Scholieren.com vernieuwd! Kun je niet wennen? Oude site.

Geschreven door:

Anricko

Datum ingestuurd:

30 oktober 2006

Niveau:

4 vmbo

Taal:

Nederlands

Woorden:

1191

Opvragingen:

170 (0 deze maand)

Waardering:

5.0/5 (1 stem)


iets winnen?
Sinds 27 november draait de film Oorlogswinter in de bioscoop. Wij hebben 3 maal het boek van de film en 3 knijpkatten om weg te geven.

Gegevens

Datum van het leesverslag: 20-02-2005
De titel van het boek is “Blauw is bitter”
De auteur van het boek is Dirk Bracke

Dirk Bracke


Geboren in Sint-Gillis-Waas
Geboortedatum: 04/06/1953
Nationaliteit: Nederlands (België)
Debuteerde als auteur in 1993

Het genre van dit boek is een Psychologische roman

Inhoud


Samenvatting

De hoofdpersoon, Lina, wordt op 12 jarige leeftijd door haar vader verkocht aan Max, eigenaar van “De blauwe lotus”
Omdat haar ouders grote schulden hebben moet zij daar in de keuken werken en kamers schoonmaken om zo de kost te verdienen, maar later in het verhaal word zij gedwongen tot prostitutie, samen met drie andere meisjes van haar leeftijd.
Wanneer Leila, een van de meisjes, verslaafd raakt aan drugs word zij koelbloedig door Max op straat gezet.
Enkele dagen later werd ook Estelita aan haar lot overgelaten omdat zij leed aan syfilis, Lina bleef samen met Edith over.
In de loop van het verhaal ontmoet Lina een arme jongen die zijn geld verdient door etiketten te naaien op T-shirts, Sergio is zijn naam, ze word verliefd op hem, maar omdat ze hem niet wilt vertellen over haar werk en hij er zelf achter moet komen loopt het fout, Sergio laat haar in de steek.
Wanneer Lina er achter komt dat ook haar zusje is gedwongen tot prostitutie en er nog erger aan toe is dan zijzelf, probeert ze haar met al haar spaargeld vrij te kopen, dit lukte.
Maar omdat ze nu zelf amper geld over had moest zij daar nog voor een lange tijd blijven, dit wilde zij niet, daarom besloot ze zichzelf te verminken met een stuk glas, ze maakte krassen op haar gezicht, zo diep dat het littekens zouden worden en schoor haar haren af, dit gaf Max genoeg reden om haar te laten gaan, hij verdiende toch niks meer aan haar, ze was te lelijk.
Ze kon bij haar broer en zusje gaan wonen, het was er zeker niet beter dan in de blauwe lotus maar ze werd tenminste niet verkracht.
Enkele maanden later klopte Sergio ineens aan, ze kon bij zijn vader en hem wonen en kreeg een baan als naaister.

Thema

Het thema van dit boek is kinderprostitutie
Het boek is een aangrijpend verhaal dat de realiteit niet schuwt en toch niet op de sensatietoer gaat.
De achtergrond van het verhaal klopt perfect.
Ook de dreiging van drugs, aids en geslachtsziekten is keiharde realiteit.
De belevenissen van het twaalfjarig meisje zijn half fictie, half realiteit.
De kans is groot dat het boek door het delicate onderwerp bepaalde kritieken losweekt.

Personages

Lina: Zij is een twaalf jarig meisje wat samen met haar ouders en zusje in een barrio(krottenwijk) woont, totdat haar vader haar verkoopt aan een bareigenaar in Manilla. Lina is een knap meisje en heeft lang zwart blauwglanzend haar, ze werkt eerst met haar vader op een gepacht rijstveld van de grootgrondbezitter meneer Alonso, totdat haar vader haar vader haar verkocht aan de bareigenaar van de Blauwe Lotus waar ze eerst in de keuken moest helpen en moest schoonmaken, maar al gauw bleek dat ze in de kinderprostitutie was terecht gekomen.
Max: Hij is een bareigenaar van een bar in de Manilla, waar hij jonge meisjes tegen hen wil in laat prostitueren, als ze niet doen wat hij zegt slaat hij ze tot ze zich niet meer kunnen verzetten.

Teresa: Zij is Lina's kleine zusje, eerst woont ze nog bij haar ouders maar ook zij belandt later in de kinderprostitutie.
Edith: Zij werkt ook bij Max ze is door hem van de straat geplukt toen ze een bekeuring kreeg die ze niet kon betalen, ze is Lina's beste vriendin en staat altijd voor haar klaar.
Leila: Zij is ook een van Max's kindhoertjes en is verslaafd geraakt aan de crack, Max dreigt haar eruit te gooien als ze niet met de crack stopt en dat is precies wat hij doet.
Estelita: Zij werkt ook bij Max totdat ze syfilis krijgt en wordt dan door Max zonder pardon op straat gezet.
Inez: Toen Max, Leila en Estelita eruit gegooid hadden is hij op zoek gegaan naar nieuwe meisjes en Inez en haar Broertje waren de nieuwe slachtoffers.
Galo: Hij is zes jaar en hij werkt ook bij Max omdat er vraag is voor jongetjes.
Sergio: hij is zeventien jaar en wordt verliefd op Lina hij is ook arm en naait samen met zijn vader etiketten aan T-shirts en hoopt dat Lina bij hem wil wonen.

Plaats

Het verhaal speelt zich voornamelijk af in Manilla, dat is een wijk in de Filipijnen.
In de loop van het verhaal speelt het zich af in de blauwe lotus.

Tijd

Er word niet echt duidelijk gemaakt in welke tijd het verhaal zich afspeelt maar waarschijnlijk wel in de tijd waarin we nu leven, want er zijn auto's, spijkerbroeken, make-up enzovoort.

Begin

Het verhaal begint bij het begin van de eigenlijke gebeurtenissen.
Van het begin af aan word er duidelijk gemaakt hoe Lina in het verhaal verstrikt is geraakt.

Probleem en afloop

Het belangrijkste probleem in dit verhaal is dat Lina gedwongen word tot iets waar zij zelf niet achterstaat.
Er word misbruik van haar gemaakt, dit is een strafbaar feit.
Je kunt niet zeggen of het boek een goede of een slechte afloopt heeft want ieder heeft daar zo zijn eigen mening over.
Het boek heeft denk ik een gesloten einde want er word weergegeven hoe het met Lina afloopt nadat zij vrij is gekomen uit de Blauwe lotus.

Perspectief
Je ziet het verhaal door de ogen van Lina, zij vertelt over haar levensverhaal.
Je hebt hier te maken met een ik en met een zij perspectief.

Titelverklaring:
De bar waar Lina moet werken is helemaal blauw geverft. Dat vindt ze mooi, haar lievelings kleur. Vervolgens wordt ze gedwongen tot prostitutie en wordt het blauw voor haar veel anders. Vandaar: blauw is bitter.

Beoordeling:


Ik vind het een interessant maar vooral realistisch boek.
Het vertoont dingen die in het dagelijks leven ook voorkomen, je kunt van dit verhaal leren zodat je er zelf niet in verstrikt raakt.
Het verhaal is hard, maar tegelijkertijd ook heel gevoelig. Het is een vreselijk onderwerp en dat maakt het boek erg aangrijpend.
Door het boek te lezen kan je niet anders dan de werkelijkheid onder ogen zien.
Het is een boeiend verhaal en ik heb het in één ruk uitgelezen, een echte aanrader dus!

Verwerkingsopdracht:


Ik zou ten eerste me afvragen waarom me vader me heeft verkocht. Want dat doe je ook niet zomaar, daarna zou ik echt gruwelijk wraak nemen, want dit pik je gewoon niet. Maar eigenlijk als je zo nog zo jong bent en wordt verkocht aan iemand dan begin je eigenlijk niks en kan je ook zo weinig doen! Maar wat ik me zelf nou weer nooit zo doen  Dat is me zelf verminken, maar ja dat zeg ik nu wel maar misschien als je in zo’n situatie zit wie weet dat zou ik eigenlijk nooit kunnen zeggen.

Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.

Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.

zoeken
geef je mening: Jij en je geld

Wat voor geldtype ben jij?


Ik spaar eerst voordat ik iets koop

Wat ik heb aan geld, geef ik direct uit

Als ik iets wil en ik heb geen geld dan leen ik het

Ik vind het best moeilijk om mijn geld uit te geven, ik spaar liever

Ik denk goed na voordat ik geld uitgeef


Meer weten over jezelf en je geld? Doe dan mee aan het Scholieren onderzoek van het Nibud en steun zo kinderen in arme landen!

nieuwsbrief

Elke maand onze nieuwsbrief in je mailbox?