geef je mening
Tjeerd pleit tegen internetdaten. Heb jij al eens een date (of meer) gehad met iemand die je online leerde kennen?

CASA Nederland en Scholieren.com reiken dit jaar de CASA Werkstuk Award uit. Het allerbeste werkstuk wint een reis voor 2 personen t.w.v. €500, een snuffelstage en eeuwige roem! Dit jaar is het thema abortus. De redactie bedacht alvast 13 invalshoeken, klik hier en stuur je werkstuk op.
ff n studiebreak
Meiden, laser je binnenste schaamlippen lekker weg joh. Want je vriendje wil een playboypoesje.
Uitgever: EM. Querido’s B.V.
Aantal Bladzijden: 158
1 Beschrijvingsopdracht:
De Samenvatting
Het verhaal begint zo’n 150 jaar geleden in een dorpje. De ikpersoon in het verhaal, dhr. Pilaar, die in het bestuur van het dorp zit, kijkt uit het raam en ziet dat de nieuwe meester , die eigenlijk niet zo leuk, want hij mag hem niet zo erg. Hij gaat weer lesgeven en begint in het schoolgebouw een cursus voor dorpsbewoners. Hij laat en deze gratis cursus horen hoe hij over het leven denkt en wat er allemaal beter kan, hij gaat hierbij alleen heel erg in tegen de kerk. Pilaar is ook bij de cursus om toe te kijken en in het begin vindt hij het wel goed, maar op een gegeven moment gaan de dorpsbewoners zich ook anders gedragen en daarom bepaalt het bestuur van het dorp dat meester Chris de school niet meer mag gebruiken voor zijn cursussen. Dhr. Heeringa, ook lid van het bestuur, is fel tegen meester Chris, maar Pilaar hangt er een beetje tussen in, hij weet niet goed wat hij moet denken.
Meester Chris kan geen nieuwe ruimte vinden voor zijn cursussen en besluit om een kar te kopen met een ezel ervoor en vanuit daar zijn cursussen op het marktplein te geven, recht voor het huis van Pilaar. Pilaar is hier niet blij mee en krijgt ruzie met hem. Mevrouw Heidendaal, ook lid van het bestuur, is ook erg tegen meester Chris en besluit om zelf ook zo’n soort cursus te geven tegelijkertijd met meester Chris. Er ontstaat een grote ruzie tussen de dorpsbewoners en er slaan een aantal dieren op hol en daarbij worden bijna mensen gedood. Dit was het incident waarop het bestuur zat te wachten, ze hadden nu een goede reden om meester Chris zijn cursussen te verbieden. Hierop volgt veel geruzie en veel gepraat en toen besloot meester Chris om het dorp te verlaten, wat veel dorpsbewoners niet leuk vonden, maar anderen weer wel. De rust keerde weer terug in het dorp.
De Evaluatie:
Voordat ik dit boek ging lezen wist ik er eigenlijk nog helemaal niets van af. Ik ging gewoon naar de bibliotheek en zocht er een boek uit. Als de tekst op de achterkant me wel leuk leek nam ik hem. En dat werd dit boek.
Het verhaal wordt vertelt vanuit de ikpersoon, meneer Pilaar, die de hele tijd monologen met iemand heeft. Meneer Pilaar is lid van het bestuur van het dorp waar het verhaal zich afspeelt. Een ander dorpslid dat een belangrijke rol speelt in het verhaal is meester Chris. Meester Chris is de nieuwe meester van het dorp. Na een tijdje in het dorp te zijn gebleven besluit hij om een gratis cursus te geven in de school waar hij les geeft voor de dorpsbewoners, waarbij hij zijn levensvisie laat horen en zegt wat er volgens hem allemaal beter kan. Hij zorgt hierdoor voor heel wat onrust. Meneer Pilaar en meester Chris liggen elkaar niet zo, ze hebben bijna constant ruzie over Chris zijn cursussen. Ook andere leden van het bestuur, waaronder meneer Heeringa en mevrouw Heidendaal, zijn het ook niet eens met de visies van meester Chris. Uiteindelijk wordt er dus na een aantal incidenten besloten om alle cursussen van meester Chris, inde school en later ook buiten vanuit zijn houten kar, te verbieden.
In het verhaal staat niet duidelijk waar het zich afspeelt. Je kan wel uit het verhaal opmaken dat het zich in een dorp afspeelt en dat het zo’n 100 tot 150 jaar geleden is, want dat merk je aan de vervoersmiddelen, houten karren met ezels, en aan de beroepen.
Mijn eerste persoonlijke reactie over dit boek was dat het boek niet interessant en erg saai was. Er waren de hele tijd monologen en de tekst was daarom erg lastig om te begrijpen en te lezen. Het verhaal wordt verteld in de ikpersoon en ik kwam er pas halverwege achter wie de ikpersoon was. Het verhaal boeide mij ook totaal niet. Ik had iedere keer geen zin om dit boek te gaan lezen.
Mijn uitgewerkte persoonlijke reactie over dit boek is dat ik dit boek helemaal niet boeiend vond, omdat het heel langdradig was. Er gebeurde niet veel en als er wat gebeurde was het ook niet erg boeiend, bijvoorbeeld dat er iemand was die meneer Pilaar niet geloofde. Ook doordat het 150 bladzijden monologen waren werd het al snel niet interessant meer. Er werden in de tekst ook weinig namen genoemd, bijvoorbeeld in plaats van meneer Heeringa zeiden ze het dorpshoofd of iets dergelijks, zo kwam je er pas heel laat in het boek achter welke naam bij welke persoon hoorde.
De tekst heeft eigenlijk helemaal geen indruk op me gemaakt, ik ben er niet anders door gaan denken en ben ook niet geschokt. Ik kon ook niet het onderwerp van de tekst komen. De gebeurtenis dat meester Chris niet meer in de school zijn cursus mocht geven was een hele belangrijke, omdat toen de ruzies begonnen over waar hij dan heen moest. Er zaten geen spannende gebeurtenissen in, ze waren wel geloofwaardig en alles zou zo in het echt gebeurt kunnen zijn. De personen in het verhaal zijn geen helden of heldinnen, het zijn gewoon mensen uit een dorp. Ze doen geen heldendaden, ze doen gewoon en kunnen ook geen speciale dingen, ze zijn net zoals ieder ander mens. Ik vind dat de karaktereigenschap van de hoofdpersoon heel goed wordt beschreven, te goed eigenlijk. Het zijn monologen en je hoort de hele tijd wat hij denkt, het hele verhaal door en dat wordt heel erg saai. Meester Chris en meneer Pilaar vind ik sympathiek, maar mevrouw Heidendaal helemaal niet. De hoofdpersoon, dhr. Pilaar reageert helemaal niet voorspelbaar, hij weet eigenlijk niet wat hij wil en vindt de hele tijd wat anders, onvoorspelbaar dus.
Het verhaal was helemaal niet spannend, want er gebeuren helemaal geen spectaculaire of enge dingen. Er zitten ook helemaal geen flashbacks in het verhaal en dat vond ik niet erg, want daardoor kan je soms het verhaal niet meer snappen. Je ziet de gebeurtenissen door de ogen van 1 personage, je maakt alles mee wat hij meemaakt en je leest ook de hele tijd wat hij denkt. Ik vind deze manier niet geslaagd, want het werd daardoor heel saai. Het taalgebruik is eenvoudig, er worden weinig tot geen moeilijke woorden gebruikt. Er zijn naar mijn mening teveel dialogen en teveel beschrijvingen over wat de hoofdpersoon denkt, omdat het hele boek zo is. Het taalgebruik is normaal bij alle personages, geen moeilijke woorden en dat past ook bij die mensen.
2 Verdiepingsopdracht:
Ik had voordat ik dit boek ging lezen eigenlijk helemaal geen verwachtingen van dit boek, ik had er nog nooit van gehoord en heb hem na het lezen van de achterkant gekozen. Ik heb ook wel gemerkt dat het geen bekend boek is, want er was ook geen boekverslag van dit boek op internet te vinden. Ik had wel verwacht dat het een leuk boek zou zijn waarin spannende dingen zouden gebeurden, maar dat was het totaal niet, er gebeurde helemaal niets spannends en ik vond het ook geen leuk boek. Het is een fabel, want het is een verhaal met een logisch-chronologisch geordende gebeurtenissen. Het verhaal is geheel chronologisch, eerst wordt duidelijk dat meester Chris in het dorp blijft. Later gaat bij een cursus geven en daarna mag hij zijn cursus niet meer doen in de school. Daarna gaat meester Chris met zijn houten kar met een ezel ervoor zijn cursus doen en daarop volgen vele ruzies. Helemaal aan het eind van het boek vertrekt meester Chris uit het dorp. Dit werd allemaal achter elkaar in chronologische volgorde verteld. Het ver haal is niet-continu, want er staat ergens halverwege :’enkele weken later’ of ‘na het een week te hebben aangekeken’. De verteltijd is 158 bladzijden en de vertelde tijd is meer dan een jaar. Ik denk dat de tekst zich zo’n 100 tot 150 jaar geleden afspeelde. Dat merk ik aan de vervoersmiddelen, o.a. een houten kar met een ezel ervoor en aan een aantal beroepen, bijvoorbeeld sigarenmaker. Qua uiterlijk ben je helemaal niets te weten gekomen over de personages. Qua innerlijk ben je over de hoofdpersoon bijna alles te weten gekomen. Hij zit een beetje tussen wal en schip, hij weet eigenlijk niet wiens kant hij moet kiezen, die van meester Chris of die van het dorpsbestuur. Hij twijfelt heel erg en dat merk je ook het hele verhaal door. De belangrijkste personen, meneer Pilaar en meester Chris liggen elkaar niet zo, ze hebben het hele verhaar ruzie over de cursussen van meester Chris. De hoofdpersoon bereikt zijn doel, mester Chris hou op met zijn cursussen en vertrekt later ook uit het dorp. De belangrijkste personages zijn karakters, want ze wisselen van meningen en reageren iedere keer weer anders op gebeurtenissen. Pilaar kijkt heel gewoon tegen de wereld aan, hij heeft geen haatgevoelens of iets dergelijks tegen de wereld, eigenlijk wordt het niet echt duidelijk hoe hij precies tegen de wereld aankijkt. Ik kan met helemaal niet met een van de personages identificeren. Ze denken en doen anders dan ik.
3 Evaluatie
Ik vond het geen leuk boek, het verveeld heel snel, omdat er eigenlijk niets gebeurde en het alleen maar monologen zijn en dat gaat heel snel vervelen. Het verhaal kon me ook niet boeien, omdat er niets spannends gebeurde. Mijn aanvankelijke mening is niet veranderd. I ben wel tevreden over de beschrijving, want het is een aaneenlopend verhaal geworden. Over de verdiepingsopdracht ben ik minder tevreden, omdat je veel dezelfde dingen opschrijft die je in de beschrijvingsopdracht al een keer hebt opgeschreven.
Het lezen van het boek vond ik een lastige klus. Ik lees heel weinig en had ook precies het verkeerde boek uitgezocht. Ik lees ook niet snel en door al die monologen ging het nog langzamer. Ik deed dus erg lang over het lezen van dit boek. Soms was het moeilijk om de monologen goed te begrijpen, omdat je soms niet weet met wie hij aan het praten is. Dat was ook erg verwarrend, dat hij de hele tijd weer tegen een ander stond te praten en dan wist je pas halverwege het gesprek wie dat was.
Het uitwerken vond ik niet zo moeilijk, ik heb het boek er heel weinig bij nodig gehad, alleen soms waren er wat betekenissen van woorden die ik op moest zoeken. Een aaneenlopend verhaal schrijven viel ook wel mee. Ik had wel genoeg vaardigheden om dit verslag te maken, alleen ik moest soms wat betekenissen van woorden in laagland opzoeken. Ik ga de volgende keer eerst kijken wat voor soort boek ik ga lezen, of het geen monologen zijn en zo meer. Ook zal ik het boek in een kortere tijd uit gaan lezen, zo weet je beter waar alles over gaat en is het dus makkelijker om dit verslag te maken.
Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het dan weten door een reactie te geven.