Info over dit verslag
Geschreven door: | |
Niveau: | 4VMBO |
Kwaliteit: | ![]() ![]() ![]() ![]() |
Waardering: | ![]() ![]() ![]() ![]() |
Taal: | Nederlands |
Woorden: | 3098 |
Opvragingen: | 8 |
Hulpmiddeltjes
Waardering
Gemiddelde waardering: 4 uit 5 (25 stemmen)
Titels van Renate Dorrestein
Buitenstaanders (33) 1983 Echt sexy (3) 2007 Een hart van steen (49) 1998 Een nacht om te vliegeren (6) 1987 Een sterke man (9) 1994 Heden ik (5) 1993 Het duister dat ons scheidt (22) 2003 Het geheim van de schrijver (0) 2000 Het hemelse gerecht (25) 1990 Het perpetuum mobile van de liefde (10) 1988 Korte metten (1) 1988 Laat me niet alleen (0) 2008 Mijn zoon heeft een seksleven en ik lees mijn moeder Roodkapje voor (6) 2006 Noorderzon (9) 1986 Ontaarde moeders (16) 1992 Verborgen gebreken (50) 1996 Voor alles een dame (0) 1989 Vreemde streken (1) 1984 Want dit is mijn lichaam (18) 1997 Zolang er leven is (8) 2004 Zonder genade (19) 2001
Laatst gewijzigd op 23 januari 2004
Want dit is mijn lichaam
Renate Dorrestein
uitgegeven in 1997
uitgegeven door de Stichting Collectieve-
Propaganda van het Nederlandse Boek
ter gelegenheid van de boekenweek 1997
eerste druk
Het boek is verdeelt in drie hoofdstukken: april, augustus en december.
Wat mij als eerste opviel.
Het viel mij op dat erin dit boek twee mensen zijn die een beetje over zich heen laten lopen:
Casper en Maria. De vrouw van Casper wil dat hij op dieet gaat en de hele dag op zijn gewicht let. Maar van hem hoeft het niet zo nodig, hij vind het wel goed eigenlijk. Maar toch gaat hij op dieet, omdat zijn vrouw het wil. En Maria is haar hele leven lang al model voor haar vader, die schilder is. Ze poseert naakt en moet alles doen wat hij zegt. Ik vind dat niet kunnen en dat ze er wat van moet zeggen.
Titelverklaring
‘Want dit is mijn lichaam’ slaat op het feit dat in het boek men heel veel bezig is met hoe iedereen eruit ziet en wat er gedaan kan worden omdat zoveel mogelijk te verbeteren. Zo zie je dat Maria eigenlijk heel erg bekritiseerd wordt vanwege haar kreupele been en daardoor ook wat wordt gebruikt eveneens als verwaarloosd.
Maria’s vader is ook bezig met zijn uiterlijk, want hij drinkt zwavelzuur om zijn haaruitval tegen te gaan en uiteindelijk ook om zijn incontinentieprobleem te verhelpen.
Dan is er Felicity die heel erg gefocust is op het leven van een sportief en gezond leven met alle maatregelen die daarbij horen.
Maar Casper en Xandra zijn toch wel het ergste, want zij doen werkelijk alles om hun eigen leven te bepalen en hoe zij er uitzien. Zo schakelen zij bijvoorbeeld de plastische chirurg in.
Het boek heeft geen motto en/of opdracht.
Wat voor soort boek (genre) is het?
Het is een roman omdat de gevoelens van de personen in het boek erg duidelijk omschreven worden, zo dat je veel van hun karakter weet met ze mee gaat leven.
Waar het verhaal zich voornamelijk afspeelt.
De ruimte waar het zich afspeelt is het huis van Job, of de achtertuin. Verder speelt het verhaal zich heel soms in het huis van Cas.
De ruimte heeft wel een functie in het verhaal, in de achtertuin staat een boom die Maria veel aan vroeger doet denken. Verder is de kamer van Maria tegenover het atelier, zodat ze Cas en Felicity kan betrappen.
Beschrijving van de tijd.
Het boek is in het begin al niet chronologisch, omdat er al in het begin van het verhaal flashbacks in voor komen. Over toen de moeder van Maria nog leefde.
Het verhaal begint in april, er heerst een hittegolf, en Maria is aan het ontbijten. ‘‘Aan het bordje op de gootsteen zag Maria dat haar vader al had ontbeten, ze zette de radio aan terwijl ze koffie voor zichzelf maakte. Dolly Parton zong over haar eenzame nachten. Nadat ze een boterham had gegeten, wijdde Maria zich ongehaast aan de klusjes van alledag.’’
(blz 5) Het verhaal eindigt wanneer het eindelijk weer regent, met bakken uit de hemel, dat wel. Job betrapt zijn vrouw die met zijn kleinzoon vreemd gaat. ‘‘Ze tastte naar zijn linkerhand, Maria’s hand. ‘Ach vader,’ zei ze, ‘het is niet het einde van de wereld. Dat is het nooit.’’’
(blz 94)
De vertelde tijd is negen maanden. Het begint in april en eindigt in december. In het verhaal zijn wel flashbacks zoals de jeugd van Maria en van Cas. ‘‘Mijn vader schept aarde over mijn moeder. Ik zie alleen nog maar haar gezicht en haar ene arm. Straks krijgt ze zand in haar mond en in haar ogen. Als ze wakker wordt, zal ze mij niet kunnen roepen: ze zal aarde in haar keel hebben, met dikke vette wurmen erin, met pissebedden en torren. Mijn vader is bezig ervoor te zorgen dat mijn mama mij nooit meer zal roepen.’’ (blz 13)
Het speelt zich af in de twintigste eeuw, dat merk aan de kleding die de personen dragen en aan de techniek. Casper en Xandra maken regelmatig gebruik van de plastische chirurg en weten al ruim voor de bevalling dat hun kindje een zoontje is.
‘‘Ze wisten sedert elf dagen dat Xandra zwanger was. (....) Maar hondert procent zeker een jongen, dat had de gender-kliniek bij aanvang van de peperdure behandeling gegarandeert. Daarna een meisje, was hun plan, en dan nieuwe borsten voor Xandra en voor de kids een blonde labrador.’’ (blz 27)
Samenvatting
In het gehucht Oude Brug, dat ligt aan de vaart die de Noord-Hollandse polder, woont de norse, 70-jarige schilder Job Olson samen met zijn kreupele dochter Maria Olson van middelbare leeftijd. Job is erg beroemd geworden door de portretten die hij van Maria heeft gemaakt. Hij is nu bezig met, wat volgens hem de beste schilderij van Maria ooit moet worden, het schilderij heeft als titel Maria`s wereld. De moeder van Maria, Claudia, is gestorven toen Maria nog erg jong was, Job heeft zijn vrouw begraven in hun tuin.
Job heeft geen medelijden met zijn dochter en houdt er geen rekening mee dat zij invalide is. Zelf vindt Maria het verschrikkelijk dat zij kreupel is. Maria doet het hele huishouden en poseert zonder protest voor haar vader, als hij haar dat opdraagt.
Job heeft ook een vriendin, de 30-jarige Felicity (Fee), een fitnesslerares, die er alles voor doet om gezond te leven, ze eet bijvoorbeeld alleen maar biodynamische groenten. Maria mag Felicity niet zo, ondanks dat Felicity het vaak voor haar opneemt. Job vraagt Felicity ten huwelijk en als ze later getrouwd zijn, neemt Felicity alle taken over van Maria.
Maar Job krijgt last van incontinentie en zondert zich een beetje af van Felicity, omdat hij er onzeker van wordt.
Felicity voelt zich hierdoor erg achtergesteld.
Ondertussen laten de zoon van Maria, Casper (Cas), en zijn vrouw Xandra niks aan het toeval over, Xandra is zwanger en een genderkliniek heeft hen al gegarandeerd dat het een jongen zal zijn. Dit echtpaar is erg op alert op hun uiterlijk. Voordat Xandra zwanger werd deden ze voortdurend aan de lijn en sportten ze allebei heel erg veel, om er maar zo goed mogelijk uit te zien. Maar doordat Xandra steeds dikker wordt door haar zwangerschap, wordt zij heel erg onzeker. En Casper brengt ook heel erg veel tijd door mer Felicity.
Tot overmaat van ramp wordt het lijk van Claudia toevallig in zijn tuin gevonden, en er komt een onderzoek.
Door al deze ontwikkelingen schiet het werk van Job er helemaal bij in, en Maria vreest dat als hij niet snel de draad weer op pakt dat dan al zijn schilderijen in hun lijst zullen verbleken. Job stopt met het schilderen van het schilderij Maria`s wereld, omdat er iets mis mee is, maar hij kan maar niet ontdekken wat.
Felicity probeert ondertussen Maria het huis uit te krijgen, omdat zij denkt dat Job dan minder aan zijn overleden vrouw zal denken, omdat Maria hun gezamenlijke dochter is. Ook heeft ze dan pas door dat Job de schilderijen van Maria als een soort eerbetoon aan zijn overleden vrouw schildert. En Felicity hoopt dat Job haar dan meer aandacht zal geven, als hij Maria niet meer elke dag zal zien.
Omdat Job is gestopt met Maria`s wereld, heeft zij het gevoel dat zij zich moet bewijzen en neemt zij autorijlessen.
Maar dan krijgt Maria een auto-ongeluk en zij heeft ribben gebroken en gekneusd. Zij moet nu de hele dag in bed liggen en Job verzorgt haar.
Casper heeft ondertussen door dat hij alleen met Xandra is getrouwd, omdat zij qua karakter erg op zijn moeder lijkt. Het wordt gelukkig duidelijk dat er geen proces komt vanwege het lijk van Claudia en Claudia wordt gecremeerd en Job strooit het as van Claudia uit over de tuin.
En op een dag als Xandra en Casper een keer komen eten bij Job en Felicity, krijgen Casper en Xandra ruzie en gaat Xandra alleen naar huis. Ook Job en Felicity krijgen ruzie, maar zij krijgen ruzie over Maria, Felicity vindt dat Job te veel tijd aan Maria besteedt. Job draait helemaal door en wil het schilderij Maria`s wereld dan vernielen, om zo Felicity een plezier te doen, maar Felicity houdt hem tegen. En als hij dan naar het schilderij kijkt ziet hij op eens wat er mis is met het schilderij. Dan loopt Job weg om Maria wat te drinken te brengen. En Maria kijkt ondertussen uit het raam en ziet dat als Job weg loopt uit zijn atelier en dat daarna Casper het atelier binnen komt. Hij begint Felicity te troosten. Dan komt Job de kamer van Maria binnen, om haar op te dragen te poseren voor het schilderij Maria`s wereld. Maar Maria wil niet, ze heeft eindelijk besloten dat zij de eigenaar van haar eigen lichaam is. En dat Job daar niets over te zeggen heeft. Dan kijkt Job uit het raam en ziet dat zijn vrouw vreemd gaat met zijn kleinzoon. Op dat moment besluit Maria dat zij haar vader niet zal verlaten, als hij haar vraagt om te blijven.
Thema van het verhaal.
Het boek gaat over de overtuiging dat de mens zijn eigen maker is. Job denk dat hij meester is over alles en iedereen. Felicity, zijn vrouw, en Maria, zijn dochter, zijn dat op een gegeven moment beu en laten dat ieder op hun eigen manier merken. Ze zijn tenslotte niet geboren om job te dienen of zoiets. Iedereen is anders en heeft zijn eigen waarde. Elk mens is anders en leeft op zijn eigen manier, hoe ze het zelf willen.
Vijf motieven uit het boek.
Het eerste motief is dat er veel dialogen in het boek voorkomen. Er word bijna het hele boek gepraat, persoonlijk vond ik dat een beetje saai omdat je dan wel weet wat de personen van elkaar vinden, maar niet hoe ze nou écht in elkaar zitten en denken.
Het tweede motief is dat bijna iedereen in het boek zijn lichaam wil veranderen. Casper gaat op dieet, Maria vind het vreselijk dat ze een klompvoet heeft en wil het liefste ook veranderen, Xandra is naar een speciale kliniek gegaan om zeker te weten dat haar kindje een jongen is en ze is al meerdere malen bij de plastische chirurg geweest en ook Job wil zijn haaruitval en incontinentie verhelpen door zwavelzuur te drinken.
De derde is toekomst plannen omdat er twee personen in het boek zijn die hun toekomst perfect willen plannen. ze zijn er dan ook heel vaak mee bezig, en weten zelfs al wat voor hond hun kinderen later zullen krijgen.
Het vierde motief is het feit dat Job keer op keer probeert het perfecte schilderij te maken.
Het vijfde motief is jaloezie, Fee is jaloers op Maria omdat zij alle aandacht van Job opeist. Later in het boek is Maria ook jaloers op Fee omdat zij alle klusjes van Maria overgenomen heeft, en nu voelt ze zich overbodig.
Personen
Beschrijf de twee belangrijkste personen en noem een aantal karakterkenmerken.
Maria Olson, de dochter van Job. Ze is zijn model. Ze is mank door polio, en is volledig
aan haar vader gebonden. Ze is best onzeker maar ze heeft al wel veel meegemaakt in haar leven. Op vroege leeftijd was ze zwanger geworden. Omdat ze dat fysiek en financieel niet aan zou kunnen, is ze altijd bij haar vader blijven wonen. Haar vader heeft haar afhankelijk van hem gemaakt, omdat hij nergens afscheid van kan nemen, en omdat hij haar schilderde (en zonder haar dus geen model zou hebben).
Felicity is de vrouw van Job. In het begin van het boek is het alleen nog zijn vriendin.
Maria en zij kunnen het niet erg goed met elkaar vinden. Ze had ook Maria's dochter kunnen zijn, maar in plaats daarvan is ze haar stiefmoeder. Ze neemt alle taken van Maria over omdat ze dan denkt dat Maria haar dan beter accepteert. Ze is heel erg met haar gezondheid bezig, en is dan ook gespierd.
Ik vind hun de twee belangrijkste personen uit het boek omdat ze zich door elkaar bedreigt voelen. En Felicity zorgt voor alle verandering dus daarom vond ik haar ook heel belangrijk.
Vind je beide personen sympathiek? Waarom?
Ik vind ze allebei wel sympathiek, maar Maria toch iets minder. Omdat ze Felicity nog niet echt kan accepteren, omdat het plotseling zo serieus was tussen Fee en haar vader.
Noem twee personen die niet goed met elkaar overweg kunnen. Waar ligt dit aan?
Ze kunnen het niet goed met elkaar vinden omdat Felicity al Maria’s klusjes overneemt om het makkelijker voor haar te maken. Maar Maria voelt zich al snel overbodig en denkt dat Felicity van haar af wil. Ondertussen denkt Fee dat Maria tussen haar en Job instaat, omdat Maria Job doet herinneren aan zijn eerste vrouw. Maar job kan nou eenmaal heel moeilijk afscheid van mensen en dingen nemen, en eigenlijk ligt het probleem dus helemaal niet bij Maria, maar bij Job.
Kun je in één persoon uit het boek jezelf een beetje herkennen? In welke en hoezo?
Ik kan mezelf wel een beetje herkennen in Maria. Dat komt waarschijnlijk omdat je het verhaal gedeeltelijk door haar ogen ziet en dan ga je met haar meeleven. Ze is ook heel erg afhankelijk van mensen, en ik zou mij ook geen leven voor kunnen stellen zonder mijn vrienden en familie. Ze is ook niet zo bezig met haar toekomst plannen als de andere personen. Zelf lijkt het me ook niks om alles te plannen en onder controle te hebben. Dat si toch geen leven. Het leven is juist leuk door de onverwachte dingen.
De belangrijkste gebeurtenis.
Ikzelf vind de belangrijkste gebeurtenis, het moment waarop Job zegt dat het serieus is tussen hem en Felicity. Op dat moment veranderde alles. Job en Maria, die al veertig jaar op precies dezelfde manier samen in een huis woonde en werkte moesten ineens rekening gaan houden met nóg iemand.
Vanaf dat moment kon niks meer hetzelfde zijn.
‘‘Toen schraapte hij omstandig zijn keel. ‘Wat ik je nog wou zeggen...’ Hij trommelde met zijn vingers op de tafel om aandacht. Het waren lange, spatelvormige vingers, bespikkeld met ouderdomsvlekjes. ‘Het is dit keer menens. Met Fee, bedoel ik.’
‘Is het heus?’
‘Jij heb het recht om te weten dat ik serieuze plannen met haar heb.’
‘O, en hoe bedoel je dat precies?’
‘Ik ga met haar trouwen,’ zei haar vader. ‘Ik wilde haar vanavond vragen. Dus misschien wil je zo discreet zijn om...’ Hij maakte een gebaar van ophoepelen.
‘Maar,’ begon Maria onthutst, ‘hoe...’
‘Ha, daar is ze met de wijn’
Met glazen in de ene hand en de fles in de andere kwam Felicity het pad afgelopen. Ze ademde diep toen ze de border met gele theerozen passeerde, die nu al bloeiden, veel te vroeg. Die onaardse geur! Maar ineens verstrakte ze en vertraagde haar pas. Met net zulke rozen had Jobs eerste vrouw voor het stadhuis gestaan, dat wist ze dankzij de foto die laatst toevallig in de keuken had gevonden, een vergeelt kiekje met verkruimelde randen: Job en Claudia samen op het bordes, elkaar weinig plechtstatig toelachend. Hij had een heel leven vóór haar gehad, zijn bestaan was niet bij haar begonnen, en hoe kon het ook anders.
Toch had ze zich bij de aanblik van die foto ontdaan gevoeld, in iets dieps en eigens aangetast, en ze wilde dat ze Claudia’s beeltenis niet had gezien, want nu zou ze haar niet meer kunnen vergeten.’’ (blz 25)
Ik vond het eigenlijk best vreemd dat Job zo serieus was met Fee, want ik vind hun karakters helemaal niet bij elkaar passen. Zij is heel erg gefocust op haar gezondheid en haar gewicht, en hij is meer bezig met het innerlijk van mensen. Maar aan het einde van het boek blijkt wel dat ook Job bezig is met zijn gezondheid.
‘‘Zelf had hij nooit gelooft in dat slappe kwakzalversgeklets over helende krachten van stenen, onkruid en andere rotzooi. Maar het was een feit dat die paar glazen zwavelhoudend water driemaal daags een zeker effect hadden. Zijn hoofdhuid schilferde veel minder en ook zijn haar lag ‘s ochtends niet meer bij bossen op het kussen.
Het kaal-worden op zich deerde hem niet, zijn kop was goed van architectuur , maar het feit dat zijn er de brui aan gaf, joeg hem de stuipen op het lijf: levenslang was het er geweest, onvervreemdbaar, net als zijn tenen en zijn vingertoppen, zijn hart zijn milt en zijn longen.’’ (blz 51)
Reclame-advertentie voor de schoolkrant
Het boek ‘want dit is mijn lichaam’ is geschreven door Renate Dorrestein, en zit vol met tragische gebeurtenissen. Net als veel van haar andere boeken. Het gaat over de schilder Job en zijn manke dochter Maria. De vrouw van Job word na haar overlijden begraven in hun tuin. Maria word zwanger en dus nóg afhankelijker van haar vader dan ze al was. Dat komt goed uit voor Job, zij is namelijk zijn naakt model en zonder haar kan hij zijn werk wel vergeten! Ze poseert voor hem en doet verder het hele huishouden, eigenlijk laat ze dus haar vader beslissen wat zij met haar leven moet doen. Casper, de zoon van Maria, is getrouwd met Xandra, hij is succesvol zakenman en heeft zijn zaakjes goed voor elkaar. Het koppel is in verwachting van een zoon, hij geeft zijn vrouw een nieuwe neus en nieuwe borsten. Alles gaat zijn gangetje totdat Job opnieuw gaat trouwen, met Felicity. Zij is helemaal gefocust op haar gezondheid en op wat ze eet. Maar zij en Maria kunnen niet goed met elkaar overweg.
Dit boek is een echte aanrader als je van makkelijke romannetjes houd. Het is een verassend verhaal met soms een beetje onrealistische gebeurtenissen.
Voor wat voor mensen zal de schrijfster weinig sympathie op kunnen brengen?
Ik denk dat de schrijfster weinig sympathie op kan brengen voor mensen zoals Xandra en Casper. Ik vond namelijk dat er in het boek een beetje de spot werd gedreven met hun manier van denken en doen. Ze waren ook echt van die extreme uitzonderingen, die echt álles gepland en perfect wilde hebben. Zelfs de dingen waar ze geen controle over hadden probeerde ze te perfectioneren: ‘‘Een lange dag zonder voedsel strekte zich voor hem uit, en er zouden er nog honderden volgen, duizenden, als het aan Xandra lag. Hij ademde diep in en projecteerde op de zalmkleurige muur tegen over het bed een beeld van zichzelf als een zeer magere man.
‘Ga nou niet meteen mokken. Er zijn wel ergere dingen. En je wilt er toch niet bijlopen als een varken?’
‘Nee,’ beaamde hij met een zucht.
Hij zag de goudbruine karbonaadjes weer voor zich die zijn moeder vroeger bakte, haar sappige saucijsjes op een berg van aardappelpuree, en hij dacht: seks is vast makkelijker te missen dan eten.
‘Je mag vanavond zeshonderd calorieën,’ zei Xandra bemoedigend.
Hij stond op. hij liep naar de badkamer, zich pijnlijk bewust van zijn billen.’’ (blz 29, 30)
Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.
Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.




Openen in tekstverwerker
Printen
Emailen