Info over dit verslag

Geschreven door:

MauraV [meer]

Niveau:

3HAVO

Kwaliteit:

Waardering:

Taal:

Nederlands

Woorden:

1526

Opvragingen:

13

Hulpmiddeltjes

Openen in tekstverwerker Openen in tekstverwerker

Printen Printen

Emailen Emailen

Waardering

Gemiddelde waardering: 4 uit 5 (6 stemmen)

Heb je er iets aan gehad? Geef zelf je waardering:
Erg goed bruikbaar
Goed bruikbaar
Bruikbaar
Een beetje bruikbaar
Niks aan gehad

Titels van Maren Stoffels

Laatst gewijzigd op 31 maart 2008

1. Bibliografische gegevens

Naam auteur: Maren Stoffels
Titel boek: Cocktails & Ketchup
Jaar 1ste druk: 2006
Gelezen druk: 3e druk 2007
Plaats uitgever: Amsterdam, Leopold
Aantal blz.: 141 bladzijden

2. Titelverklaring

De titel ‘Cocktails & Ketchup’ is gekozen voor dit boek, omdat een cocktail en ketchup twee heel verschillende dingen zijn. De hoofdpersoon en haar beste vriendin zijn ook heel verschillend; de een heeft dreadlocks en de ander blond haar. Ik vind het een goede titel, want zo weet je niet meteen waar het boek over gaat. Ik zou eerder denken aan een feest, of een vakantie. ‘Sofie en de rest’ zou ook een goede titel zijn, want de hoofdpersoon heet Sofie, en ‘en de rest’ zou slaan op haar vrienden.

3. Inhoud

‘Cocktails & Ketchup’ speelt zich af in school, bij de hoofdpersoon thuis, op straat, en in de stad. De hoofdpersoon heet Sofie Berger en heeft een aparte kledingstijl en dreadlocks. Haar beste vriendin Roosmarijn is juist een grijze muis en speelt cello.
Als er bij Sofie een nieuwe leerling in de klas komt is ze al snel onder de indruk, ook al geeft ze dat niet graag toe. Het nieuwe meisje Lewi doet alles wat God verboden heeft: ze rookt, drinkt, en steelt. Maar Sofie heeft dat in eerste instantie niet in de gaten. Ze trekt steeds meer met Lewi op. Roosmarijn waarschuwt Sofie en zegt dat ze Lewi niet vertrouwt. Onzin, zegt Sofie, Lewi houdt gewoon van een geintje. Maar Sofie gaat meer en meer spijbelen, en als Lewi een tattoo laat zetten, doet Sofie dat ook. Lewi palmt Sofie langzaam maar zeker in. Als Sofie de opdracht krijgt van Lewi om Roosmarijn te zoenen, twijfelt ze even. Ze wil Roosmarijn niet kwetsen, maar Lewi zegt dat het gewoon een geintje is. Roosmarijn valt op meisjes, Lewi weet dat ook. Als Sofie Roosmarijn zoent, hangt hun vriendschap aan een zijden draadje. De enige vriendinnen die Sofie nog overheeft door Lewi, laten haar nu ook vallen. Lewi neemt Sofie uit winkelen om haar op te beuren. Als ze de H&M uitlopen, gaan de poortjes af: Lewi heeft iets meegenomen zonder af te rekenen. De politie wordt erbij gehaald. Als Lewi tegen de politie zegt dat ze de kleren voor Sofie heeft gestolen, terwijl Sofie er niets van wist, gaat er eindelijk een belletje rinkelen: dit kan zo niet langer.
Sofie breekt met Lewi, nu heeft ze niemand meer. Als Sofie Roosmarijn op school tegenkomt, barst Sofie in huilen uit. Ze vlucht naar de wc en Roosmarijn loopt achter haar aan. Na een huilerig gesprek valt Sofie Roosmarijn letterlijk in de armen. Roosmarijn moet lachen, en een ogenblik later zijn ze weer beste vriendinnen.

Stappenplan
- In de klas van Sofie komt een nieuwe leerling, genaamd Lewi.
- Sofie trekt steeds meer met Lewi op
- Beste vriendin Roosmarijn waarschuwt Sofie voor Lewi
- Sofie verwaarloost school, en langzamerhand haar vriendinnen
- Lewi haalt Sofie over om een tattoo te laten zetten
- Sofie kwetst Roosmarijn door haar te zoenen
- Lewi steelt uit de H&M en zegt dat ze het voor Sofie deed
- Het kwartje valt bij Sofie; ze breekt met Lewi
- Roosmarijn troost Sofie op de wc en vergeeft haar

4. Thema

Als er iemand komt te staan tussen jou en je beste vriendin, dan staat je vriendschap op het spel.

5. Motieven

Wat zegt de titel mij? De titel van het boek geeft niet veel informatie over de inhoud van het verhaal.
Welke situaties kom vaak voor? De volgende situaties komen vaak voor: Sofie loopt achter haar nieuwe vriendin Lewi aan, en ze krijgt lak aan de regels van school.
Hoe voelt de persoon zich? De hoofdpersoon voelt zich in het begin goed, en stoer, maar verder in het verhaal voelt ze zich verdrietig doordat ze bijna moet kiezen tussen haar beste vriendin en Lewi.
Hoe loopt het af? Aan het eind van het verhaal vergeeft Roosmarijn Sofie van de stomme dingen die ze heeft gedaan. Hoe het met Lewi gaat wordt helaas niet vermeldt.
Wat zegt het thema mij? Het thema zegt mij dat je voorzichtig moet omgaan met vriendschappen: het ene moment ben je nog dikke maatjes, maar het andere moment is het alsof er met een naald in een zeepbel is geprikt.

6. Commentaar op het thema

Ik ben het met het thema eens, want ik heb vanaf de zijlijn naar zo’n situatie moeten kijken. Dat ging als volgt. Twee meisjes kenden elkaar al vanaf de peuterspeelzaal, maar er kwam zoals in het boek op de middelbare school een nieuw meisje in de klas. Dit meisje werd eerst dikke mik met de twee vriendin, maar ging na een paar weken stoken tussen de twee vriendinnen; ze vertelde dingen aan de een over het andere meisje en andersom. Zo ontstond een groot spinnenweb van leugens en misverstanden. De twee vriendinnen groeiden uit elkaar, terwijl het nieuwe meisje in haar knuistje zat te lachen.
Helaas ontstond er in de klas twee groepjes van meisjes. De verwijten werden naar elkaars hoofd gegooid, en de leugens werden verzonnen waarbij je bij stond. Aan het eind van het schooljaar kregen we te horen dat de klassen volgend schooljaar werden gesplitst: het nieuwe meisje kwam in klas A terecht, en de twee vriendinnen in klas B. Een paar vuile blikken en een zomervakantie later zag ik ze samen arm in arm door de stad lopen.

7. Structuurelementen

Perspectief
Het verhaal is vanuit een subjectief perspectief geschreven. Je leest het verhaal namelijk vanuit het gezichtspunt van Sofie. Dat weet ik omdat er veel met de ik-vorm wordt geschreven. Als iemand de hoofdpersoon roept, dus ‘Sofie!’ of ‘Soof!’ en er achter staat: ‘Ik draaide me om om te zien wie me riep.’, dan lees ik dat vanuit Sofie’s gezichtspunt. Dit perspectief is wel bepalend voor de hoge betrokkenheid van het verhaal; het is soms zo geschreven dat je medelijden krijgt met Sofie, ondanks de dingen die ze uithaalt. De auteur heeft voor dit perspectief gekozen omdat je zo alles ‘beleeft’ vanaf de hoofdpersoon Sofie, en je hebt niet meteen door hoe de andere personages zich voelen. Ik vind dit een goede keuze, omdat ik zo meer te weten kom over de hoofdpersoon en haar gedachtes.

Spanning
Het boek is niet spannend, omdat het een verhaal is over vriendschappen op school. Je leest veel over de alledaagse dingen die een puber meemaakt. De hoofdpersoon maakt geen spannende dingen mee, en als lezer lees je het verhaal vanaf de hoofdpersoon in de ik-vorm. Ik vind het niet vervelend dat het boek niet spannend is, want ik weet wat de stijl van schrijven is van Maren Stoffels.

Chronologie
Het boek begint met een gebeurtenis die tussen het laatst uitgegeven boek gebeurd is en dit boek. Het is een soort dagdroom van de hoofdpersoon, want ze schrikt ‘wakker’ als er een nieuwe alinea begint. Het verhaal is verder chronologisch, omdat ik alleen maar dingen lees als: ‘De volgende dag…’ en ‘Een paar uur later’. Dus geen terugblikken naar het verleden. Ik vind het een prettige manier van lezen, omdat ik ‘zin’ had in een luchtig boek. Ik hoefde niet te bedenken wie, wat of waar het verhaal zich afspeelde.

Figuren
De hoofdpersoon en Lewi zijn erg open, in tegenstelling tot Roosmarijn. Dit kun je weten doordat Lewi zich erg brutaal gedraagt  open figuur. Roosmarijn zegt niet veel en kijkt de kat uit de boom  gesloten. De auteur heeft deze keuze gemaakt omdat ze graag de verschillen wilde laten zien tussen de personages. De personages zijn gebaseerd op echte pubers, en zo lees je ook dat elke puber anders is.

8. Informatie over de auteur

Maren Stoffels is geboren op 13-01-1988 in een gezin van 4. Haar ouders en haar 4 jaar oudere broer Wadse. Ze gaat naar een montessori basisschool en dat bevalt zo goed dat ze besluit ook naar een middelbare school te gaan met dit systeem. Al vanaf de 6e groep schrijft ze verhaaltjes. Zo ging haar eerste boek over een eskimootje die zijn vader zoekt.
Vanaf de middelbare school worden haar schrijfambities écht serieus, want op haar 15e besluit ze haar verhalen te sturen naar uitgeverij Leopold. Daar zijn ze erg enthousiast, maar vinden ze Maren nog erg jong. Twee jaar later, op haar 17e is het zover: 'Dreadlocks & Lippenstift', haar eerste roman over het personage Sofie ligt in de winkels! Later volgen 'Piecings & Parels' en 'Cocktails & Ketchup’.

Nadat Maren haar vwo-diploma gescoord had besloot ze een jaartje vrij te nemen om, juist: te schrijven! Wat er volgend jaar op de planning staat is nog niet helemaal zeker. 'Ik wil een studie volgen, maar er is zoveel keus!'
Maren in het kort:
Broers/zussen: Wadse, 4 jaar ouder.
Hobby's: Schrijven, tekenen, lezen, msn-en, met vrienden leuke dingen doen, winkelen en gitaar spelen.
Lievelingsvak op school: Dat was toch wel Nederlands.
Lievelingsmuziek: Hanson!
Lievelingseten: Pizza salami!
Lievelingsboek: 'Je moet dansen op mijn graf'.
Quote: 'Inspiratie is als naar de wc moeten, als je moet dan moet je, dan kun je niet tegenhouden.'

Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.

Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.