CASA Nederland en Scholieren.com reiken dit jaar de CASA Werkstuk Award uit. Het allerbeste werkstuk wint een reis voor 2 personen t.w.v. €500, een snuffelstage en eeuwige roem! Dit jaar is het thema abortus. De redactie bedacht alvast 13 invalshoeken, klik hier en stuur je werkstuk op.

ff n studiebreak

Meiden, laser je binnenste schaamlippen lekker weg joh. Want je vriendje wil een playboypoesje.

geef je mening

Tjeerd pleit tegen internetdaten. Heb jij al eens een date (of meer) gehad met iemand die je online leerde kennen?



» resultaten poll

Geschreven door:

anoniem (5 havo) [meer]

Datum ingestuurd:

8 maart 2009

Taal:

Woorden:

1.650

Bekeken:

462 keer (0 deze maand)

Waardering:

1.8/5 (5 stemmen)

Deel op:

Naam:


Klas/niveau:


E-mail:


Bericht:


Bestemd voor

Geheime code: 


 

Auteur: Leon de Winter
Titel: Gods Gym
Uitgever: de Bezige Bij
Plaats en jaar van uitgave: Amsterdam 2003
Eerste druk in: 2002
Gelezen jaar druk: 10e druk
Genre: Thriller
Aantal bladzijden: 371

Samenvatting
Het boek begint met notaties van God. Hij verklaart omstandigheden van het leven. Het verhaal gaat over schrijver Joop Koopman. Hij had een dochter Mirjam. En een vrouw Ellen, maar zij liet hem en haar dochter achter.
Op 22 december werd hij opgezocht door een oude schoolvriend, Philip. Philip werkt nu voor de Israëlische regering en vroeg hem om een gunst.
Onder het gesprek wordt hij plots opgebeld door een dokter. Zijn dochter Mirjam heeft een ongeluk gehad, terwijl ze achterop de motor zat bij de eigenaar van God’s gym. Mirjam haalt het niet en Joop stemt in om het hart van Mirjam af te staan.
Na de dood van Mirjam zoekt God contact met Joop. Hij heeft zijn gym verkocht en wil zijn leven aan Joop geven. Joop vindt dit eerst geen goed idee, maar stemt later toch in. God trekt bij Joop in en samen strooien zij de as van Mirjam uit.
Ook staat opeens zijn oude jeugd vriendin en nichtje Linda op de stoep. Ze krijgen opnieuw een relatie. Linda is boeddhistisch geworden en heeft een vriend, Usso Apury, te hebben die de gereïncarneerde versie van Joops opa beweerd te zijn.
Door zijn relatie met Linda, neemt Joop toch de opdracht van Philip aan. Hij moet in contact komen met de Nederlandse Marokkaan Omar. Dit lukt en al snel ontwikkelt dit zich tot een soort vriendschap.
Als Linda hem vraagt om een weekend naar San Francisco te komen, rijdt hij met Omar mee. Omar gaat naar hackers, die Joop ook kunnen helpen naar het vinden van zijn dochters hart. Het hart is nu bij een Frans meisje Alia Abbasi.
In San Francisco krijgt hij te horen dat zijn opa nog een rekening bij een Zwitserse bank had, en dankzij Usso Apury is dit bekend geworden. Hij moet een aantal formulieren tekenen. Maar hij werd opgelicht. Op de formulieren stond dat alles naar Linda ging. Ze is er dus vandoor met zijn geld.
Ook in San Francisco komt hij Philip tegen die hem de hele weg gevolgd had. Hij beweert dat hij de transplantatie van Mirjam’s hart geregeld heeft. Het meisje heet eigenlijk Alia Nuri, en woont in Amerika. Philip helpt hem om met haar in contact te komen en hoewel Joop niet zeker weet of zij het wel is, heeft hij er vrede mee.
Het verhaal eindigt met het vervolg op de samenloop der omstandigheden, zowel deze als die in het begin zijn geschreven door God. Hij is inmiddels bekeerd tot het Jodendom en wil begrijpen wat er aan het ongeluk vooraf is gegaan. Dit vervolg gaat over hoe het al de mensen die in de samenloop der omstandigheden mee hebben gespeeld, vergaan zijn.


Verhaaltechniek

Ruimte
Het verhaal speelt zich af tussen 2000 en 2004. De vertelde tijd is ongeveer 4 maanden. En het gebeurt allemaal in Amerika, Los Angeles en San Francisco.

Verhaalpersonen
Joop Koepman is de hoofdpersoon. Hij is ongeveer 47 jaar oud en is schrijver. Hij verdient niet zo veel. Daarom gaat hij voor Philip werken.
Verder heb je zijn dochter Mirjam. Ze mag van haar vader geen rijbewijs omdat hij het nog te gevaarlijk vindt. Daarom gaat ze na uitgaan bij God achterop.
Godzilla/Errol is de man waar Mirjam achter op ging. Hij had een gym die hij had verkocht, met dat geld wilde hij een gedenkplaats voor Mirjam maken. Hij gaat na een tijdje bij Joop wonen.
Philip is een oude vriend van Joop. Hij bied Joop een baan aan door te bespioneren.
Linda is de oude vriendin en nicht van Joop. Opeens na paar jaar dook ze weer op. Ze kwam alleen uiteindelijk voor het geld van Joop.

Motieven
Het hart van Mirjam is heel belangrijk voor Joop. Hij had 1 doel: het hart van Mirjam terug vinden. Hij bracht zichzelf in gevaar voor zijn dochters hart. Blz 297.
Op 22 december is Mirjam geboren. 17 jaar later ook op de 22e gestorven. En diezelfde dag kreeg Joop een baan aangeboden door Philip.
Joop is joods. Philip bied Joop een klus aan om Palestina veilig te stellen voor de joden. Omar is moslim en verteld daarover. Linda zegt dat ze zich heeft bekeerd tot boeddhisme. Daarom is het geloof ook belangrijk.

Recensie
De Mossad vraagt Joop te praten met Omar
We kunnen er lang over praten of Leon de Winters nieuwste boek 'God's Gym' een thriller is, want in dit geval heb elk voor z'n tegen, om onze Johan te parafraseren. Maar het staat vast dat het een spannend boek is. Hartstikkende spannend, van begin tot eind. De Winter jongleert met verschillende verhaallijnen, en zet voortdurend slinks de lezer op het verkeerde been. De Hollandse halfjood Joop Koopman, een niet bijzonder succesvolle scenarioschrijver wordt tot zijn stomme verbazing door Philip, een oude schoolkennis, benaderd om undercoverwerk te verrichten voor de Israëlische geheime dienst. Die uitnodiging is te danken aan het feit dat hij uit jeugdig enthousiasme een tijdje in Israël heeft vertoefd, waar hij vier maanden lang kippenhokken schoonmaakte. Hij moet, zogenaamd toevallig, in contact komen met Omar, een Nederlandse Marokkaan, die wordt verdacht terroristische plannen te koesteren.

Deze Omar, zo luidt de theorie, zal wel heimwee hebben naar Holland en dus graag een praatje aanknopen met een landgenoot. Joop vindt het een idioot plan en wil weigeren, maar dan krijgt hij een telefoontje. Zijn lieve, mooie, intelligente dochter Mirjam, zijn enig kind, overgebleven uit een kortdurend, rampzalig huwelijk, door hem harstochtelijk bemind, ligt zwaargewond in het ziekenhuis. Het is de dag van haar zeventiende verjaardag en later sterft ze aan haar verwondingen. Joop vervalt in diepe rouw en dat rauwe verdriet, want aan rouwverwerking komt hij nog lang niet toe, wordt zonder enige dikdoenerij, heel sober en ontroerend, overgebracht op de lezer. En dat is een van de moeilijkste dingen die er zijn. Maar er gebeurt nog iets, wat Joop niet voor mogelijk had gehouden: er ontstaat een vriendschap, of liever een zielsverwantschap, tussen hem en degene die het ongeluk onschuldig heeft veroorzaakt. Dat is de God oftewel Godzilla uit de titel, een enorme neger, de eigenaar van een sportschool. Die legt zijn leven aan Joops voeten en helpt hem de eerste tijd door. En Joop gaat, halfhartig maar toch, in op Philips voorstel: hij raakt inderdaad in gesprek met Omar en ook met hem ontstaat een soort vriendschap of wederzijdse afhankelijkheid, want Joop blijkt zijn hulp nodig te hebben. En dan is er nog een oud liefje, van vroeger. Linda duikt plotseling op met een kaalgeschoren hoofd en in gezelschap van een wijze Tibetaan, genaamd Usso Apury. Het loopt allemaal een beetje op niets uit en daarom aarzel ik om het boek de titel 'thriller' te geven, maar wat let ons een naam?

De Winter geeft blijk van een enorme virtuositeit in het ontlopen van cliché’s en in het omzeilen van teveel engagement dat ongewenst is in een boek zoals dit, dat tot de beste ontspanningsliteratuur gerekend kan worden. Hij slalomt overal tussendoor. Op een gegeven ogenblik dacht ik: ,,Nu vliegt hij gierend de bocht uit en de New Age binnen'', maar het bleek gelukkig een schijnmanoeuvre tussen vele andere schijnmanoeuvres. Het boek is met een bijna ontstellend gemak geschreven, het behoeft nauwelijks vermelding dat het leest als een trein en zich onmogelijk laat wegleggen.
Willy Wielek, Trouw, 8 juni 2002 boekrecensies.trouw.nl


Commentaar op de recensie
In deze recensie wordt gezegd dat hij het mooi vind hoe de Winter die rouwtijd van Joop heeft beschreven. Daar ben ik het mee eens. En ik vond ook dat er wel erg veel gebeurde in het verhaal. Dan weer naar Linda en een bladzijde later zit je totaal ergens anders. Ik heb het ook snel gelezen dus daar ben ik het ook mee eens.

Informatie schrijver
Leon de Winter is geboren op 24 februari 1954 in 's-Hertogenbosch. Hij is joods. Het milieu waarin hij opgroeide, beschrijft hij zelf als a-literair, a-intellectueel en a-cultureel. Zijn vader stierf toen Leon 11 was. Hij zat om het Willem van Oranje-college. In 1973, een jaar voordat hij zijn diploma behaalde, werd hij bekroond voor zijn novelle revolutie. Leon de Winter verhuisde in 1974 naar Amsterdam. Hij ging er studeren aan de Nederlandse Filmacademie. Hij publiceerde uit ongenoegen in 1976 samen met enkele vrienden een zwartboek. Hierin bekloeg hij het ambachtelijke karakter van de opleiding van de academie. Op 1 januari 1978 verliet Leon samen met diezelfde vrienden de academie zonder een eindexamen te hebben afgelegd.

Beoordeling
Ik vond dit boek niet zo leuk. Het was een heel dik boek met niet al te veel inhoud. Als ik in het midden van het boek 20 bladzijdes had gelezen had ik niet het idee dat ik iets meer weet over het hele verhaal. Alleen een leuke herinnering van Joop bijvoorbeeld.
Ik vond het ook heel erg ver gezocht. Hij wordt gevraagd te werken voor de Israëlische regering. En op de verjaardag van zijn dochter sterft ze. Linda die 2 miljoen dollar van hem steelt. En dat de man waarbij zijn dochter achterop zit gelijk zijn hele leven wil geven aan Joop, wat ik overigens wel een prachtig gebaar vind, maar het blijft toch wel een sterk verhaal.
Ik vond wel dat je er snel doorheen las. Maar ik denk dat het toch nog sneller had kunnen zijn door veel overbodige dingen weg te laten.
Er gebeuren vrij veel dingen, dat Joop altijd wel ergens mee bezig was. Maar toch vond ik dat er ook veel dingen weg konden worden gelaten.
Kortom; ik vind dit dus zeker niet een boek om aan te raden. Maar ik heb het niet met tegen zin gelezen. Als je eenmaal bezig bent ben je er zo doorheen.

Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het dan weten door een reactie te geven.