Info over dit verslag
Geschreven door: | |
Kwaliteit: | ![]() ![]() ![]() |
Waardering: | ![]() ![]() ![]() |
Taal: | Nederlands |
Woorden: | 1654 |
Opvragingen: | 10 |
Hulpmiddeltjes
Waardering
Gemiddelde waardering: 3 uit 5 (18 stemmen)
Titels van Katrien Vervaele
De koningsproef (1) 2002 Geen weg terug (2) 1998 Het zonnewiel (0) 2003 In het teken van de maan (4) 1996 Inkt (2) 2000 La bague (1) 1995 Zand in het bed (1) 1995
Laatst gewijzigd op 8 januari 2003
Het boek:
Auteur: Katrien Vervaele
Titel: In het teken van de maan.
Jaar van 1e uitgave: juni 1996
Uitgeverij: facet
Plaats: Antwerpen-Dronten
Druk & jaar: 1e druk, 1996
Beschrijvingsopdracht:
A) Ik koos dit boek omdat de titel en de kaft van het boek me wel aanspraken. “In het teken van de maan.”
B) Mijn verwachtingen vooraf waren, toen ik het boek een paar dagen in huis had liggen, veel minder geworden. Ik had geen zin meer om hem te lezen. Ik begon er op een avond rond 23:00 aan en werd er gewoon verslaafd aan. Rond half een legde ik het boek weg. Ik had hem uit.
C) Samenvatting:
Hilde, een meisje van ongeveer 16 jaar woonde in een klein dorpje omgeven door bos en een paar andere kleine huisjes. Bij elke vollemaan gaven zij en haar dorpgenoten een feest om de goden te eren en om ze om een bepaalde gunst te vragen. Of de oogst goed zou zijn bijv. Maar deze zomer was de oogst mislukt. Sinds het oogstfeest had Hilde vreemde dromen. Ze lag bijv. in een glazen kist en kon er niet uit (zij wist echter niet wat glas was dus beschreef ze het als een glad-iets wat geen ijs kon wezen). De ene ramp naar de andere kwam opzetten. Een paard stierf (een paard was in die tijd erg belangrijk). Er kwam een grote rattenplaag, dus maakten ze een nieuw dorpje iets verderop. Even later kwam er een erge storm en regen opzetten en vernielde de nieuwe huizen. En tijdens het feest van de aardgodin ontstond er een erge ruzie waarbij een van de jongens wegliep en vervolgens geraakt werd door de bliksem. Dit werd teveel voor het dorp. Hildi’s broer was met zijn paard en wagen i.p.v. dierenvellen, graan gaan halen, omdat de oogst zo mislukt was. Bij terugkomst had hij iemand meegenomen, Waldus. Waldus vertelde veel verhalen aan Hildi over zijn verleden in de grote steden en tijdens de bezettingen van de Romeinen. Toen ze op een dag in het bos hout sprokelden gaf Waldus haar een ketting waar twee maansikkels op stonden met daar een streep tussen. Het was het symbool voor de levensloop.
De oude wijze van het dorp, Reri, vond dat al deze rampen die gebeurt waren een straf was van de goden. Zij deed een bepaald ritueel waarin ze vroeg wat er was en wat ze moesten doen om het goed te maken. Tijdens dat ritueel had ze het steeds over: “maan” en “maansikkels”. Reri vertelde dat de aardgodin boos was omdat ze al lang geen mens hadden geofferd. Ze moesten weer een mens offeren, het moest een meisje zijn die nog nooit met een man geslapen had. Dat moest dus Helche Hildei of Bride zijn. Hilde had al het gevoel dat zij het zou zijn en inderdaad. Ze vond het niet eens zo heel erg omdat het tenslotte de wil van de aardgodin was. En ze zou toch nooit een man en kinderen krijgen. Ze moest haar ene kant van haar haar wegscheren. Helche en Bride deden dat toen ook. Waldus was er niet mee eens. Hij vond het niet goed dat ze een mens zouden offeren. De nacht voordat het feest zou wezen bedacht hij een plan. Hij zou weggaan met de mededeling dat hij er echt niet mee eens was en vervolgens zou hij hun sávonds opwachten bij de rand van het bos. Ze moesten die avond een voor een daar naar toe komen. Toen het zover was zag Waldus iets glinsteren in een boom. Het was de ketting van Hilde. Hij wist meteen dat het niet gelukt was. Hij hoorde de trommels al. Toen hij ging kijken was het allemaal al gebeurt.
Leesbeleving:
A) Onderwerp: Het onderwerp was niet snel duidelijk. In het begin ging het gewoon over andere feesten in het dorp. Pas in een van de laatste hoofdstukken kwam er tot de orde dat er een mens geofferd moest worden. Dat ging heel snel.
Ik vind het onderwerp wel interessant. Het gaat over de religie van heel lang geleden. Hoe ze daar toen geloofden en hun goden eerden. Dat vind ik wel een interessant onderwerp.
Ik heb wel eens over dit onderwerp nagedacht, over het mensen offeren, waar ik het niet mee eens was. En gewoon op de manier van doen en laten van de mensen vroeger.
Ik vind dat het onderwerp wel goed is uitgewerkt. Het is wel een duidelijk en overzichtelijk boek. Er was geen moment dat ik het even niet meer snapte.
B) Gebeurtenissen: Ik vond wel dat de belangrijkste momenten de rampen waren die het dorp overkwam, en het moment dat duidelijk werd dat Hilde geofferd moest worden en dat vervolgens ook werd.
Ik vond dat de nadruk van gevoelens van Hilde was dat ze zichzelf erg lelijk vond. Ze was er van overtuigd nooit een man te krijgen. Daarom vond ze het ook niet erg geofferd te worden. Dat gevoel komt meerdere keren terug in het boek.
Ik vind dat de gebeurtenissen wel spannend waren. Ik vond het gewoon een mooi boek om te lezen. Het eind was nogal plotseling omdat het idee al helemaal was uitgewerkt. Alles was bedacht. Het leek gewoon wel te lukken. Maar toen was het dus niet gelukt. Ik vind het wel jammer dat er niet verteld word hoe dat dan gebeurt was in dat dorp. Ik zou wel willen weten waarom het plan niet gelukt was.
Er was voor mij een open plek om in te vullen. Het einde. Waldus kwam kijken bij het heilige moeras om te kijken of het echt al gebeurt was. Het was inderdaad al gebeurt. Maar ik zou graag willen weten waarom het niet was gelukt.
C) Personages: Ik denk niet dat ik op de hoofdpersoon zou willen lijken. Ze vond zichzelf erg lelijk omdat ze een scheve rug had en haar ene been iets langer was dan de andere. Ook werd ze dus geofferd. Dat lijkt me ook niet zo’n prettig idee.
Hilde heeft als goede eigenschap dat ze erg slim was en best dapper. Het is geen makkelijk om te aanvaarden dat je geofferd zou worden. Aan de andere kant vind ik het ook een slecht eigenschap omdat ze haar leven zo opgeeft.
Ik vind het idee van Waldus, over dat hij er niet mee eens is dat er een mens geofferd moet worden, erg begrijpbaar. Ik zou zelf ook zeggen dat ik het er niet mee eens zou wezen.
Ik vond het een beetje onvoorspelbaar dat Hilde er zó makkelijk mee inging dat ze geofferd zou worden. Ze deed geen een kleine poging toe om niet geofferd te worden. Ze was er zelf gewoon helemaal mee eens.
D) Samenvattend eindoordeel: Ik vond het een erg goed boek. Dat was er denk ik ook al wel uitoptemaken omdat ik het boek binnen 1 ˝ uur uit had. Het boeide mij gewoon veel.
Ik vind dat dit boek wel veel past in mijn leesgeschiedenis. Ik las bijvoorbeeld ook het boek: Zonneheks of Maangodin. Dat ging ook een beetje over de vroegere religie van de mensen.
Ik vind het wel een aanrader voor andere kinderen uit mijn klas maar je moet er wel van houden vind ik. Als je anders vooral actie en boeken over ridders ofzo leest zou dit boek je denk ik niet zo in de smaak vallen.
Tekstbestudering:
A) Beschrijving van de hoofdpersoon: De hoofdpersoon heet Hilde en is 16 jaar. Ze heeft geen favoriete bezigheden. Ze wil graag veel leren maar er niemand die haar wat zou willen/kunnen leren. Ze is een beetje afzonderlijk van de rest. Wel heeft ze twee echte vriendinnen, Helche en Bride
Ze heeft een beetje een scheve rug en haar ene been is iets langer dan de andere. Ze heeft krullend blond/rossig haar. Ze heeft diepgrijze ogen.
Ze is best wel dapper omdat ze het aanvaard dat ze geofferd word omdat anders het hele dorp er onder zou leiden. De aardgodin zou anders nog bozer worden.
Ze is erg slim. Toen Waldus wat dingen uitlegde snapte ze het gelijk. Waldus zei ook dat hij vond dat Hilde slim was.
Hilde was wat preuts, ze schaamde zich tegen over anderen. Ze vond zichzelf erg lelijk en vond het helemaal vreselijk om een keer in de maand vlak voor het feest gezamenlijk met de andere vrouwen en meisjes uit het dorp in bad te gaan (in een teiltje).
B) Beschrijving van een bijfiguur: De bijfiguur die ik kies is Waldus, hij bracht veranderingen in Hilde’s leven. Op een positieve manier. Er werd na zijn komst in het boek veel over hem verteld.
Een eigenschap van hem was dat hij vast was van zijn mening. Niemand kon hem overtuigen dat het anders zou wezen. Dat gebeurde ook nadat werd verklaard dat Hilde geofferd zou moeten worden. Hij was er echt niet mee eens.
Een ander eigenschap van hem was dat hij graag leerde. Hij had eerst veel geleerd van een oude wijze uit zijn dorp. Toen die overleed zocht hij naar een andere wijze die hem meer kon leren.
C) Thema van het boek: Het belangrijkste onderwerp in het boek was de religie van het dorp. Daardoor gebeurde veel.
D) Tijd en tijdsduur: Het verhaal speelt zich af tussen winter en lente, in het jaar 69 Na Christus. Dat werd verteld achter in het boek. De schrijfster vond haar inspiratie van dit boek over de informate wat ze had gevonden en gelezen over het meisje van Yde. Dat meisje leefde waarschijnlijk rond 54 voor Christus en 128 na Christus was gestorven.
Er is geen sprake van verschillende tijden. Wel kreeg Hilde een soort van toekomst dromen. Ze waren niet precies de toekomst maar gaven haar al wel voorgevoelen. Ook kwam er wel een keer een flashback in het boek voor.
Er verstrijkt in het boek ongeveer 1 ˝ tot 2 maand schat ik zo. Dat denk ik omdat ze een keer in de maand zo’n feest hebben met vollemaan. In het begin was er een flashback over een feest niet zo lang geleden en daarna volgde nog een feest. Het boek eindigt met Hilde’s laatste feest. Haar offering.
Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.
Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.




Openen in tekstverwerker
Printen
Emailen