Scholieren.com vernieuwd! Kun je niet wennen? Oude site.

Geschreven door:

Ilona

Datum ingestuurd:

26 november 2006

Niveau:

3 havo

Taal:

Nederlands

Woorden:

1004

Opvragingen:

659 (3 deze maand)

Waardering:

4.0/5 (2 stemmen)


iets winnen?
We hebben 5 exemplaren van Road To Revolution, de nieuwe live dvd van Linkin Park, om weg te geven!

Boekverslag Carry Slee

Moederkruid

Bibliografische gegevens
Auteur: Carry Slee
Titel:Moederkruid
Jaar van uitgave: Mei 2005
Gelezen druk: Tweede druk, augustus 2005
Aantal bladzijden: 204 bladzijden
Lv1 Vs2

1. Geef in maximaal 15 zinnen en in chronologische volgorde het verhaal weer.
Het boek heeft drie delen. In deel één wordt verteld, hoe de ouders bij elkaar komen. Deel twee is het grootste deel van het boek. Het verhaal begint wanneer Carry als klein meisje met haar ouders en zus net verhuisd is naar een nieuw huis, in een nieuwe buurt. Haar moeder is totaal niet blij met het nieuwe, kleine huis in het armoedige buurtje, maar ze hadden geen keus toen het kleermakerbedrijf van vader failliet ging. Moeder is verschrikkelijk pessimistisch en alles is verkeerd, vervelend, irritant, vies en fout, waardoor de twee meisjes een moeilijke jeugd hebben. Ook hebben vader en moeder altijd ruzie. Carry wordt gezien als een jongen, ‘vaders zoon’, want beide ouders wilden helemaal geen tweede dochter. Vader begint een nieuw kleermakerbedrijfje in huis en neemt ook naaisters in dienst. Met één van hen krijgt hij een affaire, waar moeder laaiend over is, maar de ouders van Carry blijven toch bij elkaar. Vader misbruikt zijn eigen dochters ook, vooral Els, de zus van Carry, maar moeder weet hier niets van. Moeder is intussen ziek geworden en dan begint deel drie. Hierin ontdekt Carry op een gegeven moment dat ze lesbische gevoelens heeft voor een meisje uit de straat. Met moeder gaat het steeds slechter en ze probeert (zelfs een keer) zelfmoord te plegen. Ze zegt tegen haar dochters dat dat bewijst hoe slecht het met haar gaat. Daarna wordt ze doorverwezen naar een psychiater. Aan het einde van het boek verhuizen ze naar een andere buurt, waarvan moeder zegt dat ze daar opnieuw kunnen beginnen. Toch gaat het weer precies zoals eerst. Moeder zegt: ‘Denk erom, we bemoeien ons met niemand. Met helemaal niemand.’

2. Welke rol spelen de belangrijkste personen in het verhaal. Motiveer je antwoord uitgebreid.
De ouders van Carry hebben een zeer bepalende rol gehad op haar leven. Door het gedrag van hun ouders hebben de zusjes een erg slechte jeugd gehad. Carry had de rol van het slachtoffer in het verhaal. Ze deed alles wat haar vader zei omdat ze wilde dat haar vader trots op haar zou zijn. Ook de zus van Carry is een slachtoffer.

3. Welke vertelstandpunt(en)/ vertelperspectief(ven) wordt/worden gehanteerd? Met welk doel?
Het hele boek is geschreven vanuit ik-perspectief. Het verhaal wordt verteld vanuit het vertelstandpunt van de schrijfster. Dit komt doordat het een autobiografisch verhaal is.
Het doel van een autobiografie is dat de lezer zich een beeld kan vormen van hoe het er in de jeugd van de auteur aan toe ging.

4. Beschrijf minimaal twee voor het verhaal belangrijke ruimtes(plaatsen). Waarom zijn ze belangrijk voor een goed begrip van het verhaal?
De belangrijkste plaats in het verhaal was bij hen thuis. Juist doordat moeder alles vies vond bij hen in de buurt moesten de meiden een groot deel van hun tijd binnenshuis doorbrengen. Ook wilde moeder liever niet dat ze te maken kregen met de mensen in die buurt. Toch mochten ze, zodra ze een tijd in die buurt woonden, af en toe buiten spelen. Ik denk dat dat de tweede belangrijke ruimte in het verhaal is. Carry leerde op straat en op school mensen van haar leeftijd kennen en ze kwam er (zelfs) achter dat ze lesbische gevoelens had voor een meisje uit de buurt.

5. Doe hetzelfde met de tijdsbeschrijvingen. Welke doelen dienen ze? Denk aan flashforward, flashbacks, van begin tot het eind, middenin de gebeurtenissen. Beschrijf bovendien de verteltijd en de vertelde tijd. Verduidelijk je antwoord met enkele voorbeelden uit het boek.
De vertelde tijd in het verhaal is vanaf het moment dat Carry en haar zus nog kind zijn tot aan de puberteit. In ongeveer 200 bladzijden word verteld hoe de zusjes langzaam aan veranderden.
Ook zit er een verteltijd in het verhaal. De verteltijd is niet extreem lang, er word in een normaal aantal woorden/zinnen verteld hoe een gebeurtenis verloopt.
Een belangrijke tijdsbeschrijving is denk ik de kindertijd. In die tijd snappen de meisjes nog niet veel van wat er gebeurd en waarom hun ouders ruzie maken.
Een andere tijdsbeschrijving is waneer ze opgroeien en steeds meer dingen uitvinden en achter komen. Ze ontdekken steeds beter wie ze zelf zijn en waarvan en van wie ze houden.

6. Tot welke genre behoort het boek? Leg je antwoord uit met een paar voorbeelden.
Het boek ‘Moederkruid’ is een psychologische en autobiografische roman.
De moeder van de meiden is geestelijk niet in orde, wat je in vele stukken goed merken.
Bijvoorbeeld aan het eind wanneer moeder zelfmoord heeft willen plegen. Ze vertelt haar kinderen doodgewoon hoe ze dat deed en hoe je dat moet doen, jezelf in je polsen snijden.

7. Wat is volgens jou het belangrijkste thema (onderwerp) waar het boek om draait? Hoe wordt het uitgewerkt?
Carry heeft een moeilijke jeugd gehad en maakte veel mee, doordat haar ouders altijd ruzie hadden.
Het thema is volgens mij: ‘Hoe vrouwen met het leven omgaan’. In dit boek worden de problemen en zwakheden van vrouwen heel duidelijk naar voren gehaald. Ook is duidelijk hoe problemen generaties lang een rol spelen door de voorbeeldfunctie van de ouders.
Een erg duidelijk verhaal zit er niet in, het is meer autobiografisch. De moeder van Carry is ook voortdurend bezig met levenslessen geven, Zij dacht heel goed te weten hoe de wereld in elkaar zat en waarschuwde haar dochters voor van alles.

8. Wat heeft de titel met het boek te maken? Leg dit uit aan de hand van enkele voorbeelden. Vind je de titel goed gekozen of zou jij het boek een andere titel willen geven? Zo ja, welke en waarom?
De definitie van kruid/onkruid is: ‘alle planten die de mens op de een of andere wijze schade of last bezorgen’.
Kruid blijft altijd maar doorgroeien, hoe vaak je het ook weg probeert te halen.
Ik denk dat op die manier ook de naam ‘Moederkruid’ is ontstaan. Je moeder vormt je al vanaf je geboorte en daar kun je weinig aan veranderen. Generatie op generatie kunnen de problemen zich blijven herhalen.

Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.

Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.

zoeken
geef je mening: Jij en je geld

Wat voor geldtype ben jij?


Wat ik heb aan geld, geef ik direct uit

Ik vind het best moeilijk om mijn geld uit te geven, ik spaar liever

Ik denk goed na voordat ik geld uitgeef

Als ik iets wil en ik heb geen geld dan leen ik het

Ik spaar eerst voordat ik iets koop


Meer weten over jezelf en je geld? Doe dan mee aan het Scholieren onderzoek van het Nibud en steun zo kinderen in arme landen!

nieuwsbrief

Elke maand onze nieuwsbrief in je mailbox?