CASA Nederland en Scholieren.com reiken dit jaar de CASA Werkstuk Award uit. Het allerbeste werkstuk wint een reis voor 2 personen t.w.v. €500, een snuffelstage en eeuwige roem! Dit jaar is het thema abortus. De redactie bedacht alvast 13 invalshoeken, klik hier en stuur je werkstuk op.

geef je mening

Tjeerd pleit tegen internetdaten. Heb jij al eens een date (of meer) gehad met iemand die je online leerde kennen?



» resultaten poll

ff n studiebreak

Het mooiste crimiboek van 'onze' agent Don Heins? Die over de ontvoering van Alfred Heineken. Type in-één-ruk-uit.

Geschreven door:

Syrthe (5 havo) [meer]

Datum ingestuurd:

27 februari 2007

Taal:

Woorden:

850

Bekeken:

2749 keer (14 deze maand)

Waardering:

2.9/5 (19 stemmen)

Deel op:

  • Door pepijn (4 Gym) op 09-06-2011
    goed samengevat, ik heb morgen SO maar ik heb het boek nog niet gelezen

1e druk: 1990
Titel: De titel omvat het hele probleem; het schilderij “la Marquesa de la Santa Cruz” is verdwenen en de detective Pepe Rey gaat uitzoeken waar het schilderij is; ¿Dónde está la Marquesa?
Thema: Het probleem is dat het beroemde schilderij van Goya “la Marquesa de la Santa Cruz” uit het Palacio Velázques is gestolen. Pepe Rey moet het probleem oplossen
Tijd: Chronologisch
Ruimte: Het verhaal speelt zich af in El Retiro (het meest belangrijke park van Madrid), Palacio Velázques, het Theater. Het is de hele tijd lekker weer.
Perspectief: Het verhaal wordt verteld door de alwetende verteller.
Personages: Pepe Rey: de detective en hoofdpersoon van het verhaal
Mercedes: een vriendin van Pepe, zij komt erachter dat la Marquesa weg is
Romerales: werkt voor de politie en wil liever niet dat Pepe zich met de zaken van de politie bemoeit

Inhoud: Het is een mooie dag en Pepe Rey en Mercedes zijn samen in “el Retiro”, het meest belangrijke park in Madrid. Ze gaan samen naar een museum in het midden van het park; el Palacio Velázques. In dit museum hangen veel mooie en beroemde kunstwerken. Ook “la Marquesa de la Santa Cruz” dat is geschilderd door Goya.
Omdat Pepe Rey weg moet kunnen ze niet samen naar la Marquesa gaan kijken, dus gaat Mercedes alleen. Ze komt erachter dat ’t schilderij weg is en belt in paniek Pepe.

Pepe gaat op onderzoek, net als de politie die inmiddels ook op de hoogte is. Romerales, een inspecteur van de politie wil niet dat Pepe zich bemoeit met de zaken van de politie.

Pepe trekt zich weinig van hem aan. Als hij bij Mercedes aankomt merkt hij dat ze heel gespannen is (ze rookt en rookt en rookt) en dus besluit hij haar mee te nemen naar het Theater, waar een leuk stuk speelt met een goede acteur.

Nog vóór het stuk begint weet Pepe plotseling wie de roof heeft gepleegd; de acteur van het stuk. De acteur is dezelfde man als de man die als bewaker in het museum werkt!

Pepe belt de politie en die pakken de schurk op. Vervolgens komt de politie in de krant en strijken zij met de eer. Pepe vindt het niet leuk dat het zo loopt.

Mening
Het boekje “dónde está la Marquesa” vond ik op zich wel boeiend. Het is maar een kort verhaal en er gebeurt niet bijzonder veel, maar ik vond het wel leuk om te lezen en het verhaal liep wel. Natuurlijk maakt het feit dat je een boekje moet lezen wel dat je het met minder plezier doet dan wanneer je het gewoon voor je lol zou doen. Waarschijnlijk had ik het dan wat leuker gevonden om te lezen.

Echt heel erg heb ik niet meegeleefd met dit verhaal. Ten eerste omdat ik de clue niet begreep (die heb ik (na) moeten vragen aan de lerares). Ten tweede omdat het verhaal te kort is om je écht in te kunnen leven en “mee te voelen” met de hoofdpersonen. Ik heb het dus vooral gewoon vanuit het “alwetende vertellers -perspectief” gelezen, dus zonder mening en zonder gevoel.

Mezelf of de omgeving heb ik niet herkend in dit boekje. Ik had echt nog nóóit van ‘La Marquesa” gehoord en heb ook moeten vragen wat het was. Ook ben ik nog niet in Madrid geweest en heb het park of het museum nog niet gezien.

Het leukste stuk vond ik wel het stuk waar uit bleek dat het beroemde schilderij weg was. Dat was het spannends en sprak mij het meest aan. Omdat dat eigenlijk de hoofdgebeurtenis uit het boek is, is het ook wel logisch dat ik dit als leukste stuk uitkies.

Het minst leuke stuk vond ik het begin. Het komt redelijk traag op gang en de echte ‘actie’ zit in de laatste 6 pagina’s.

De personen lagen eigenlijk niet echt dicht bij mezelf. Ik kreeg geen concreet idee van hoe Mercedes en Pepe Rey in elkaar zaten. Ook ben ik geen detective dus dat past ook niet echt. Mercedes is heel gestresst en rookt en dat zijn ook twee dingen die niet bij mij passen.. De personen spraken me allemaal niet bijzonder aan.

Leerproces
Van dit boekje heb ik geleerd dat je door het begin heen moet, ook al is het niet boeiend of relevant voor de rest van het verhaal (wat je natuurlijk in het begin niet weet). Gewoon lezen, misschien heb je de informatie die er in staat nog nodig voor later in het verhaal.

Voor het lezen van dit boekje heb ik zoveel mogelijk doorgelezen. Ik heb vrijwel geen enkel woord opgezocht omdat ik bang was dat ik dan het hele verband kwijt zou zijn met de zin. Ik heb geprobeerd alles af te leiden uit de zin en zo het boekje te begrijpen.
Volgens mij was er in de klas niemand die hetzelfde boekje had als ik. Ik heb er in ieder geval met niemand over gepraat.

Misschien zou het voor een volgend boekje toch handiger zijn om een woordenboek te gebruiken terwijl je aan het lezen bent. Zoals ik al heb uitgelegd begreep ik de clou van het verhaal niet en misschien zou dat niet het geval zijn geweest als ik een woordenboek erbij had gehouden (?).

Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het dan weten door een reactie te geven.