen. De volgende ochtend belt Beverman aan, maar zij doet niet open.
Barbara raadt Guido aan om de schorsing aan zijn ouders op te biechten.
Er komt een lerarenvergadering om te beslissen of Guido weer op school mag komen. Met één stem meer voor dan tegen mag hij weer op school komen.
Beverman is hier erg pissig over en vertelt op een volgende vergadering dat Guido en Barbara een verhouding hebben, want toen hij Barbara wilde ophalen voor de fietstocht zag hij hen samen op het balkon staan. Iedereen laat Guido links liggen en Barbara wordt geschorst.
Op een avond gaat Guido bij Barbara langs om te zeggen dat hij niet meer bij haar langs komt, omdat hij voor zijn examen moet leren.
Later komt hij nog een keer langs om wat boeken terug te brengen en speelt hij een stukje uit Chéri waar Chéri zijn oudere minnares verlaat.
Als afscheid gaan ze nog één keer naar bed en dan verlaat Guido haar vergoed, want hij gaat verhuizen naar een andere stad.

OPEN PLEKKEN:
De eerste open plek die bij ons op kwam is:
Waarom gaat Beverman altijd tegen Barbara in?
Functie: het zet je aan het denken. Je wordt er nieuwsgierig van.
De informatie wordt achtergehouden door het op een ander verhaallijn te brengen.
Antwoord: Beverman is jaloers op Guido, omdat Guido een relatie heeft met Barbara en Beverman vindt Barbara ook leuk.

De tweede open plek:
Hoe wist Beverman dat Barbara en Guido een relatie hadden?
Functie: het wekt vermoedens op. En de spanning stijg ook hiermee.
De informatie wordt achtergehouden door het te vertragen en door het op een ander verhaallijn te brengen.
Antwoord: Beverman gaat Barbara ophalen voor de fietstocht en dan ziet hij Guido en Barbara samen op het balkon staan. Guido staat halfnaakt.

De belangrijkste open plek:
Hoe loopt het af? Wat gaan Barbara en Guido doen nu ze uit elkaar zijn?
Functie: het zet je aan het denken. Het maakt je ook nieuwsgierig.
De informatie wordt achtergehouden door het verhaal een open einde te geven.
Antwoord: dat wordt dus ook niet gegeven.

De belangrijkste open plek:
Barbara vindt dat ze niks fout doet en keurt dan ook de relatie met Guido goed! Guido denkt net als Barbara. Waarom houden ze dus hun relatie geheim?
Functie: het zet je aan het denken. Het wekt vermoedens op en door dat je het niet weet blijft de spanning hoog.
Antwoord: het wordt ook niet beantwoord.

FABEL OF SUJET?:
Het is geen fabel. Het is een sujet, want het begint niet bij het begin. Het verhaal begint bij het einde en het eindigt bij het begin.
De hoofdstukindeling begint bij augustus(einde schooljaar)- mei – april – april en dan komen er vijf hoofdstukken in maart- februari – december – augustus – oktober(begin schooljaar).
Functie: zo is het verhaal heel uniek. Er is geen enkel boek zo geschreven.

DE PERSONAGES:
Hoofdpersonen:
Barbara Rozemeyer is de hoofdpersoon. Ze is rond de 36 jaar en lerares Frans.
Ze heeft een misgelopen huwelijk achter de rug. Ze is nog maagd in de liefde. Maar wanneer ze Guido leert kennen verandert dat. Ze houdt ontzettend veel van hem, maar ze weet dat ze hem na het examen zal verliezen.
Haar doel is om de relatie zo lang mogelijk in stand te houden. Ze bereikt haar doel niet, want ze gaan uit elkaar.

Guido Meanhout is ook de hoofdpersoon. Hij is 18 jaar en hij krijgt Frans van Barbara. Hij is een perfecte jongen, erg slim en erg goed in toneelspelen. Ook heeft hij een sterke eigen wil en is hij brutaler en knapper dan zijn klasgenoten.
Zijn doel is om het examen te halen. Hij bereikt zijn doel. Hij is uiteindelijk geslaagd en verhuist naar een andere stad.

Helper of tegenstander:
Beverman is de tegenstander. Hij is de collega van Barbara. Hij is verliefd op haar, maar zit haar wel telkens dwars, omdat hij het niet kan uitstaan dat Guido bij haar is.
Barbara en Guido kunnen hem ook niet uitstaan.

NORMEN EN WAARDEN:
Barbara:
Ze kijkt niet naar de leeftijden van haar minnaars. Dus voor haar maakt het ook niet uit dat Guido zo jong is.
Ze kan niet zonder Guido.
Ze is tegen het gebruik van tabak. Maar ze komt wel op voor Guido wanneer hij gepakt wordt wegens roken in het gebouw.

Guido:
Hij zit er ook niet mee met het leeftijdsverschil tussen Barbara en hem. Hij neemt zijn relatie niet echt serieus. Dat is ook erg te zien aan zijn gedrag. Barbara neemt het wel erg serieus.
Hij is voor roken.

Beverman:
Hij wil Guido uit de weg ruimen, omdat hij Barbara voor zich zelf wil. Maar hij doet ook erg afstandelijk tegen Barbara.

DE GEBEURTENISSEN:
Het verhaal is erg ingewikkeld. En het is ook erg moeilijk te begrijpen. Dat komt door hoe de volgorde in elkaar zit. Het verhaal begint bij het einde en gaat zo verder het verleden in tot dat het bij het begin komt.

SOORT BEGIN:
‘En wat doen we met haar?’ vroeg de beul.
Hij wees op de prinses die handenwringend naar het zacht heen en weer bungelende lichaam van haar minnaar keek. Samen met de galg tekende het zich zwart af tegen de hemel.
‘Haar straf,’ sprak de koning,’ zal zwaarder zijn: wij laten haar in leven.’

Dit is een stukje uit het boek Chéri dat heel veel lijkt op dit boek.
Dit is het begin van het verhaal. Het komt met de deur in huis binnenvallen. Je weet niet wat er aan de hand is en vooral met dit stukje raak je nog meer in de war.

TIJD:
Het boek speelt zich voornamelijk af in de jaren tachtig, want toen werd in veel steden het roken op grote scholengemeenschappen afgeschaft. In dit boek wordt namelijk ook het roken op grote scholengemeenschappen afgeschaft.

PLAATS:
Er wordt niet gezegd waarin Nederland het zich afspeelt.

TIJD IN HET VERHAAL GEMANIPULEERD:
Er komen steeds verschillende verhaalelementen terug, aldoor dat wat in het boek Chéri.
Het is in een hele rare volgorde geschreven. Het boek begint bij het einde en het eindigt bij het begin. Daardoor leest het heel raar.

TITELBESCHRIJVING
Rookoffer:
Met het rookoffer wordt Barbara bedoeld, omdat zij ten onder gaat aan de gevolgen van de relatie met Guido en ook omdat juist zij, als vechter tegen het roken op school, het opneemt voor een jongen, die op school rookt.
Met het rookoffer wordt Guido bedoeld, omdat hij voor Barbara op het balkon gaat roken, waarbij hun relatie opgemerkt wordt.

BIOGRAFIE
Tessa de Loo is op 15 oktober 1946 in Bussum geboren als Tineke Duyvené de Wit. Na de middelbare school ging ze Nederlands studeren in Utrecht. Ze is op twintigjarige leeftijd getrouwd en kreeg vijf jaar later een zoon. Na de geboorte van haar zoon Joris pakte ze haar studie weer op Texel op en begon ze met schrijven.
In 1983 verscheen het verhaal “ De muziekles” in een literair tijdschrift; vanaf dit moment hanteert ze het pseudoniem Tessa de Loo. Dit heeft ze afgeleid van de achternaam van haar Texelse grootmoeder. In datzelfde jaar verscheen de verhalenbundel “ De meisjes van de suikerfabriek”, waarvoor ze de Anton Wachterprijs en het Gouden Ezelsoor voor het bestverkochte debuut ontving.
In 1985 verruilde ze het dorpsleven van Pieterburen voor het stadsleven van Amsterdam. De eveneens gunstige ontvangst van haar eerste roman Meander (1986) was aanleiding haar uit te nodigen het boekenweekgeschenk te schrijven. In 1987 verscheen Het Rookoffer in een grote oplage.
Op basis van een krantenbericht over de mysterieuze verdwijning van een Franse actrice, schreef ze in 1989 een roman over schoonheid en lelijkheid: Isabelle. Met haar volgende roman sneed ze een actueel maatschappelijk probleem aan, waardoor het boek bijzonder veel aandacht kreeg.
De tweeling (1993, waarvoor ze de Publieksprijs voor het Nederlandse boek en de Internationale Otto von der Gablentz-prijs kreeg) gaat over twee zussen die in Duitsland geboren zijn, in 1922 van elkaar zijn gescheiden en 68 jaar later weer met elkaar herenigd worden, ieder met hun eigen visie op de oorlog.
In 1994 vestigde Tessa de Loo zich in Portugal, waar ze een boek over een reis van de Britse dichter Byron schreef: Een varken in het paleis (1998).

MENING
Het verhaal is realistisch. Het kan echt gebeurd zijn.
Het onderwerp vinden we wel interessant en de leraar- leerling relatie.
Doordat het “omgekeerd” geschreven is leest het heel raar. Opzicht is het wel een grappig idee om het anders op te schrijven. Maar zo zie je nu dat het dus niet echt lekker leest. Het boek wordt er niet echt spannender op, want je weet al wat het einde is.
Wat wij niet leuk vinden aan het boek is dat het aldoor over het boek Chéri gaat. Dat maakt het erg oninteressant. Ook de toneelstukjes gaan een beetje irriteren.
Het boek is wel een beetje te kort. Er zit te weinig spanning in. Af en toe wordt het ook erg langdradig.
Het valt ons wel een beetje tegen. We hadden het ons leuker voorgesteld.

Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.

Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.