ff n studiebreak
Experiment: geen Twitter, mail en Whatsapp meer voor Nina. Wel faxen, brieven in enveloppen en ouderwetsch bellen.
geef je mening
Tjeerd pleit tegen internetdaten. Heb jij al eens een date (of meer) gehad met iemand die je online leerde kennen?

CASA Nederland en Scholieren.com reiken dit jaar de CASA Werkstuk Award uit. Het allerbeste werkstuk wint een reis voor 2 personen t.w.v. €500, een snuffelstage en eeuwige roem! Dit jaar is het thema abortus. De redactie bedacht alvast 13 invalshoeken, klik hier en stuur je werkstuk op.
I Over het boek
Wie is de auteur?
De auteur is Franz Nabl.
Wat is de titel?
De titel is Die Augen.
Wat is de ondertitel (eventueel)?
Het boek heeft geen ondertitel.
Wat is de uitgeverij?
De uitgeverij is Fischer Taschenbuch Verlag.
Wat is het jaar van verschijning?
Het jaar van verschijning is 1990.
Wat is het aantal bladzijdes?
Het aantal bladzijdes is 108.
Waarom heb je het boek gekozen?
Ik heb het boek gekozen omdat de flaptekst mij wel aanstond. Uit de flaptekst bleek dat het boek gaat over een echtpaar, maar de vrouw vindt de man eigenlijk niet zo leuk. Ik vind het altijd wel interessant om daarover te lezen, omdat het vaak slecht afloopt.
II Algemeen
Wat is het centrale thema van het boek?
Het centrale thema van het boek is liefde.
In welke tijd speelt het boek?
Het boek speelt in deze tijd.
III Inhoud
Schrijf een samenvatting van het boek van minstens een halve pagina.
Rosa is verkoopster in een klein winkeltje op het station en ze woont nog bij haar moeder, Frau Schweiger. Ze is sinds kort verloofd met Herr Krumholz, met wie ze al drie jaar samen is. Hij eet altijd bij Rosa en haar moeder en ook op zondag brengt hij de dag in hun huis door. Rosa is eigenlijk helemaal niet zo gelukkig met Herr Krumholz, maar dat weet ze zelf eigenlijk nog niet. Op een dag vindt Rosa’s moeder dat ze nu wel kunnen gaan trouwen en ze overlegt dit met Herr Krumholz als Rosa er niet bij is. Als Rosa thuis komt doen ze allemaal heel blij en vrolijk en dan wordt het haar verteld. Ze is overrompeld, maar zegt wel ‘Ja’. Herr Krumholz vindt dat ze meteen wel kunnen gaan samenwonen, want als ze toch gaan trouwen moet dat er ook van komen. Ze trouwen overigens al over drie weken, dus ze zullen wel bij elkaar moeten gaan wonen. Als Rosa eenmaal bij Herr Krumholz woont, komt ze al gauw tot de ontdekking dat hij helemaal niet zo leuk en geschikt is. Ze wil eigenlijk alleen nog maar bij hem weg, want ze moet haar baan opzeggen van hem want als er kinderen komen moet zij die verzorgen. Ze moet ook het huishouden doen en is een soort slaafje van hem. Dit wil ze natuurlijk helemaal niet en ze begint steeds meer te twijfelen. Hij behandelt haar ondertussen nog steeds als een slaafje, ze moet allerlei dingen doen terwijl hij op de bank ligt.
Als ze op een dag weer aan het werk is, zit er een man in de trein die heel erg naar haar zit te kijken, denkt ze. Hij zit haar echt aan te staren en ze heeft het gevoel dat hij haar wel ziet zitten. Dat hij wel van haar zou kunnen houden. Ze wordt vrolijk van deze gedachte en op de terugweg naar huis gaat ze naar haar moeder. Ze vertelt haar moeder dat ze niet met Herr Krumholz wil trouwen en dat ze hem dat zelf niet gaat vertellen. Dat moet haar moeder maar doen. Frau Schweiger is natuurlijk met stomheid geslagen en reageert geëmotioneerd. De volgende dag vertelt haar moeder het Herr Krumholz echter wel, en hij is ook heel verbaasd. Hij gaat meteen weer naar huis en maakt zich er erg kwaad over. Hij denkt na, hij denkt hele dagen na over waarom Rosa hem niet meer wil. Dan komt hij tot de conclusie dat ze iemand anders moet hebben. Hij gaat de straat op en komt haar tegen. Herr Krumholz pakt haar stevig vast en schreeuwt dat ze het hem moet vertellen. Ze zegt echter niets, maar weet te ontkomen.
De volgende dag stapt de ‘mysterieuze staarder’ uit de trein en komt naar haar toe. Ze praten een tijdje en besluiten iets af te spreken. Rosa is helemaal in de wolken en denkt dat ze haar man nu echt gevonden heeft.
De man uit de trein en Rosa wandelen door het bos en eindigen bij de man thuis. Rosa vertelt openhartig over haar leven en dus besluit de man dat ook te doen. Op een gegeven moment komt het onderwerp op het staren, en dan blijkt dat de man een afwijking heeft waardoor hij staart, en dat hij dwangmatige stoornissen heeft. Hij moest en zou de tafel waar Rosa aan zat aanraken, dan dacht hij dat hij heel gelukkig zou worden. Rosa’s goede beeld van hem is in een klap verdwenen. De man had niet het initiatief genomen, dat had zij gedaan en dat was niet de bedoeling. De verlaat in paniek het huis en als ze bijna thuis is komt ze tot overmaat van ramp Herr Krumholz tegen. Hij stinkt naar alcohol en laat haar deze keer niet zo makkelijk gaan. Ze weet richting de deur te komen, maar hij komt haar achterna. Als ze in haar huis zijn, pakt hij een revolver en schiet haar dood…
IV Eigen mening over het boek
Wat vond je van het boek? Motiveer je antwoord.
Ik vond het wel een leuk boek om te lezen. Franz Nabl heeft een vlotte schrijfstijl en er zitten geen bladzijdes met beschrijvingen ed. in het boek, wat ik altijd erg onprettig lezen vindt. Het verhaal is best interessant. In het begin vroeg ik me af wat Rosa ging doen om van Herr Krumholz af te komen en dat doet ze op een best lullige manier. De reden waarom het fout gaat met de man uit de trein vind ik wel een beetje afgezaagd, daar had wel iets meer van gemaakt kunnen worden. Ook het einde is een beetje cliché, maar dat het boek geen open einde heeft maakt alles weer goed.
Het taalgebruik was heel goed, ik kon alles volgen al begreep ik een aantal woorden niet.
Welk cijfer zou je het boek geven?
Ik geef het boek een 7. Het was leuk, maar niet geweldig en het was niet stom. Ik vind dat de schrijver er nog wat meer tragedie in had moeten stoppen en dat de affaire (als je het zo mag noemen) met de man uit de trein anders had moeten aflopen.
Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het dan weten door een reactie te geven.