geef je mening

Tjeerd pleit tegen internetdaten. Heb jij al eens een date (of meer) gehad met iemand die je online leerde kennen?



» resultaten poll

CASA Nederland en Scholieren.com reiken dit jaar de CASA Werkstuk Award uit. Het allerbeste werkstuk wint een reis voor 2 personen t.w.v. €500, een snuffelstage en eeuwige roem! Dit jaar is het thema abortus. De redactie bedacht alvast 13 invalshoeken, klik hier en stuur je werkstuk op.

ff n studiebreak

Maandag begint de nieuwe Weg Over Rozen! Hier vast al het tergende, romantische, schokkende, suïcidale en strontvervelende uit seizoen 1 op een rij.

Geschreven door:

Evil-Earlyh (4 vmbo) [meer]

Datum ingestuurd:

23 januari 2006

Taal:

Woorden:

850

Bekeken:

956 keer (1 deze maand)

Waardering:

2.8/5 (8 stemmen)

Deel op:

Naam:


Klas/niveau:


E-mail:


Bericht:


Bestemd voor

Geheime code: 


 

Titel: Oorlog zonder vrienden.
Auteur: Evert Hartman
Genre: Oorlog

Gebeurtenissen
Het verhaal gaat over een jongen genaamd Arnold Westervoort. Arnold wordt op school erg gepest en de leraren doen er helemaal niets aan. Dit komt doordat zijn vader een NSB’er is. De vader van Arnold vindt dat hij meer van zich af moet bijten. Ook zegt hij dat hij alles door moet geven van wat er op school gebeurt. Op een dag ziet Arnold Martin Jonkers en een Karel lopen. Hij vindt dat ze een beetje geheimzinnig doen en daarom achtervolgt hij ze. Hij komt erachter dat ze spullen hebben gestolen op een boot. Eerst chanteert hij ze en zegt dat als ze hem geen geld geven dat hij ze dan verraad. Daarna probeert hij het weer maar die keer mislukt het ze pakken hem en sluiten hem op in de boot. Toen hij zichzelf had bevrijd vertelde hij alles tegen zijn vader. Ze besloten samen aangifte te gaan doen. Toen ze daar aankwamen zagen ze dat de boot in de brand stond. Arnold blijft nog een jaar op die school zitten en in dat jaar krijgt hij een nieuwe jongen in de klas genaamd Piet Bergman. Piet is ook een lid van de NSB en verraadt mensen. Die mensen worden dan later ook opgepakt door de Duitsers. Arnold wordt verliefd op een meisje uit de klas. Ze heet Marloes ter Winkel. Ze kunnen nooit wat met elkaar krijgen omdat zij in het verzet zit. Ondertussen is de vader van Arnold directeur van het distributiekantoor geworden. Op een dag wordt de kluis met bonnen leeggeroofd. Arnold kwam er later achter dat de vader van Marloes dit had gedaan. Hij belooft daar niemand iets van te zeggen maar toen Marloes toch werd opgepakt gaf iedereen hem daar de schuld van. Martin en Karel slaan hem zo erg in elkaar dat hij in het ziekenhuis terecht komt. Naast hem ligt Jeroen, hij was een verzetsstrijder. Arnold vond Jeroen aardig en daarom hielp hij Jeroen te ontsnappen uit het ziekenhuis. Op dinsdag 5 september komen de geallieerden aan om Nederland te bevrijden. Als de trein aankomt, zegt Arnold dat hij naar de WC toe moest. Dan wacht Arnold tot hij de trein met zijn familie hoort wegrijden.

Wat is het thema van het boek?
Omdat Arnold’s vader een NSB’er is, heeft hij geen vrienden in de oorlog. Omdat ze denken dat hij dat ook is.

Wie zijn de hoofdpersonen?
Arnold : Omdat zijn vader een NSB’er is denkt Arnold dat ze goede dingen doen. Omdat hij hier eerlijk voor uitkomt wordt hij gepest en voelt zich erg eenzaam. Hij is lid van de ‘Jeugdstorm’ (jongeren van de NSB)

Wie zijn de belangrijkste bijpersonen?
Koos Westervoort: De vader van Arnold. Hij was een echte NSB’er.
Gea Westervoort: De moeder van Arnold was een rustige vrouw.
Rita Westervoort: De zus van Arnold. Bemoeid zich overal mee.
Piet Bergman: Vriend van Arnold. Hij is ook een NSB’er.
Marloes ter Winkel: Op deze persoon was Arnold verliefd. Er was alleen een probleem; zij zat ik het verzet.
Jeroen: Met deze persoon lag Arnold in het ziekenhuis. Jeroen was een verzetsstrijder. Arnold hielp hem met ontsnappen uit het ziekenhuis.
Martin Jonkers: De jongen die Arnold vaak in elkaar slaat. Deze jongen is vaak agressief.
Karel: Ook een jongen die Arnold vaak in elkaar slaat, omdat zijn vader NSB’er is.

Vanuit welk perspectief is het boek geschreven?
Hij/zij perspectief.
Het is vanuit Arnold geschreven omdat je leest wat hij denkt en voelt.

Plaats; waar speelt het verhaal zich af?
In Utrecht

Tijd, wanneer speelt het verhaal zich af?
In de 2e wereldoorlog.
30 april 1942 tot 5 september 1944.

Wordt alles in chronologische volgorde verteld of door elkaar?
Het wordt in chronologische volgorde verteld.

Hoe begint het verhaal?
Bij de eigenlijke gebeurtenissen.

Wat was het belangrijkste probleem?
Dat Arnold gepest werd omdat zijn vader NSB’er is en daarom ook geen vrienden heeft.

Heeft het verhaal een goede of een slechte afloop, of daar iets tussenin?
Dat weet ik niet, want het verhaal stopt bij dat de trein weg rijdt zonder Arnold erin.

Welke betekenis heeft de titel?
Omdat Arnold’s vader een NSB’er is heeft hij geen vrienden in de oorlog. Omdat ze denken dat hij dat ook is.

Eigen mening over het boek?
Ik vond het een spannend boek omdat er veel in gebeurde. Zoals dat er mensen werden opgepakt en de vechtpartijen. Maar het verhaal is ook nog best realistisch omdat dit in de 2e wereldoorlog ook gebeurde. Ik vond het wel jammer dat ik het einde niet verder kan lezen omdat het verhaal in één keer stopt. Het lijkt me ook niet echt leuk om een vader te hebben die een lid is van de NSB, omdat de meeste mensen een hekel hebben aan die leden van de NSB. De kinderen worden daarom ook gepest (voorbeeld Arnold en zijn vader).
De mensen van de NSB worden gediscrimineerd omdat ze voor de Duitsers zijn.

Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het dan weten door een reactie te geven.