Info over dit verslag
Geschreven door: | |
Niveau: | 3VWO |
Kwaliteit: | ![]() ![]() ![]() |
Waardering: | ![]() ![]() ![]() ![]() |
Taal: | Nederlands |
Woorden: | 1651 |
Opvragingen: | 20 |
Hulpmiddeltjes
Waardering
Gemiddelde waardering: 4 uit 5 (30 stemmen)
Titels van Patrick Lagrou
Body Switch (6) 2002 De poorten van Atlantis (5) 1998 De spoken van Mchaggis (1) 2001 De wraak van de mummie (1) 2000 Geesten in huis (3) 2005 Het beest van Canigou (11) 1997 Het dolfijnenkind (7) 1992 Het huis van het kwaad (1) 1990 Het monster uit de diepte (6) 1995 In de klauwen van de duivel (12) 1997 Kreten in de mist (1) 1994 Sterrenkind (0) 1996 Verdwenen in de Saragassozee (1) 2005 Vervloekte aarde (3) 1999 Volgelingen van Satan (3) 1999
Laatst gewijzigd op 16 februari 2003
A. Informatie over het boek
Titel: In de klauwen van de duivel
Auteur: Patrick Lagrou
Jaar van eerste uitgave: 1997
Jaar van uitgave: 1998
Druk: Tweede druk
Uitgeverij: Clavis
Plaats van uitgave: Hasselt, België
Aantal bladzijden: 206
Ik weet niet precies hoe lang ik erover heb gedaan om dit boek te lezen.
B. Inhoud van het boek
Titelbeschrijving: Stefanie heeft een vader die begrafenisondernemer is. Hij heeft als bijnaam "De Duivel". Stefanies vriend werkt voor hem en doet alles wat hij zegt, meestal tegen zijn zin. Vandaar dat het boek heet: In de klauwen van de duivel.
Maar je zou het ook anders kunnen bekijken: Stefanie komt bij een milieubeweging terecht. Dat blijkt een sekte te zijn en zonder dat ze het weet wordt ze helemaal gehersenspoeld en begint ze iemand anders te worden. Dat doet ze allemaal zonder dat ze het zelf doorheeft, dus dat zou ook op de titel kunnen slaan.
Motto: is niet aanwezig
Opdracht: Aan alle ouders die een van hun kinderen verloren, nadat het met gestoorde elementen in aanraking was gekomen.
Thema: sekten
Motief: Stefanie kan niet goed met haar vader opschieten
Korte inhoud: Stefanie zit in Zwitserland op een school om extra Duits te leren. Na die cursus zou ze met haar vriend, Jürgen, naar Griekenland gaan. Ze staat te wachten op het perron waar Jürgens trein binnen moet komen, maar hij zit niet in de trein. Ineens komt ze twee mensen tegen, Bruno en Rosa. Zij zijn lid van een jongerenbeweging die zich inzet voor de natuur. Stefanie gaat een weekend met hen mee. Ze vindt het zo leuk bij de beweging, dat ze besluit te blijven. Jürgen komt erachter dat Stefanie daar is. Hij zoekt uit wat die beweging precies is, en als hij erachter komt dat het een sekte is, doet hij er alles voor om Stefanie daar weg te krijgen en dat lukt hem uiteindelijk ook.
Stijl: Er staat telkens boven de bladzijde welke dag het is en waar het zich afspeelt, bijv. Maandag 14 augustus, Leutkirchen in Oostenrijk.
Het is ook zo dat er eerst een stuk is over Stefanie, en dan een stuk over Jürgen. Er staan niet zo heel veel vreemde woorden of zinconstructies in, maar de schrijver van dit boek komt uit België, dus ze hebben het bijvoorbeeld over Franken in plaats van guldens.
Probleemstelling: Stefanie zit, zonder dat ze het weet, bij een sekte en Jürgen probeert haar hieruit te halen.
Hoofdpersonen: Stefanie Demey, Jürgen Appelmans, Stanny Demey
Stefanie: Stefanie is een meisje van 17 jaar en wordt 18 op 29 augustus. Ze heeft blond haar en blauwe ogen. Ze kan helemaal niet goed opschieten met haar vader:
Eindelijk had ze hem een hak kunnen zetten. Want hij zat haar al lang dwars. Als kind had ze nooit, maar dan ook nooit iets aan hem gehad. Ze kon zich niet herinneren dat hij ooit met haar had gespeeld, of zich op een of andere manier met haar had beziggehouden. Altijd had hij het te druk. Al zijn hele leven waren de doden belangrijker dan de levenden. Maar de echte wrijvingen kwamen pas de laatste jaren tot ontwikkeling. Ze begon er ideeën op na te houden die lijnrecht tegenover de zijne stonden.
Tussen Jürgen en Stefanie gaat het erg goed, totdat Stefanie bij de beweging komt. Stefanie probeert Jürgen over te halen om ook bij de beweging te komen, maar dat wil hij niet, dus groeien ze uit elkaar. Maar later, als Stefanie uit de beweging is, gaat het wel weer goed tussen hen.
Jürgen: Jürgen is een jongen is 18 jaar. Hij werkt in de vakantie bij de vader van Stefanie, Stanny Demey, omdat de rechterhand van hem weg is en omdat Stefanie toch voor een Duitse cursus in Zwitserland zit. Jürgen vindt meneer Demey wel aardig, maar hij durft niks tegen hem in te brengen. Er staat niks over zijn uiterlijk in het boek beschreven.
Stanny Demey: Meneer Demey is samen met zijn vader een begrafenisonderneming begonnen, "Demey en zoon", dat is gevestigd op de Blijde Inkomststraat 13. Meneer Demey gedraagt zich een beetje vreemd tegenover anderen.
Alle winkels waren vandaag potdicht. Niemand werkte. Niemand?
Toch wel. een klein aantal onmisbaren bleef aan de slag. Bij de politie, de brandweer, in het ziekenhuis en natuurlijk ook op nummer dertien van de Blijde Inkomststraat. Daar had de begrafenisonderneming "Demey en zoon" al bijna generaties geleden zijn onderkomen gevonden. Het was een donker, luguber gebouw. Altijd brandde er licht, zelfs op zo'n schitterende dag als vandaag. Iedereen in de stad wist dat je er op elk moment van de dag terecht kon. Maar niemand kwam er graag, tenzij het echt moest. Dan had je geen keuze: net zoals een dief in het holst van de nacht, zo kon ook de dood plotseling toeslaan. Het was trouwens deze passage uit de bijbel die de lijfspreuk van Stanny Demey werd, de man wiens luxueus kantoor nu een flink gedeelte van de verdieping innam. Een decor waar de producent van de beste Dracula-film alleen maar van kon dromen. Hier was Stanny de Duivel, zoals boze tongen hem soms noemden, dag en nacht te bereiken. Hij stond immers bekend als een ware duivel-doe-het-al.
Perspectief: Dit boek is in het alwetende perspectief geschreven. (Je leest de gedachten van alle personen.)
Bedoeling: Ik denk dat de schrijver de bedoeling met dit boek heeft om je te waarschuwen dat sekten zo gevaarlijk zijn, dus dat je ervoor op moet passen.
C. Tijd en Plaats
Tijd: Er staat niet duidelijk in het boek wanneer het verhaal zich afspeelt. Het zou nu kunnen zijn (deze tijd), want ze hebben het over allerlei internationale sneltreinen, en die bestaan nog niet zo lang.
Tijd in de roman: Er zitten een paar flashbacks in. Stefanie kijkt bijv. terug hoe het vroeger tussen haar en haar vader ging.
Tijd tussen begin en eind: Het boek loopt van 21 juli tot 7 december. Dat weet je , doordat er boven sommige hoofdstukken een datum staat. Het verhaal duurt dus ongeveer vier en een halve maand.
Tijd waarin het verhaal geschreven is: Het is een jeugdboek in deze (moderne) tijd.
Plaatsen uit het verhaal: Geografisch: Zwitserland (Chur), Oostenrijk (Leutkirchen), België (Kortrijk, Zaventem bij Brussel, Leuven) Nederland (Utrecht).
Fysiek: Hoog in de bergen, bij Stefanie thuis, bij een sektedeskundige, in een klein huisje in de Ardennen.
Informatie over de auteur
Biografie: Patrick Lagrou werd in 1949 geboren in Brugge. Toen hij acht was, wilde hij ontdekkingsreiziger worden. Die droom kwam uit, want hij kreeg de kans om verre en avontuurlijke reizen te maken. Nu verwerkt hij zijn vele avonturen die hij heeft beleefd in spannende jeugdverhalen.
Bibliografie: In de klauwen van de duivel
Het dolfijnenkind
Hekseneiland
Kreten in de mist
Het meisje uit de jungle
Het monster uit de diepte
Sterrenkind
Het beest van Canigou
Gregoris en de dolfijn
Voor Het dolfijnenkind kreeg hij in 1994 een KJJ- (Kinder- en Jeugdjury) toffee. Het Meisje uit de jungle werd in 1996 bekroond door de Vlaamse én de Limburgse Kinder- en Jeugdjury. In 1997 bekroonde de Limburgse Kinder- en Jeugdjury Het monster uit de diepte.
Andere kenmerken van de auteur: Ik kan voor de rest niets meer over Patrick Lagrou vinden.
Samenvatting
Stefanie is zeventien. Ze heeft haar eindexamen gedaan, maar ze is gezakt voor Duits. Ze most van haar vader naar een school in Zwitserland, waar ze extra Duits leert. Dit wil ze niet, want ze wil met haar vriend, Jürgen, naar Griekenland. Maar ze gaat toch drie weken en daarna naar Griekenland. Ondertussen werkt Jürgen bij Stefanies vader. Als de drie weken om zijn, zou Jürgen haar komen halen in Zwitserland, en dan zouden ze meteen door gaan naar Griekenland met de internationale trein. Stefanie staat dus te wachten op het perron, maar Jürgen zit niet in de trein. Stefanie belt Jürgen op. Het blijkt dat hij nog een week langer moet blijven werken. Stefanie baalt verschrikkelijk, maar dan komt ze twee mensen tegen. Ze zijn lid van een jongerenbeweging die zich inzet voor de natuur en het milieu, door al hun voedsel zelf te verbouwen, hun kleren zelf te maken, en door hun huizen zelf te bouwen. Ze vragen of Stefanie een weekendje met hen meegaat naar de bergen. Ze doet dat en vindt het heel erg leuk bij hen. Stefanie besluit zich bij de beweging aan te sluiten. Jürgen weet niet waar Stefanie is, totdat ze na een week belt. Hij komt naar haar toe. Stefanie wil dat Jürgen zich ook aansluit bij de beweging, maar hij vindt het maar niets. Hij gaat weer terug naar België en vertelt Stefanies ouders over de beweging. Zij vertrouwen het niet helemaal. En als er een brief komt dat Stefanie een voorschot van 1 miljoen Belgische Franken wil, gaan ze hulp zoeken. Ze komen terecht bij een sektedeskundige in Utrecht. Hij weet precies dat het over een sekte gaat, "De Kinderen van het Licht". Max Windels (de deskundige) kent iemand die ook bij de sekte heeft gezeten, Brigitte. Zij weet te vertellen dat de oprichtster het alleen maar doet om het geld. Ze troggelt geld van iedereen af en hoeft nergens voor te betalen, omdat de beweging alles zelf maakt.
Na veel proberen lukt het eindelijk om Stefanie daar weg te krijgen, maar ze wil maar niet geloven dat de beweging een sekte is, waardoor ze heel erg in de war is. Haar ouders, Jürgen, Brigitte en Max Windels sluiten haar op en gaan proberen haar ervan te overtuigen dat de beweging slecht is. Uiteindelijk lukt dat ook, maar dan komen mensen van de beweging haar halen. Stefanie weet te ontsnappen en dient een klacht in bij de politie. De beweging komt daarachter en de dag daarop plegen ze allemaal zelfmoord.
Tussen Stefanie en haar vader gaat het nu veel beter en Jürgen en Stefanie zijn toch nog naar Griekenland gegaan.
F. Eigen mening
Ik vind dit een heel mooi boek. Ik vind het leuk, omdat je de gebeurtenissen helemaal niet verwacht. Ik vind het ook een leuk onderwerp, omdat er niet zo veel boeken over sekten gaan. Verder vind ik de schrijver leuk (ik heb nog vier boeken van hem gelezen), omdat hij spannende en leuke verhalen schrijft.
Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.
Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.




Openen in tekstverwerker
Printen
Emailen