
CASA Nederland en Scholieren.com reiken dit jaar de CASA Werkstuk Award uit. Het allerbeste werkstuk wint een reis voor 2 personen t.w.v. €500, een snuffelstage en eeuwige roem! Dit jaar is het thema abortus. De redactie bedacht alvast 13 invalshoeken, klik hier en stuur je werkstuk op.
geef je mening
Tjeerd pleit tegen internetdaten. Heb jij al eens een date (of meer) gehad met iemand die je online leerde kennen?
ff n studiebreak
Experiment: geen Twitter, mail en Whatsapp meer voor Nina. Wel faxen, brieven in enveloppen en ouderwetsch bellen.
A: Onderwerp
Het onderwerp vind ik erg interessant. Ik heb wel eens na gedacht over hoe het zou zijn als mijn ouder of ouders verslaafd zouden zijn. Maar ik heb er nooit aan gedacht dat het zo’n erge invloed kan hebben op je leven en dat het zo erg kan zijn. Doordat ik dit boek heb gelezen, ben ik er pas echt achter dat het een echt probleem is. En dat het ook echt voorkomt. Wat ik niet van dit boek had verwacht is, dat het eigenlijk over dit onderwerp ging. Ik heb van tevoren niet achterop gelezen maar ik ben gewoon meteen begonnen. En omdat de titel eigenlijk niets over het onderwerp zegt had ik iets heel anders verwacht. De naam Nikolaj lijkt een beetje buitenlands dus ik dacht dat het over een buitenlandse jongen ging.
B: Gebeurtenissen
Het verhaal bevat verschillende gebeurtenissen die je aandacht nodig hebben. De gebeurtenissen zijn erg spannend, boeiend, dramatisch en soms wel eens schokkend. Het is natuurlijk erg spannend als de moeder van Nikolaj, Tanja, weer eens gedronken heeft, en dan wil je kijken hoe ze deze keer weer gaat reageren. En het was een paar keer wel erg dramatisch en schokkend hoe ze dan reageerde. Bijvoorbeeld toen Nadja, het zusje van Nikolaj, de kindertelefoon belde en Tanja binnenkwam. Ze sloeg Nadja opeens. Terwijl Nadja de kindertelefoon belde omdat haar moeder juist het probleem was. Ik vond het ook erg dat Nikolaj niet goed op school mee kon omdat hij thuis van alles moest doen. Hierdoor had hij ook nog problemen met allerlei leraren en geen goede cijfers.Toen Tanja besloot om naar het Jellinek-centrum, hier word je geholpen om van je verslaving af te komen, te gaan maakte dat veel indruk op mij. Het is een grote stap om zelf in te zien dat je een probleem hebt. Dat vond ik erg knap van haar.
C: Personages
Ik vind de hoofdpersoon wel een beetje een held. Toen Nikolaj’s moeder verslaafd was en niets in huis deed verzorgde hij het eten, moest hij opruimen en hij moest ook nog op zijn zusje passen. En ondanks alles bleef hij van zijn moeder houden. Die eigenschap bewonder ik. Ook vind ik de buren van Nikolaj, Henk, Suzanne en Mirjam erg aardig. Zij staan altijd voor hun klaar en letten en zorgen ook een beetje voor Nikolaj en Nadja.
Ik vind dat de moeder van Nikolaj soms een beetje onvoorspelbaar reageert. Maar dat was wel steeds zo spannend. Van de hoofdpersoon kom je natuurlijk het meest te weten. Je kunt je dan ook goed in hem inleven. Maar je komt ook veel over zijn moeder te weten. En ik weet het niet goed, maar soms kan ik me haar situatie wel een beetje indenken. Zij heeft haar man verloren en heeft dit nog niet goed verwerkt. Hierdoor moet ze eigenlijk alles alleen doen. Nu helpt Nikolaj natuurlijk, maar ze heeft toch het gevoel dat ze er helemaal alleen voor staat. Hierdoor gaat ze drinken en lijkt alles nog treuriger. Maar ik vind dat ze eigenlijk sowieso niet had moeten beginnen met drinken.
D: Opbouw
Het verhaal is meestal wel goed opgebouwd. Maar soms vond ik de opbouw minder. Dan begint er bijvoorbeeld een nieuw hoofdstuk en dan is er opeens iets nieuws gebeurt maar je weet nog niet wat. Dan krijg je eerst zo’n heel verhaal te horen en pas aan het einde weet je eindelijk waar het nou eigenlijk over ging. En dan raak je soms de draad een beetje kwijt. Het verhaal blijft wel de hele tijd boeiend. Het is niet zo dat er soms stukken tussen zitten dat het echt saai is. Maar is vond het op het laatst wel een beetje langdradig worden omdat die moeder dan eerst weer wel in het Jellinek-centrum was en dan weer niet. En dan was er weer een probleem. Op het laatst vond ik dat ze nu wel eindelijk eens op mocht worden genomen. Gelukkig gebeurde dit niet erg lang daarna.
E: Taalgebruik
Het taalgebruik is niet lastig om te lezen. Je kunt gewoon vlot doorlezen. Maar ik vond het wel jammer dat de moeder van Nikolaj soms opeens Russisch begon te praten. Hier kwam ze namelijk vandaan. Maar als je dan net lekker aan het lezen was kwam er opeens zo’n Russisch zinnetje doorheen en dan was ik steeds een beetje afgeleid. Maar voor de rest was het makkelijk om te lezen. Niet veel moeilijke woorden of zo.
Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het dan weten door een reactie te geven.