Info over dit verslag
Geschreven door: | anoniem |
Niveau: | 5HAVO |
Kwaliteit: | ![]() ![]() ![]() |
Waardering: | ![]() ![]() ![]() |
Taal: | Nederlands |
Woorden: | 1148 |
Opvragingen: | 5 |
Hulpmiddeltjes
Waardering
Gemiddelde waardering: 3 uit 5 (15 stemmen)
Titels van George Orwell
A hanging (0) 1931 Animal farm (50) 1945 Burmese days (1) 1934 Down and Out in Paris and London (0) 1933 Nineteen eighty-four / 1984 (30) 1949 Shooting an elephant (0) 1950
Laatst gewijzigd op 26 april 2004
Zakelijke gegevens
Auteur: George Orwell
Titel: The Animal Farm, De Arbeiderspers, Amsterdam/Antwerpen, 1956, 189 blz. (eerste uitgave: 1945).
Genre: Psychologische novelle
Eerste reactie
Keuze boek: Het boek werd mij aangeraden door een bekende.
Conclusie: Voordat ik het boek gelezen had, dacht ik dat het een kinderverhaal was, kortom ik verwachte er vrij weinig van. Maar toen ik het uit had kwam ik tot de conclusie dat dit het beste kinderverhaal voor volwassenen is die ik gelezen heb. Dit komt omdat George Orwell laat zien wat macht met mensen kan doen en hoe vals en egoïstisch sommige mensen kunnen zijn, alleen maar omdat ze er zelf beter van worden. Hij laat ook goed zien hoe dictatuur werkt, en hij legt een goede link met de personages in het boek en de hoofdpersonen ten tijden van de Russische revolutie.
Samenvatting
Het verhaal speelt zich af op de Manor Farm, de boerderij van Mr. Jones, een dronkelap die erg slecht voor zijn dieren zorgt. Een oud wijs varken genaamd Major, stelt zeven grondwetten op, hij noemt ze het animalisme. De belangrijkste drie hiervan zijn, dat alle dieren gelijk zijn, dat de mens geen macht meer mag hebben over dieren, en dat de dieren elkaar niet vermoorden. De dieren komen echter in opstand en zorgen ervoor dat Mr Jones weggejaagd word. Ze benoemen de boerderij Animal Farm. Het animalisme valt onder leiding van de varkens Snowball en Napoleon. De dieren zijn erg blij dat ze weer vrij zijn en werken met plezier. Snowball en Napoleon krijgen veel ruzie doordat ze het niet eens zijn met elkaar. De dieren beslissen dat er één iemand aan de macht mag zijn en Snowball lijkt de gelukkige. Napoleon is het hier niet mee eens en heeft een aantal honden opgevoed als geheime politie, die stuurt hij achter Snowball aan en krijgt hierdoor de macht die niemand hem gunt. Hij maakt beslissingen buiten de dieren om, communiceert met mensen, gebruikt materiaal wat mensen gebruiken kortom houd zich totaal niet aan het animalisme. Squeeler een varken die propaganda maakt voor Napoleon praat altijd de overtredingen van Napoleon goed. Dieren die een fout maken worden zonder pardon afgemaakt. Boxer een oud trouw paard die zich altijd heeft ingezet voor het animalisme word naar het ziekenhuis gebracht, volgens Squeeler. Benjamin komt er echter achter dat hij wordt opgehaald door een bus met de tekst slager in plaats van ziekenhuis. De dieren hebben nog maar één trots, dat er geen mens meer bepaalt wat er gebeurd op de boerderij, maar die trots vervaagd al snel want Napoleon verandert de naam alweer in Manor Farm. De dieren zien dat de varkens steeds dikker worden en op twee poten zijn gaan lopen, terwijl de andere dieren steeds minder voedsel krijgen. Aan het einde van het boek zijn de dieren bij een boerderij en zien ze dat de varkens bijeenkomen met de boeren. Ze geloven hun ogen niet en kijken van de mens naar het varken en weer naar de mens. Ze komen tot de conclusie dat hun vervaagde trots dat geen mens meer over hun lot kan beslissen al lang niet meer zo is en zijn erg verdrietig hierom.
Verhaaltechniek
Het verhaal is chronologisch geschreven met enkele flashback’s. De flashback’s gaan meestal over de verwachtingen van de dieren over de Animal Farm. De schrijfstijl is niet echt bijzonder, het boek leest lekker weg. Het boek is oorspronkelijk in het Engels geschreven, en vertaald in 70 verschillende talen. Het is een hij/zij verhaal en word vanuit verschillende oogpunten bekeken. De hoofdfiguren zijn Napoleon en Snowball, hoewel Snowball na de helft van het boek er niet meer in voorkomt. Napoleon is een dictator, erg egoïstisch en zorgt alleen voor zijn eigen soort. Snowball is in tegenstelling tot Napoleon veel vriendelijker en heeft het beste met de dieren voor op de boerderij. De bijfiguren zijn Squeeler, Major en Boxer. Squeeler is de propaganda vriend van Napoleon, hij zorgt ervoor dat Napoleon in een goed boekje staat bij de rest van de dieren. Major is een oud wijs varken wat het animalisme heeft opgericht. Boxer is een sterk paard wat veel voor de Animal Farm heeft betekend, hij is alleen erg naïef en gelooft alles wat Napoleon hem verteld. Het boek speelt zich af in Engeland op de Manor Farm, Animal Farm en later weer Manor Farm. Het verhaal moet zich in minimaal twee jaar hebben afgespeeld omdat er twee keer gezaaid en geoogst is.
Thematiek
Het boek is gebaseerd op de Russische revolutie, zo is Mr. Jones tsaar Nicolaas II, Major Stalin, Snowball Chroetsjov, Napoleon Lenin, de varkens de regering, de honden de geheime politie en de andere dieren het volk. Het thema is dat de dieren de boerderij over willen nemen van Mr. Jones. Een motief hierbij is de titel The Animal Farm. Andere motieven zijn dictatorschap en bedrog, Napoleon neemt doormiddel van een “staatsgreep” de macht over de boerderij en bedriegt de andere dieren door hen allerlei dingen te beloven, hij houdt zich samen met de regering ook niet aan de afspraken, op een gegeven moment lopen de varkens op twee poten en eten al het voedsel op enz.
Plaats in de literatuurgeschiedenis
De schrijver van het boek is George Orwell, de echte naam van George is Eric Hugh Blair.Hij is geboren in India in 1903. Hij verhuisde naar Engeland toen hij 4 jaar was. Daar studeerde hij en hij schreef daar stukken voor in de universiteitskrant. Hierop volgde nog velen andere boeken. Hij raakte op een gegeven moment gewond in de Spaanse burgeroorlog. Hij schreef hierna The Animal Farm. Hierin komt duidelijk de afkeer tegen elke dictatuur naar voren. Zijn gezondheid is nooit meer optimaal geweest. Hij schreef in de tijd voor zijn dood nog stukken voor de BBC. In 1950 overleed de schrijver aan tuberculose. The Animal Farm werd in 1945 gepubliceerd, 2 jaar nadat het waarschijnlijk is geschreven door Orwell. Hij heeft het geschreven in een tijd waar veel dictaturen waren. Na de burgeroorlog in Spanje was er een dictatuur, maar ook de situatie in Duitsland ging op een dictatuur lijken. Toch heeft hij het boek in de eerste plaats geschreven om te waarschuwen tegen het communisme in Rusland. Hij zag dat men in Rusland niet goed met de ideeën van het Marxisme omging. Hij wilde hiertegen waarschuwen, maar hij kon dat niet direct doen omdat Rusland in die tijd nog bondgenoot was met onder andere Engeland. Omdat hij wel die kritiek wilde leveren, deed hij het door middel van een dierenverhaal.
Beoordeling
Het boek vind ik erg goed bedacht van George Orwell. Hij maakt van de werkelijkheid een kinderverhaal voor volwassenen, zonder dat hij letterlijk mensen de schuld geeft van dictatuur en bedrog. Zijn doel was om ervoor te zorgen dat mensen bewust worden van het feit dat Rusland verkeerd omging met de ideeën van het Marxisme. Het boek heeft een grote doorbraak gehad, doordat men zag dat George Orwell gelijk had, hierdoor is het boek ook in 70 verschillende talen vertaald.
Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.
Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.




Openen in tekstverwerker
Printen
Emailen