
Geschreven door: | anoniem |
Datum ingestuurd: | 20 september 2004 |
Niveau: | 5 vwo |
Taal: | |
Woorden: | 1142 |
Opvragingen: | 2495 (13 deze maand) |
Waardering: |
Titel: | Vera |
Auteur: | |
Jaar van uitgave: | 1997 |
Moeilijkheidsgraad: |
|
Thema: |
Auteur: | |
Nationaliteit: | Nederlands |
Populaire titels: |
|

Verdieping:
Samenvatting:
Vera zit op een terrasje in Den Haag, en blikt terug op haar leven. Als klein kind woont ze in de Perzikstraat. Haar moeder las haar vaak voor en haar vader werkte heel hard en had weinig tijd voor haar. Ze had niet veel vrienden en was het buitenbeentje van de school. Thuis was het ook niet echt gezellig. Ze heeft het idee dat haar vader en moeder niet van elkaar houden. Om haar eenzaamheid te vullen heeft ze veel vriendjes. Haar eerste echte liefde is Alco. Hij is bezeten van haar, maar na een tijdje is haar liefde over en laat ze hem in de steek.
Ze gaat na het gymnasium Nederlands studeren. Tijdens een lezing ontmoet ze Daniël. Na de eerste ontmoeting gaat het snel en ze trouwen. Met haar schoonouders kan ze het beter vinden dan met haar eigen ouders. Vera en Daniël hebben een huis in de Buys Ballotstraat. Op een dag staat Alco voor de deur, het wordt geen gezellige reunie, maar wat hij nou eigenlijk kwam doen…?
Vera krijgt een kind, Heleen. Op de dag dat Heleen wordt gedoopt sterft de moeder van Vera. Ze is teleurgesteld in Suze, haar zusje, die op dat moment in Ivoorkust zit omdat niet terug komt voor de crematie. Dan wordt Heleen ziek. Ze kan nog maar net van de dood worden gered. Ze heeft een darmziekte en moet een speciaal dieet volgen. Als Vera op een dag thuis komt staat Alco in de kamer. Hij zegt dat hij naar haar verlangd en randt haar aan. Daarna beloofd hij haar met rust te laten.
Vera krijgt een baan als lerares Nederlands op haar oude middelbare school. Ze vindt het erg leuk, behaalt goede resultaten en organiseert veel buitenschoolse activiteiten. Ze gaat mee met een excursie naar een kunstgallery. Daar ontmoet ze kunstenaar Emile, ze wordt verliefd op hem maar geeft daar niet aan toe. Dan krijgt ze voor haar verjaardag van Heleen en Daniël als cadeau dat ze een portret van zichzelf mag laten maken. Emile zal de schilder zijn, ze wordt opnieuw verliefd maar er gebeurt niks. Op Emile’s verjaardag loopt ze echter weg voor Daniël. Hij gaat naar huis en is erg boos. Ze raken in een huwelijkscrisis maar alles komt goed.
Dan overlijden in een maand tijd allebei de ouders van Daniël. Een lichtpuntje is dat Heleen van haar dieet af mag. Dan wordt ook Vera’s vader ziek. Suze die terug is uit Ivoorkust en ineens lesbisch blijkt te zijn ontvoert haar vader uit het ziekenhuis en dan sterft hij. Vera is boos dat zij niet bij zijn laatste moment kon zijn en ook omdat Suze op de begrafenis het laatste woord heeft.
Als Heleen slaagt gaat ze naar de kunstacademie in Amsterdam en dus ook daar op kamers. In het begin lijkt alles goed te gaan maar later blijkt dat ze anorexia heeft. Ze zoeken hulp en het gaat veel beter. Op haar werk merkt Vera dat iemand een schilderij van haar wil stelen en ze neemt ontslag. Dan krijgt Heleen een terugval, ze wordt in een kliniek geplaatst. Vera heeft haar weggebracht en zit nu op een terrasje terug te kijken op haar leven.
Verhaaltechniek:
Het hele boek is een grote flashback, Vera is een jaar of 45 en kijkt, zittend op een terrasje, terug op haar leven. De flashback is wel chronologisch verteld, het begint bij haar geboorte en eindigt op het terrasje… Je hebt bijna niet door dat het een flashback is omdat het niet uit delen tegenwoordige tijd en delen uit het verleden bestaat, pas aan het eind realiseer je je dat, als je weer terug bent op het terrasje. Het verhaal speelt zich grotendeels af in Den Haag en deels in Amsterdam, dit is opzich niet echt van belang in het verhaal, het enige dat je eventueel zou kunnen herkennen zijn de straatnamen (als die al kloppen).
Het boek wordt verteld vanuit een vertellers-perspectief, er is geen ik-persoon, de schrijver verteld het verhaal over Vera: ‘zij’. Er zijn wel een dialogen om alles een beetje flot te houden.
Personages:
Vera: Een moeilijke vrouw, haar relatie met haar ouders en zusje is nooit geweldig geweest, en als vlucht heeft ze veel vriendjes gehad… Nu is ze moeder, ze houdt heel veel van haar dochter Heleen en haar man. Ze kan goed opschieten met haar schoonouders, en ook de relatie met haar vader wordt beter als haar moeder overlijdt. Haar enige echt grote probleem is haar liefde voor ‘Emile’ stiekem is ze verliefd, maar ze heeft een gezin dus mag het niet, ze houdt het stil.
Daniel: De man van Vera, hij heeft een goede relatie met Vera, ze houden veel van elkaar en voelen elkaar over het algemeen goed aan. Hij heeft echter een moeilijke relatie met zijn dochter, het klikt niet helemaal. Met zijn ouders kan hij minder goed opschieten dan Vera met hen, maar daar heeft niemand erg veel last van.
Heleen: De dochter van Vera en Daniel, er is bij haar als baby een darmziekte geconstateerd, hierdoor moet zij een streng dieet volgen (o.a. glutenvrij). Vera bakt daarom speciaal brood voor Heleen, en houdt haar eten streng in de gaten. De relatie met haar vader is minder, waarom… misschien omdat ze in de tijd van haar ziekte alleen met haar moeder in het ziekenhuis was… Als ze slaagt op de middelbare school, en naar de kunstacademie wil, gaat zo ook op kamers in Amsterdam. Ondertussen is ze van haar dieet af, ze is bang voor de dood, en wil door niet te eten altijd jong blijven. Ze krijgt anorexia, met hulp ging het beter maar als Heleen toch een terugval krijgt wordt ze opgenomen in een kliniek.
Ouders van Vera: Vera heeft het gevoel dat haar ouders nooit van elkaar hebben gehouden. De relatie tussen haar en haar moeder was nooit goed geweest, en haar vader liet zich door haar moeder opnaaien. Als haar moeder sterft wordt hierdoor de relatie met haar vader beter. Hij is ook erg aardig voor zijn kleindochter.
Suze: Het zusje van Vera, hiermee heeft ze bijna geen contact, Suze heeft een tijd in Ivoorkust gewoond (Zuid-Afrika). En als ze niet terugkomt voor haar moeders crematie heeft Vera de bui helemaal hangen. Als Suze na een paar jaar toch terug komt in Nederland, Heleen is allang naar school, bij haar geboorte heeft ze ook bijna niets gehoord… Blijkt ze lesbisch te zijn.
Ouders van Daniel: De vader van Daniel is helemaal gek op Vera, zijn moeder is bijna jaloers. Ze kunnen erg goed met Vera, Daniel en Heleen opschieten, ze zijn dan ook erg vaak samen, ook met de vader van Vera erbij.
Thematiek:
Het boek gaat over de verhoudingen tussen mensen, vooral binnen je familie. EN over hoe je gelukkig wordt en blijft. Het verband tussen de titel en het thema is logisch, Vera is degene vanuit wie alle verhoudingen worden beschreven.
Dit verslag is bedoeld als naslagwerk. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het ons dan weten.