ff n studiebreak

Experiment: geen Twitter, mail en Whatsapp meer voor Nina. Wel faxen, brieven in enveloppen en ouderwetsch bellen.

geef je mening

Tjeerd pleit tegen internetdaten. Heb jij al eens een date (of meer) gehad met iemand die je online leerde kennen?



» resultaten poll

CASA Nederland en Scholieren.com reiken dit jaar de CASA Werkstuk Award uit. Het allerbeste werkstuk wint een reis voor 2 personen t.w.v. €500, een snuffelstage en eeuwige roem! Dit jaar is het thema abortus. De redactie bedacht alvast 13 invalshoeken, klik hier en stuur je werkstuk op.

Geschreven door:

Guissie (6 vwo) [meer]

Datum ingestuurd:

8 maart 2007

Taal:

Woorden:

700

Bekeken:

1998 keer (10 deze maand)

Waardering:

3.2/5 (12 stemmen)

Deel op:

Naam:


Klas/niveau:


E-mail:


Bericht:


Bestemd voor

Geheime code: 


 

Schrijver: Marten Toonder
1e druk: September 1968
Genre: Educatief/avontuurlijk

• Handeling
Het boek bevat 3 verhalen: De windhandel, De sloven en De bovenbazen. Het 1e verhaal gaat over een soort duel dat Bommel aangaat met een zakenman. Het is een wedstrijd waarbij zoveel mogelijk geld moet worden verdiend. De zakenman doet dit met olie en de Heer Olivier B. Bommel met wind. Wind met een speciale kracht die even in een afgesloten ruimte je dromen uit laat komen.
‘De sloven’ gaat over een vreemd soort wezentjes die altijd bezig zijn grote hoeveelheden goud een berg op te rollen. Je hebt ze in hun macht als je hun ‘hachje’ hebt. Elke sloof heeft zijn eigen hachje en is bereid alles voor je te doen als je deze hebt. Heer Bommel krijgt op een gegeven moment de hachjes en probeert de sloven tevergeefs zelf na te laten denken en ze vrij te maken.
In De bovenbazen is het fortuin van Bommel door een weddenschap met Tom Poes zo groot geworden dat hij bij De bovenbazen gaat horen; de rijkste mannen op aarde die alles al bezitten en altijd bang zijn iets kwijt te raken. Hij krijgt van hen een soort aandelen en geld waarmee hij investeringen moet doen om nóg meer geld te verdienen. Het loopt echter allemaal in de soep

• Compositie
Elk verhaal is eigenlijk op dezelfde manier opgebouwd, met een duidelijke inleiding, middenstuk en slot. In de inleiding komt Bommel op de één of andere manier ergens mee in aanraking en zo begint het verhaal(middenstuk). Aan het einde van het middenstuk dreigt er veel fout te gaan en zo loopt dit geleidelijk over in het slot. In het slot komt uiteindelijk alles altijd goed.

• Figuren
In elk verhaal is Bommel de hoofdpersoon. Hij is een round-character, in de verhalen komt hij altijd tot nieuwe inzichten en ontwikkeld zich. Zijn goede vriend is Tom Poes; een wijze jongeman. Tom Poes maakt geen duidelijke ontwikkeling door maar komt wel altijd met goede ideeën en oplossingen. De butler van Bommel komt ook in elk verhaal wel even voor. Hij staat altijd klaar voor Bommel en lijkt zeer intelligent, daarentegen is hij wel een flat-character. Daarnaast zijn er in elk verhaal een aantal personen die belangrijk zijn maar wel allemaal ‘flat’ . (P. Beurskraker, de Grote Knark enz.)

• Thematiek
Elk verhaal is een avontuur waarin een duidelijke les naar voren komt: ‘Geld maakt niet gelukkig’. In elk verhaal moet er zoveel mogelijk fortuin gemaakt worden, dit zorgt echter alleen maar voor stress en problemen.

• Tijd
Het is allemaal fictie maar het speelt wel in de moderne tijd, er is sprake van technologie (auto’s, boortorens, tv’s). Elk verhaal duurt een aantal dagen tot weken en word chronologisch verteld.

• Ruimte
Het verhaal speelt zich af binnen in Bommels leefgebied. Zijn woning Slot Bommelstein, de stad Rommeldam en de daaromheen liggende omgeving. Wat buiten dit decor gebeurd weet je niks over. Het ‘toneel’ heeft verder ook geen speciale symbolische betekenis.

• Perspectief
De verhalen worden vanuit het perspectief van de schrijver verteld. Die informatie die je krijgt is dus niet vanuit één persoon. Voorbeeld: Bommel is bezig met nog meer geld te verdienen met droomlucht, ondertussen broedt Tom poes op een plan. Een zin als deze zou voor kunnen komen in het boek.

• Idee of Wereldbeeld
Dit heb ik eigenlijk al een beetje duidelijk gemaakt bij thematiek. Maar de les van de schrijver is dat je blij moet zijn met de goede dingen in het leven als vrienden, gezondheid en een mooie omgeving. Je moet niet teveel om geld geven, zonder geld kun je ook heel gelukkig zijn.

• Stijl
Marten Toonder heeft een hele eigen manier van taalgebruik die ik zeer waardeer. Veel uitspraken die nu als ABN beschouwd worden heeft hij bedacht. Het is een beetje een deftige manier van schrijven waarin woorden naar voren komen die soms heel vreemd zijn maar wel heel duidelijk zijn. Voorbeelden ‘voor een heer van stand’. En zo zijn er nog velen.

• Titelverklaring
Geld speelt geen rol is een zin die Bommel vaak gebruikt ‘want zoals jij weet, speelt geld geen rol voor een heer van stand’. Maar dit is niet de enige verklaring denk ik. Ook speelt geld geen rol voor een fijn leven. Zonder geld kun je toch heel veel geluk hebben.

Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het dan weten door een reactie te geven.