ff n studiebreak

Bankhangende Justine steekt loom haar duim op voor niet-sportende jongeren. Want wie sport er tegenwoordig nou nog?

CASA Nederland en Scholieren.com reiken dit jaar de CASA Werkstuk Award uit. Het allerbeste werkstuk wint een reis voor 2 personen t.w.v. €500, een snuffelstage en eeuwige roem! Dit jaar is het thema abortus. De redactie bedacht alvast 13 invalshoeken, klik hier en stuur je werkstuk op.

geef je mening

Tjeerd pleit tegen internetdaten. Heb jij al eens een date (of meer) gehad met iemand die je online leerde kennen?



» resultaten poll

Geschreven door:

Caroline (4 vwo)

Datum ingestuurd:

24 mei 2001

Taal:

Woorden:

800

Bekeken:

2374 keer (2 deze maand)

Waardering:

2.6/5 (7 stemmen)

Deel op:

Naam:


Klas/niveau:


E-mail:


Bericht:


Bestemd voor

Geheime code: 


 

1.
„h Titel: Karel ende Elegast
„h Auteur: onbekend, vertaald uit het Middelnederlands door H. Adema
„h Eerste druk: 1982

2.
„h Het verhaal heeft 63 bladzijden
„h Het is een kort verhaal
„h Het is een voorhoofse ridderroman

3.
„h De schrijver maakt geen deel uit van het boek
„h Het verhaal is geschreven in de alwetende vorm
„h De tijd verloopt chronologisch
„h Er verloopt ongeveer een dag tussen de eerste en de laatste bladzijde
„h Het verhaal is door de vertaler in 6 hoofdstukjes verdeeld, het oorspronkelijke verhaal gaat aan een stuk door en is dus niet verdeeld in hoofdstukken
„h Het verhaal speelt zich af in en om het kasteel van Karel, in het bos en in en om het huis van Eggeric van Eggermonde. Het verhaal speelt zich af omstreeks 800 n. Chr.

4.
„h De thematiek:
¡¥Goed¡¦ tegen ¡¥slecht¡¦, de ¡¥goede¡¦ wint van de ¡¥slechte¡¦ met hulp van God
„h De motieven: -de trouw aan de leenheer als belangrijkste ridderdeugd
-het Christelijk geloof
-Elegast als sprookjesachtige meesterdief
-verraad
„h Het boek heet Karel ende Elegast, omdat het een verhaal is over koning Karel en zijn vriend Elegast. Zij zijn de hoofdpersonen en naar hen is het boek vernoemt.
„h Het boek heeft geen motto

5.
„h De auteur is niet bekend, men weet dus ook niet wanneer hij geboren is. Sommige denken dat hij ongeveer uit het eind van de 12e eeuw komt, anderen denken weer de tweede helft van de 13e eeuw. Maar duidelijk is natuurlijk wel dat hij niet meer leeft
„h Er zijn dus weinig of geen gegevens over de auteur bekend, men vermoed dat het een Vlaming geweest is, dat is het enige dat over hem gezegd kan worden.

6.
„h Elegast, een jonge ridder aan het hof van Karel, wordt vanwege een kleinigheid voor eeuwig verbannen. Als roofridder moet hij nu in zijn onderhoud voorzien, andere mogelijkheden zijn er niet voor een ridder die vogelvrij is verklaard. Maar hij steelt alleen van de rijke en deelt zijn buit met de armen.
Koning Karel krijgt van een engel de vreemde opdracht om ¡¦s nachts te gaan stelen. Onderweg komt hij Elegast tegen. Karel, die zich onherkenbaar heeft gemaakt, stelt voor om bij de koning te gaan inbreken. Maar Elegast heeft een beter idee: het kasteel van Eggeric. Hij is namelijk een verrader. Hem wil Elegast graag bestelen, om zijn trouw aan de koning te bewijzen. Tijdens het inbreken hoort Elegast dat Eggeric nu zelfs een complot tegen de koning heeft gesmeed om Karel te vermoorden! Het complot word opgerold en Eggerics schuld moet blijken in een tweegevecht. Elegast wint natuurlijk van Eggeric, want God laat de onschuldige altijd winnen. Elegast word in ere hersteld en mag met Eggerics weduwe, Karels zus, trouwen.

7.
„h Ik had eigenlijk geen verwachtingen van dit boekje, omdat ik totaal niet wist waar het over ging.
„h Er was dus niemand die mij wat over het boek verteld heeft. Ik heb besloten het te gaan lezen, omdat we een boek over de Renaissance moesten lezen. Een heleboel mensen hadden dit boek ook al gelezen.

8.
„h De passage waar Elegast gaat inbreken in het huis van Eggeric vind ik erg grappig. Het begint al wanneer Karel een gat gaat hakken met een ploegijzer in plaats van een breekijzer. Als Elegast het huis in gaat neemt hij een kruid in zijn mond, dan kan praten met de dieren! Tenslotte kruipt Elegast gewoon ongezien onder het bed van Eggeric en vangt dan ook nog met zijn hand het bloed op van Eggerics vrouw, zonder dat iemand het ziet. Dat vind ik dus een leuke en grappige passage. Ook het tweegevecht heeft indruk om me gemaakt, omdat dat best een spannend stukje is, hoewel je eigenlijk al weet wie er wint. Opmerkelijk is wel dat de winnaar zonder meer een vrouw krijgt toegewezen, de vrouw heeft dus helemaal niks te zeggen.
„h De belangrijkste personages zijn:
Karel: Karel is een goede koning, al heeft hij wel eens kwade dingen gedaan. Hij is best onzeker. Hij vroeg steeds subtiel dingen aan Elegast om te ondervinden wat Elegast nou van hem vond. Ook is hij erg aan zijn geloof gehecht. Het Christelijk geloof is erg belangrijk voor hem.
Elegast: Elegast was eerst ridder, maar moest gedwongen stelen. Toch blijft hij een goede man. Door alleen te stelen van de rijken, en zo ook de armen te helpen. Ondanks de verbanning van Elegast door Karel, blijft Elegast heel trouw aan Karel. Hij is ook zeker niet boos op Karel, maar denkt wel steeds dat Karel boos op hem is, en onder het inbreken is hij steeds ook best wel bang.
Eggeric: Eggeric is een hele slechte man, een verrader die alleen op macht uit is. Daarom wil hij de koning ook vermoorden. Ook sloeg hij zijn vrouw. Uiteindelijk wordt hij ook vermoord als straf van God.
„h Ik zou wel aan Eggeric willen vragen waarom hij de koning wil vermoorden.
„h Een alternatieve titel zou kunnen zijn: ¡¥Trouw¡¦. Het is een mooie korte titel, met eigenlijke wel het belangrijkste woord van het hele verhaal.

Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het dan weten door een reactie te geven.