Boekverslag Harry Mulisch

De ontdekking van de hemel

... 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 ...

Info over dit verslag

Geschreven door:

anoniem [meer]

Kwaliteit:

Waardering:

Taal:

Nederlands

Woorden:

2610

Opvragingen:

3

Hulpmiddeltjes

Openen in tekstverwerker Openen in tekstverwerker

Printen Printen

Emailen Emailen

Waardering

Gemiddelde waardering: 3 uit 5 (22 stemmen)

Heb je er iets aan gehad? Geef zelf je waardering:
Erg goed bruikbaar
Goed bruikbaar
Bruikbaar
Een beetje bruikbaar
Niks aan gehad

Titels van Harry Mulisch

Laatst gewijzigd op 19 april 2001

Samenvatting

“Het begin van het begin”
Het verhaal begint op 13 februari 1967. Onno, zoon van Hendrikus Quist, de legendarische minister van Staat, bevindt zich in zijn ouderlijk huis in Den Haag om de verjaardag van zijn vader te vieren. Onno is een redelijk succesvol letterkundige en woont in Amsterdam. Om 0.30 uur vertrekt Onno naar zijn huis in Amsterdam. Hij heeft geen vervoer, dus besluit hij te gaan liften. Hij wordt opgepikt door Max Delius, een sterrenkundige, die na een avontuurtje met een vrouw die hij die dag ontmoet heeft ook naar Amsterdam gaat. De twee mannen raken aan de praat en blijken elkaars ouders van naam te kennen. Bovendien interesseren ze zich voor elkaars beroep. Thuis aangekomen lopen ze met elkaar naar elkanders huis, om uiteindelijk bij Max wat te drinken. Hieruit groeit een hechte vriendschap.

Als Onno en Max een keer door Leiden lopen en een tweedehandsboekwinkel binnen gaan, ontmoeten ze Ada. Ada is een celliste. Max wil haar verleiden en Onno laat ze alleen. Tot verbazing van iedereen blijft Max Ada ontmoeten, en is ze ieder weekend bij hem. Normaal gesproken is Max een vrouw na 1 nacht zat. Uiteindelijk trekt Ada bij Max in. Op een dag zijn Max en Ada aan het vrijen, maar Max laat Ada spontaan achter als hem een afspraak met Onno in gedachten schiet. Ada is boos en verdrietig en vertrekt.

Max besluit zijn vakantie door te brengen in het oosten, in de plaatsen waar zijn vader is opgegroeid: Bielska, Katowice en Kraków. Opvallend hierbij is, dat deze plaatsen een gelijk-benige driehoek vormen, met als middelpunt het vernietigingskamp Auschwitz, waar Max’ moeder is gestorven. De plaatsen doen hem weinig, het kamp raakt hem. Op het moment dat Max op reis is, ontmoeten Onno en Ada elkaar en krijgen een relatie. Als Max terugkomt en hiervan hoort, geeft hij hen zijn zege.
Onno, Max en Ada gaan naar Cuba. Ada moet spelen, Onno en Max wonen met tegenzin een congres bij. Op de laatste dag gaat Onno vreemd met een onbekende vrouw, terwijl Ada vreemd gaat met Max. Dit blijft geheim.

“Het einde van het begin”
Ada is zwanger geraakt op Cuba, maar weet niet wie de vader is: Onno of Max. Ada en Onno gaan trouwen en geven een echte Amsterdamse bruiloft. Max gaat in Dwingeloo wonen, en Ada en Onno zoeken hem op om de dag dat ze elkaar ontmoet hebben te herdenken. ‘s Avonds worden ze echter opgebeld door Ada’s moeder met de mededeling dat Ada’s vader een hartaanval heeft gehad. Ondanks het noodweer springen Onno, Max en Ada meteen in de auto. Onderweg valt een omgevallen boom op de auto en Ada komt vast te zitten in de auto. Ze raakt in coma, maar met het kind is alles goed. Ada’s vader is overleden. Max krijgt een geheime relatie met Sophie Brons, de moeder van Ada. Ada zal niet meer uit het coma ontwaken, maar de baby wordt met een keizersnede gehaald. Het is een prachtige baby, Quinten. Omdat Onno het niet alleen kan, besluiten Max en Sophia samen voor het kind te gaan zorgen.

“Het begin van het einde”
Max en Sophia gaan met Quinten op kasteel Groot Rechteren wonen. Hij is een stille baby, die nooit huilt. Hij spreekt voor het eerst op z’n tweede verjaardag. Onno wordt wethouder en later staatssecretaris. Quinten heeft zeer veel belangstelling voor architectuur en deelt deze passie met een andere bewoner van het kasteel. Hij ziet zijn moeder voor het eerst als hij zeven is, maar kan niet bevatten dat een levende vrouw niets kan. Max krijgt een relatie met een vrouw uit het dorp, Tsjallingtsje. Onno’s politieke carričre wordt vernietigd door zijn bezoek aan Cuba met Ada, en kort hierna sterft Onno’s vriendin, Helga. Dit is te veel voor Onno en hij verlaat het land, zonder adres. Hij zal niets meer van zich laten horen.
Als Tsjallingtsje aan Max vertelt dat ze een kind wil, is Max totaal overrompeld. Hij gaat in de tuin zitten en wordt dronken. Hij ontrafelt het geheim van het heelal, en wordt hierom vermoord door engelen, door een komeet op hem te gooien. Quinten besluit na de begrafenis te stoppen met school om zijn vader te gaan zoeken.

“Het einde van het einde”
Onno woont als kluizenaar in Rome en sluit vriendschap met een raaf, Edgar. Quinten reist naar Venetië, Florence en uiteindelijk naar Rome. In het Pantheon loopt hij Onno tegen het lijf. Edgar vliegt weg en komt niet meer terug. In Rome maakt het ‘Heilige der Heiligen’, de basiliek met het ‘Sancta Sanctorum’ de heilige trappen grote indruk op Quinten. Op een gegeven moment komt hij op het idee dat in het altaar de Stenen Tafelen met de tien geboden van Mozes verborgen zouden liggen. Hij laat zich op een avond samen met Onno insluiten, betreedt het altaar en vindt de stenen. Onno laat zijn stok per ongeluk op het altaar liggen (hij had even-wichtsstoornissen na een hersenbloeding) en daarom moeten Onno en Quinten het land verlaten voor dit bekend wordt. Ze laten de bestemming van het toeval af hangen en komen terecht in Jeruzalem. Op een dag hangt Quinten uit het raam en ziet Edgar op hem afkomen. Hij haalt de Stenen Tafelen uit de kluis van het hotel en volgt de raaf. Quinten komt terecht in het gebouw van zijn dromen, die hij de Burcht noemt. Hij laat de tafelen vallen en de letters dwarrelen naar de Heilige Rots. Quinten is verdwenen.
Als Onno dit merkt, belt hij Sophia op in Nederland. Hij krijgt te horen dat Ada net die dag is gecremeerd. De tijden van Ada’s dood, ontdekking en crematie vallen samen met het insluipen in de basiliek, het ontdekken van de stenen, de vlucht naar Jeruzalem en de verdwijning van Quinten. Als Onno dit heeft bedacht, gaat er iets mis in zijn hoofd en krijgt hij een nieuwe hersenbloeding.

Verwerkingsopdracht

Ik heb gekozen voor het schrijven van een eigen krantenartikel.

Voormalig politicus getroffen door een hersenbloeding, zoon spoorloos verdwenen

Jeruzalem - Gistermorgen is voormalig politicus Onno Quist getroffen door een zware hersenbloeding. Hij is opgenomen in het plaatselijk ziekenhuis, en verkeert in levensgevaar.

Onno Quist was met zijn zoon op vakantie in Jeruzalem toen hij werd getroffen door een hersenbloeding. De voormalig politicus heeft na het plotselinge einde van zijn politieke loopbaan jaren in het geheim in Italië gewoond.
Tijdens een telefoongesprek met zijn schoonmoeder vernam Quist dat zijn ex-vrouw, die al een aantal jaren in coma lag, gestorven was. Na deze boodschap werd de heer Quist onwel, waarop de hoteleigenaar onmiddellijk een ambulance belde die de man naar het ziekenhuis vervoerde. Hier werd een hersenbloeding vastgesteld, die de gevolgen van een eerdere bloeding zullen versterken.

De zoon van de voormalig politicus, Quinten Quist, is tot op heden spoorloos verdwenen. Hoewel zijn vader, die in zekere mate aanspreekbaar is, beweert dat zijn zoon hem nooit zou verlaten, heeft de Israëlische politie gegronde redenen om aan te nemen dat de jongen er alleen vandoor is. Quinten Quist was namelijk weggelopen bij zijn oma, bij wie hij inwoonde, om zijn vader te gaan zoeken. Toen zij hoorde dat de heer Quist onwel werd, besloot zij haar schoon- en kleinzoon op te gaan halen. Aannemelijk is, dat Quinten, toen hij dit hoorde, besloot te vertrekken. De enige kink in dit verhaal is dat de jonge Quist niets van zijn bezittingen meenam, behalve een aantal stenen die zijn vader en hij bewaarden in de kluis van het hotel. Tot op heden is Quinten Quist nog niet gesignaleerd, maar de politie blijft naar hem uitkijken.

Eerste persoonlijke reactie
In eerste instantie vond ik het boek lastig om te lezen. Dit werd veroorzaakt door de inleiding, die heel vreemd op mij overkwam. Toen ik uiteindelijk verder las, werd mij echter veel duidelijk. Het verhaal was absoluut niet saai, omdat er zeer veel dingen gebeuren. De gebeurtenissen volgen elkaar vrij snel op, waardoor je steeds door wilt lezen.
Het idee achter het boek vond ik zeer origineel. Doordat de lezer de indruk krijgt dat alle gebeurtenis met een reden plaatsvinden, gaat hij anders over het boek nadenken.
Het boek was in zekere zin ook nog wel leerzaam. Vooral in het laatste deel van het boek krijg je zeer veel informatie over onder andere bijbelse geschiedenis, of in ieder geval de geschiedenis van enkele relikwieën.

Leeservaring gedetailleerd beschrijven

Onderwerp
Het onderwerp van de tekst is volgens mij het terugkrijgen van het testimonium. Alle gebeurtenissen vonden plaats om dit doel te bereiken. Als ik van tevoren had geweten wat het onderwerp van dit boek was, weet ik niet of ik er in begonnen zou zijn. Als je over het onderwerp nadenkt, verwacht je (ik in ieder geval wel) namelijk een andere uitwerking dat de uitwerking van Harry Mulisch. In dit boek sprak het onderwerp me in ieder geval wel aan. Ik heb nog nooit een film gezien die over hetzelfde onderwerp ging en kan daarom ook geen vergelijking maken.

De gebeurtenissen
Het boek bevatte genoeg gebeurtenissen om me te kunnen blijven boeien. Ik vond niet alle delen van het boek even boeiend, maar eigenlijk heb ik me nergens verveeld. De gebeurtenissen maakten zeker indruk op me, ik kon me er wel wat bij voorstellen. Het is niet zo dat ik verwacht ook zoiets mee te zullen maken, maar de manier waarop het geschreven was verduidelijkte wel veel. Het verhaal was zo geschreven dat je zelf niet zoveel meer hoefde in te vullen. Dit was wel fijn, omdat je zelf waarschijnlijk heel andere dingen zou verzinnen dan dat er in werkelijkheid in het boek gebeuren. De gebeurtenissen, zoals het vinden van de Stenen Tafelen, zijn vrij extreem en als je zoiets zelf moet bedenken, als lezer, is het verhaal niet hetzelfde.

Personages
De personages in dit boek leken echt op mensen, waren geen typetjes. Hun levensloop was vrij realistisch, al was het niet het leven van een doorsnee Nederlander. De beslissingen van de personages worden in het boek begrijpelijk gemaakt. Door de prologen en epilogen weet je als lezer waarom er iets gebeurt, je begrijpt dat het voorbestemd is. Dat maakt alles begrijpelijk.
Je hoeft zelf niet veel in te vullen over het innerlijk van de personages, alles wordt wel vrij duidelijk beschreven.

Bouw
De bouw van het verhaal was niet echt ingewikkeld, het verhaal verliep chronologisch. Zoals ik al eerder heb gezegd vond ik het echter vrij moeilijk om in het verhaal te komen, omdat het proloog mij niet echt aanstond en ik de relatie met de rest van het boek eerst niet begreep. Het verhaal hing goed met elkaar samen. Iedere gebeurtenis had een oorzaak en werd verklaard, daardoor kon je alles heel goed volgen.
Met de tijd wordt niet gespeeld. Het verhaal speelt zich chronologisch af. Hier en daar wordt een link gelegd met gebeurtenissen uit het verleden en met bijbelse verhalen die zich in het verleden afspeelden, maar dit is dan ook alles.

Taalgebruik
Ik vond de tekst niet moeilijk om te lezen. Het taalgebruik was niet te moeilijk en las prettig weg. Daardoor was het ook eenvoudiger de aandacht bij het verhaal te houden.
Het boek kende enkele symbolische verwijzingen, maar dit leverde geen problemen op. Het maakte de tekst niet moeilijker om te lezen of onbegrijpelijk.

Recensie
Ik heb ervoor gekozen dit boek “De ontdekking van de hemel”, geschreven door Harry Mulisch te lezen doordat mijn oom zich heeft verdiept in het leven van de heer Mulisch, een proefschrift over hem heeft geschreven en hem heeft geďnterviewd (zie bijlage). Ik vroeg mij af wat hij zo waardeerde in het werk van Harry Mulisch. Zelf had ik alleen “De aanslag” gelezen, en dit boek vond ik verre van boeiend, het sprak mij niet echt aan. Hoewel ik “de ontdekking van de hemel” wel erg dik vond op het eerste gezicht, besloot ik het in ieder geval te proberen, omdat ik toch wilde weten waarom iedereen Harry Mulisch zo’n goede schrijver vindt.

Het is mij zeer mee gevallen. Op de achterkant van het boek wordt het boek beschreven als:

“... een psychologische roman, een filosofische roman, een tijdroman, een ontwikkelingsroman, een avonturenroman en een allesoverkoepelend mysteriespel.”

Hier sluit ik mij volledig bij aan. Het verhaal is boeiend, beschrijft het leven van twee vrienden en vertelt hoe hun leven verder gaat na hun ontmoeting, waarschijnlijk tot hun dood. Het beschrijft alles wat er met hen gebeurt, van tragische gebeurtenissen tot de goede dingen in het leven. Ondertussen worden er avonturen beleefd, gebeuren er mysterieuze dingen zoals het vinden van de Stenen Tafelen op een plaats waar ze volgens de geschiedenis helemaal niet kunnen zijn maar waar ze gevonden worden door de logische redenatie van Quinten.

Wat mij ook aansprak in het boek, was de rol die het geloof hierin speelde en de vele dingen die hierover werden uitgelegd, bijvoorbeeld de geschiedenis van de Stenen Tafelen en de weg die ze hebben afgelegd. Ook de engelen, die blijkbaar alles regelen van bovenaf zodat alles loopt zoals zij graag willen spelen een belangrijke rol in het boek en vertegenwoordigen natuurlijk het geloof. De duivel speelt een rol, en natuurlijk de Chef, wie vermoedelijk God is. Dat vond ik trouwens een heel leuk deel van het boek, omdat het heel apart is. Ik had zoiets nog nooit gelezen, vond het in het begin ook een beetje vreemd. Later, toen het verhaal echt begonnen was en ik er helemaal in zat, begreep ik pas het doel van deze inleiding.

Ook speelt symboliek een rol in het boek. Een voorbeeld hiervan is de witte lok die Quinten in zijn haar krijgt:

“... Op dat moment voelde hij vingers in het haar op zijn achterhoofd, iets rechts van het midden. Het was mevrouw Themaat.
‘Quinten! Weet je dat je hier een witte lok krijgt? Alleen hier, op deze plek!’ “

(bladzijde 601)

Als ik het goed onthouden heb, betekent 1 witte lok in het haar van een jongen dat het (in de Chinese cultuur) een gelukskind is, een zogenaamd wenskind. Dit sluit weer aan bij de bijzondere rol die Quinten in het verhaal heeft, hij is tenslotte min of meer bewust ter wereld gebracht om de Stenen Tafelen van de aarde weg te halen. Kortom, ik vond dit boek ontzettend mooi. Het was boeiend geschreven en niet langdradig doordat heel veel gebeurtenissen elkaar in een heel hoog tempo opvolgden. Ondanks dat het boek zeer dik was, had ik niet de nijging ermee te stoppen, eerder wilde ik doorlezen. Ik vond het leuk om meer te lezen over bijvoorbeeld het geloof, en dan ook de concrete dingen, de dingen die min of meer vast staan, niet alleen geschreven zijn in de bijbel. Ook de manier waarop deze dingen werden uitgelegd, door Onno aan Quinten was heel leuk, omdat je het gevoel hebt dat ze aan jezelf uitgelegd worden en je ze ongemerkt onthoudt. De onnavolgbare dingen die in het boek gebeuren vond ik ook heel leuk, je vraagt je steeds af hoe het verder gaan, en bijvoorbeeld of de tien geboden daar echt zullen liggen. Na het lezen van dit boek ben ik er wel achter waarom mensen Harry Mulisch betitelen als een groot schrijver, en ben ik ook zeker van plan nog meer boeken te gaan lezen.

Nog een kort gedichtje dat ik wel vond passen bij het verhaal:

“ Ik wil niet dat er iets eeuwigs is,
een paradijs, hemelse velden...!
en iemand zegt:
‘Maar dat zie je verkeerd!’
Het regent, het giet en ik roep terug:
‘Natuurlijk zie ik dat verkeerd, ik wil dat ook verkeerd zien,
Ik wil alles verkeerd zien,
alles!
En daar is de tram, daar zijn de beroemde hollende mensen
in het grijs,
daar is de nacht. “

Geschreven door Toon Tellegen
Ik vond dit gedichtje goed bij het boek passen omdat het alles uitbeeld. Het laat de eigenwijsheid van de mens zien en iedereen die het beter weet, de mensen die zichzelf voorbijhollen om uiteindelijk te eindigen in de nacht, het einde.

Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.

Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.