Info over dit verslag
Geschreven door: | |
Niveau: | 2VWO |
Kwaliteit: | ![]() ![]() ![]() ![]() |
Waardering: | ![]() ![]() ![]() |
Taal: | Nederlands |
Woorden: | 2518 |
Opvragingen: | 11 |
Hulpmiddeltjes
Waardering
Gemiddelde waardering: 3 uit 5 (248 stemmen)
Titels van Simone van der Vlugt
Blauw water (4) 2008 Bloedgeld (30) 1996 De amulet (36) 1995 De bastaard van Brussel (9) 2005 De guillotine (38) 1999 De reunie (25) 2004 De slavenring (17) 2003 Het bosgraf (2) 2006 Het Hercynische woud (7) 2005 Het laatste offer (4) 2007 Jehanne (17) 2001 Schaduwzuster (12) 2005 Schijndood (23) 2002 Schuld (2) 2007 Zwarte sneeuw (31) 2000
Laatst gewijzigd op 7 juli 2005
1) Ik heb dit boek gekozen omdat dit boek mij een interessant boek lijkt. Toen ik de achterkant had gelezen, leek het me een leuk onderwerp om een boek over te lezen.
Ook omdat dit onderwerp niet vaak voorkomt.
2a) Op de voorkant van het boek staat in de verte Brussel. Er lopen soldaten van de stad af. Op de voorgrond zie je een weg. Op die weg staat een paard met een wagen. Op die wagen ligt een ton. Op de grond ligt ook een ton. In die ton zit een man, die komt er dan uit. Daar staat een man naast, die bestuurt het paard met wagen. Het is een historische illustratie.
b) Deze illustratie heeft met het boek te maken, omdat het verhaal zich afspeelt in Brussel, in de zestiende eeuw, net voor het uitbreken van de 80 jarige oorlog. Vandaar Brussel op de achtergrond, en het historische beeld.
De man die uit de ton komt, vlucht omdat hij niet meer veilig is in Brussel, omdat hij een ander geloof heeft (Het lutherse geloof).
3) Het boek (‘De bastaard van Brussel’) heet zo, omdat Crispijn (de hoofdpersoon uit het boek) een bastaard is. Een bastaard is een persoon, die niet uit een wettig huwelijk is geboren. Dus dat de vader en moeder niet getrouwd zijn. De vader van Crispijn is graaf Lamoraal van Egmond, die in Brussel woont. Dus vandaar de bastaard van Brussel.
4a) Het grootste probleem in het boek ‘De bastaard van Brussel’ is dat veel mensen worden geëxecuteerd, omdat ze commentaar hebben op het katholieke geloof. Crispijn is in het begin van het boek nog wel aanhanger van het katholieke geloof, maar langzamerhand wordt dat steeds minder. Hij wordt opgepakt en wordt mishandeld. Zijn vader laat hem vrij. Hij vlucht en komt bij een groep bosgeuzen terecht.
b) Ik kan me goed inleven in dit probleem, omdat het onderwerp me boeit. Het boek is mooi verteld, waardoor ik me nog beter kan inleven in de hoofdpersoon.
c) Het verhaal heeft een open einde, omdat Crispijn met Eva (is een beetje een geadopteerd meisje van Crispijn) op weg gaat naar Haarlem, waar Eva’s familie woont, en waar Crispijn een nieuwe start wil maken. Dit gebeurt net aan het begin van het uitbreken van de 80 jarige oorlog. Dus er kan nog heel veel gebeuren.
5a) De hoofdpersoon in het boek is Crispijn Matsijs
b) Er wordt geen informatie gegeven over het uiterlijk van Crispijn. Soms wordt er wel verteld wat voor kleren Crispijn aan heeft. De kleren zijn wel belangrijk, maar verder niet. Dat je weet wat Crispijn draagt is wel belangrijk in het verhaal, het uiterlijk van Crispijn heb ik niet gemist, dus dat is ook niet belangrijk. Ik zie gewoon een jongen voor me.
c) Een karakterbeschrijving geven over Crispijn is moeilijk. Hij is een gewone jongen. Hij neemt vaak wel het initiatief om iets te doen. Crispijn is sociaal, omdat hij goed met andere mensen omgaat. Er komt nooit voor in het boek dat Crispijn ruzie heeft met iemand, of iets onvriendelijks doet.
6a) Het verhaal speelt zich af in Brussel, en in de omstreken van Brussel.
b) Het is belangrijk dat je weet waar het verhaal zich afspeelt, het had wel ergens anders kunnen afspelen, maar het verhaal is echt gebeurd (Crispijn heeft niet bestaan, maar andere personen uit het boek wel), dat heeft Simone van der Vlugt gebruikt met het schrijven van het boek.
7a) De tijd waarin het verhaal zich afspeelt is 1565 en loopt door tot net iets voor de 80 jarige oorlog, dat is dus tot net iets voor 1568
b) Dat je weet dat het verhaal zich in die tijd afspeelt is van belang. Wat zich afspeelt in het verhaal is in die tijd gebeurd, en het is een soort van waar gebeurd verhaal. Dus dat kan niet ergens anders in de tijd afspelen.
8) Samenvatting
Crispijn heeft een brouwerij, hij heeft twee knechten in dienst, Hans en Stina, Stina heeft een dochtertje: Eva. Crispijns vader is de graaf van Egmond. Crispijn is een bastaard. Het is zo rond 1565, steeds meer mensen stappen over op de nieuwe leer (het lutherse geloof.) Als de inquisitie erachter komt dat je niet meer achter het katholieke geloof staat word je verbrandt.
Hans, Stina en Eva zijn naar een Hagenpreek geweest van het lutherse geloof. Crispijn is ongerust, het wordt al donker en Hans, Stina en Eva zijn nog niet thuis. Dan komt Eva aangerend. Ze zegt dat haar moeder is opgepakt door Titelmans, een inquisiteur. Ze is naar het broodhuis (een gevangenis) gebracht.
Het leven gaat gewoon door, Eva is heel erg verdrietig. Op de dag van de executie van Stina, wordt ze vrijgemaakt, ze is gevlucht. Maar waar naartoe dat weet niemand.
Als Crispijn terug komt van de executie van Stina (wat dus geen executie is geweest) ziet hij iemand door het raam kijken met een zwarte kap. Hij heeft haar al eerder gezien. Crispijn rent haar achterna en komt erachter dat het de dochter is van de graaf van Egmond, Leonora zijn halfzus.
Op een dag wordt er een inval gedaan in de brouwerij. Crispijn kan Eva in veiligheid brengen, maar zelf wordt hij opgepakt. Hij wordt meegenomen naar het broodhuis. Daar wordt hij erg mishandeld. Hij is buiten bewustzijn geweest. Als hij weer wakker wordt, is hij niet in de gevangenis. Hij is in het huis van zijn vader in Gent.
Crispijn is bijna weer genezen, en gaat terug naar Brussel. Daar ziet hij Eva weer. Ze heeft nog steeds niks van haar moeder gehoord. Crispijn koopt een paard en gaat op zoek naar Stina. Na een lange zoektocht, is hij erachter gekomen dat Stina is overleden. De terug weg komt hij in een groep geuzen terecht, daar zit Hans ook in! Hij gaat mee met de geuzen (mensen van het lutherse geloof die protesteren tegen het katholieke geloof) en vernielt het huis van Titelmans, en de kerk in het dorp van Titelmans. De beeldenstorm is uitgebroken.
Crispijn gaat snel naar huis als hij beseft wat hij heeft gedaan. Crispijn gaat niet meer naar de kerk. Op een dag loopt hij door Brussel, en de mis in de kerk is net afgelopen. Leonora is er ook, ze spreekt Crispijn aan. Ze vertelt hem dat er een Spaans leger op komst is en dat die nog strenger zijn dan de inquisitie in Brussel.
De graaf van Egmond, dus de vader van Crispijn is gearresteerd door Alva. Hij is overgeplaatst naar een kasteel in Gent. Alva heeft lange lijsten van schuldigen opgesteld, die allemaal terecht worden gesteld.
Op een avond komt Leonora bij de brouwerij. Ze vertelt over de gang van zaken van haar vader, het is er allemaal niks anders op geworden. Er wordt die avond een inval gedaan. Crispijn had alles al klaar staan,om te vluchten, omdat hij al bang was, nu kan hij zo weg. Hij zet Leonora af bij het kasteel en vlucht het bos in. Hij sluit zich aan bij de bosgeuzen, de bende van Jan Camerlinck. Ze plegen veel aanslagen. Ze willen ook een aanslag plegen op de abdij waar Alva zit. Die aanslag mislukt. Crispijn is net ontsnapt aan de dood.
De volgende dag ziet de bende (zover hij er nog is) de koets waar de vader van Crispijn in zit naar Brussel gaan, voor de executie van zijn vader. Als Crispijn naar binnen kijkt in de koets waar de graaf in zit, schrikt hij zich dood. Wat ziet hij eruit!
Zijn vader is ter dood veroordeeld dringt het tot Crispijn heen. Sinds de dood van de graaf van Egmond leeft zijn gezin in armoede, Leonara zit in een Abdij. Crispijn gaat bij haar op bezoek, en praat wat met haar. Hij krijgt kleren van haar die van zijn vader zijn geweest. Hiermee kan hij Brussel in komen. Hij is van plan om ergens anders naartoe te gaan, naar Nederland en daar opnieuw te beginnen. Hij wil Eva het liefst meenemen.
Als hij in Brussel komt, gaat hij meteen naar het huis waar Eva zit, dat is bij zijn vriend. Eva is heel erg blij om Crispijn terug te zien. Eva heeft nog familie in Haarlem wonen, en is van plan daar naar toe te gaan. Dus heeft Crispijn gevraagd of ze met zijn tweeën naar Haarlem kunnen gaan, en daar opnieuw beginnen. En dat wil Eva, en samen gaan ze op weg.
9) Mijn mening over het boek is in één woord geweldig! Het was geen gemakkelijk boek om te lezen, maar ook niet moeilijk. Er kwamen woorden in voor die ik niet kende, ik heb dus ook nieuwe woorden geleerd. Het was een boek met 218 bladzijden, dus het was niet echt een heel dik boek, gewoon lekker om te lezen. Het onderwerp boeit me heel erg. Simone van der Vlugt heeft het mooi geschreven.
Er zat veel spanning in het boek, soms was het zielig en heel spannend. Als er een heel spannend moment was, stopte het hoofdstuk, waardoor ik heel lang zat te lezen, omdat ik wou weten hoe het af zou lopen. In het boek is ook mooi geschreven hoe de personen zich voelen, waardoor het allemaal nog zieliger en spannender wordt.
Ik kon me goed inleven in de hoofdpersoon. Hij beleefde allemaal zulke nare dingen, en dat is ook mooi opgeschreven, waardoor je nog meer meeleeft met de hoofdpersoon. Er zaten helaas geen mooie citaten in, maar het boek heeft wel een boodschap meegebracht bij mij: Wees blij dat je nu leeft en niet in de tijd van het boek want nu is alles veel beter. Bijvoorbeeld dat je nu gewoon gezond kan leven, en dat je niet meer gedood wordt wanneer je commentaar hebt op het katholieke geloof.
Het boek was heel echt geschreven. Ik had het gevoel dat ik er midden in stond. Dat vind ik altijd heel mooi aan boeken. Het verhaal speelt zich nu nog in mijn hoofd af, ik denk er vaak aan. Dat heb ik niet met veel boeken! Kortom, dit is echt een aanrader om te lezen, er zijn niet veel van dit soort mooie boeken!
Extra opdracht
Ik heb opdracht 8 uitgekozen: Verplaats je in de hoofdpersoon. Hij of zij heeft tijdens de gebeurtenissen een dagboek bijgehouden. Schrijf 4 dagboekbladzijden over verschillende momenten van het verhaal
•Vandaag zijn Stina, Hans en Eva naar een Hagenpreek geweest. Het werd al donker en nog waren ze niet thuis.
Eva kwam aangerend, en zei dat haar moeder was opgepakt. Ik schrok me dood. Ik was al bang dat zoiets op een dag zou gebeuren. Gelukkig hebben ze Hans en Eva niet meegenomen. Eva vertelde dat haar moeder folders bij zich had, en dat die waren gevonden bij de controle aan de stadspoort. Ze heeft helaas gezegd dat ze naar de preek was geweest, en dat ze zelf mocht geloven wat ze wil. Dat vind ik heel knap dat je dat dan nog zegt, want nu is ze zeker dat ze op de brandstapel terecht komt. Hans heeft gedaan alsof hij Eva’s broer was, en gezegd dat ze op familie bezoek waren geweest, god zij dank zijn zij niet opgepakt. Ik vraag me af hoe het nu verder moet met Eva.
Er is nog iets gebeurd vandaag…
Ik was net bezig met brouwen, toen ik iets vreemds zag. Een persoon bij het raam die naar binnen keek, ik zag niet wie het was. Het was een persoon met een zwarte hoofddoek op. Ik ben hem of haar achterna gerend, maar tevergeefs, ik ben hem of haar uit het oog verloren.
•Ik ben gevangen genomen door Titelmans. Ze kwamen een huisinval doen, ik had niets bijzonders in huis, maar ook niet dat er op wees dat ik niet luthers ben, dus hebben ze me meegenomen. Ik werd in de gevangenis gestopt. Ik zat nog bij iemand anders in de gevangenis, maar van hem heb ik niks gemerkt, we hebben nauwelijks gepraat. De volgende dag werd ik opgehaald, ik werd heel erg mishandeld. Eerst werd ik opgehangen aan een katrol. Ze gingen me uithoren of ik luthers was of niet. Steeds als ik zei dat ik dat niet was, of zoiets dat erop lijkt, werd de katrol strakker getrokken. Ze hebben een kaars onder mijn voet laten branden, en mijn nagels eruit getrokken. Ik ben een paar keer buiten bewustzijn geweest.
Ik werd vanochtend wakker, en ik was niet meer in de gevangenis, nog sterker ik lag in een heel sjiek bed. Ik hoorde allemaal dingen die mij niet bekend voor kwamen. Het duurde heel lang voordat er iemand binnenkwam. Toen er eindelijk iemand was, bleek dat ik in Gent was in het huis van mijn vader. Mijn vader heeft me dus uit de gevangenis gehaald. Ik weet ook dat het meisje dat mij heeft bespioneerd, de dochter van mijn vader is, dus mijn stiefzuster.
•Gisteren heb ik, samen met 29 anderen, zorgvuldig uitgekozen bosgeuzen geprobeerd, de abdij waar Alva een tijdje in verblijft te veroveren. Helaas is dit niet gelukt, maar ik heb het gelukkig overleefd. Het was een heel erg uitgedacht plan. Eva zou trots zijn geweest als ze wist wat ik heb gedaan. Er is iemand als monnik verkleed naar binnen in de abdij gegaan. Hij zou voor ons de deur op een kier laten staan zodat wij naar binnenkonden om Alva te ontvoeren. Gelukkig ben ik geen verkenner geworden, dan moest ik als eerste naar de Abdij toe. En dan heb je niks om je achter te verschuilen. Toen iedereen bij de deur kwam, bleek dat hij dicht zat. Toen brak de hel los. De Spaanse soldaten kwamen naar buiten, en begonnen te schieten op ons. Een paar mannen hebben het niet overleefd. God zij dank zit ik daar niet bij. Toen ik vluchtte over het kerkhof, ben ik geraakt in mijn arm, het is niet ernstig, maar ik heb er wel last van. Plotseling viel ik in een pas gedolven graf. Ik ben hier lang blijven liggen. Ik ben eruit gegaan toen ik dacht dat het veilig was, en ben gauw het woud in gerend. Toen ik uit het woud kwam, zag ik een boerderijtje dat was overvallen, hier ben ik naartoe gegaan. Binnen lag overal bloed. Camerlinck was ook in de boerderij! Helaas heeft Camerlinck niemand anders gezien. Ik ben meteen met Camerlinck weggegaan. We zijn nu weer een beetje met de bende bij elkaar.
•Vandaag ben ik naar de abdij gegaan waar Leonora zich op dit moment bevind. Ze leven nu in armoede. Leonora is heel erg verdrietig om de dood van haar vader. Leonora vertelt bijvoorbeeld hoe het allemaal met haar vader is gegaan. Ze vertelt ook hoe het nu met haar familie gaat. Ik ben naar Leonora gekomen om afscheid van haar te nemen, omdat ik naar het noorden wil. Daar ga ik opnieuw beginnen. Ik ben het namelijk helemaal zat om achterna gezeten te worden, en me hier niet meer vrij te kunnen vertonen. Ik heb met Leonora afgesproken dat we zullen schrijven. Ik heb van Leonora kleding gekregen van mijn vader, zo kan ik me beter vertonen in een nieuwe stad, en zo kan ik Brussel nog even in om te vragen of Eva mee wil naar het noorden om daar opnieuw te beginnen.
Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.
Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.




Openen in tekstverwerker
Printen
Emailen