geef je mening

Tjeerd pleit tegen internetdaten. Heb jij al eens een date (of meer) gehad met iemand die je online leerde kennen?



» resultaten poll

CASA Nederland en Scholieren.com reiken dit jaar de CASA Werkstuk Award uit. Het allerbeste werkstuk wint een reis voor 2 personen t.w.v. €500, een snuffelstage en eeuwige roem! Dit jaar is het thema abortus. De redactie bedacht alvast 13 invalshoeken, klik hier en stuur je werkstuk op.

volg ons


Volg het team van Scholieren.com op twitter, en krijg een kijkje achter de schermen..! @scholieren groet u.

Geschreven door:

Merino (4 vmbo) [meer]

Datum ingestuurd:

23 maart 2003

Taal:

Woorden:

550

Bekeken:

26482 keer (68 deze maand)

Waardering:

3.5/5 (848 stemmen)

Deel op:

  • Door matthias op 06-11-2006
    In de volgende maanden WORDT het openbaar dat haar vader samen met een andere man die opdracht heeft gekregen Kan het zij dat wordt mis is in deze zin en het hoord moet zijn
  • Door lucia op 20-11-2005
    heej..jij bent echt goed in engels man ten ik het boek leesde snap ik er niets van maar toen ik het boek uithad en een stukje van jou samenvatting heb gelezen snapte ik hed .ik heb ook en samenvatting opgestuurd en die heb ik met behulp van jou gemaakt! ik hoop niet dat je boos bent maar de samenvat... lees meer
  • Door Paul op 27-10-2005
    de hoofdpersoon blijft in de kliniek aan het eind van het boek. Ze gaat nieuwkomers introduceren. Het slaat dus nergens op dat ze met haar broer op een internaat gaat.

Samenvatting: Dam

Een vijftienjarig meisje woont in de chicste buitenwijken van de stad, ze gaat naar de allerbeste school, haar familie is rijk en machtig, ze kan alles krijgen wat ze wil, maar ze is desondanks in een psychiatrische kliniek terechtgekomen.
In de groep waar ze deel van uit maakt verblijven jongeren met allerlei problemen zoals anorexia, een schoolfobie en dwangneurosen. Ze hebben regelmatig groepsgesprekken, waarbij ze dan over zaken met elkaar praten. De hoofdpersoon is echter zeer zwijgzaam. Ze schrijft wel in haar dagboek, maar komt er niet toe om in de groep iets te zeggen. In haar dagboek beschrijft ze stukje bij beetje hoe het gekomen is dat ze opgenomen is.
Ze vertelt dat ze altijd een hond wilde hebben Op een gegeven moment komt haar vader thuis en is erg opgewekt en heeft het erover dat hij een opdracht binnen heeft voor de bouw en exploitatie van een casino, waardoor hij veel geld zal gaan verdienen. Maar het is allemaal nog geheim, dus moet ze daar haar mond over houden, maar dat is ze gewend. Ze moet altijd zwijgen over zaken.
Diezelfde dag heeft hij een doos bij zich waar een hondje in zit dat allerlei zwarte en witte vlekken heeft. Ze noemt hem daarom Dam. Ze is er dolblij mee.
In de volgende maanden wordt het openbaar dat haar vader samen met een andere man die opdracht heeft gekregen, maar bijna tegelijkertijd gaan er allemaal verhalen de ronde doen. Verhalen over oneerlijkheid, omkoping en handel over voorkennis bij het binnenhalen van het contract. Aanvankelijk lukt het hem om die roddels te weerleggen, maar de verslaggevers worden steeds opdringeriger en zoeken steeds indringender naar de waarheid. Haar vader ontkent dat hij ooit contact gehad heeft met de premier en deze geeft ook aan haar vader niet te kennen.
Door al die beschuldigingen en pogingen van vader om te laten zien dat hij onschuldig is, vervreemdt het gezin steeds meer van elkaar. Moeder heeft heel veel moeite met dit alles en sluit zich steeds meer op in zichzelf. Vader heeft het te druk met zijn eigen zaken en de twee kinderen worden dus min of meer aan hun lot overgelaten.
De hoofdpersoon mag niets vertellen en dat doet ze ook niet. Op een gegeven moment stelt één van hen haar vragen over haar hond Dam. Ze vertelt wanneer ze hem gekregen heeft. De verslaggever legt daarmee de link naar de premier, want die blijkt net zo´n hond te hebben. Daarmee wordt duidelijk dat haar vader al die tijd gelogen heeft.
Haar vader is woedend op haar en vermoordt haar hond. Zij voelt zich zo schuldig over de dood van Dam dat ze daardoor in de kliniek terecht gekomen is.
In de kliniek gebeuren allerlei dingen waardoor de op een gegeven moment wel haar mond open doet als ze reageert op een andere cliënt. De groepsleidster zet haar de volgende gesprek onder druk om haar verhaal te vertellen en vraagt of ze wil zeggen waarom ze is opgenomen. Ze zegt dan dat het komt omdat ze haar hond vermoord heeft.
Vanaf dat moment kunnen ze met haar aan de slag en kan ze op weg naar genezing, want het is natuurlijk niet haar schuld. Ze is slachtoffer van de oneerlijke praktijken van haar vader.
Op het moment dat ze naar huis kan, lukt dat niet omdat haar vader nog in de gevangenis zit en haar moeder nog niet in staat is om voor zichzelf te zorgen en moet ze net als haar broer naar een internaat.

Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het dan weten door een reactie te geven.