Info over dit verslag
Geschreven door: | |
Niveau: | 5HAVO |
Kwaliteit: | ![]() ![]() |
Waardering: | ![]() ![]() ![]() ![]() |
Taal: | Nederlands |
Woorden: | 634 |
Opvragingen: | 5 |
Hulpmiddeltjes
Waardering
Gemiddelde waardering: 4 uit 5 (20 stemmen)
Titels van Friedrich Durrenmatt
Das Versprechen (11) 1958 Der Besuch der alten Dame (12) 1956 Der Richter und sein Henker (11) 1952 Der Verdacht (6) 1953 Die Panne (2) 1956 Die Physiker (8) 1962 Grieche sucht Griechin (3) 1955 Romulus der Grosse (1) 1949
Laatst gewijzigd op 15 december 2002
Titel : Das Versprechen
Ondertitel : Requiem auf den Kriminalroman.
Auteur : Friedrich Dürrenmatt.
Uitgever : Verlag der Arche.
Jaar van uitgave : 1958.
Samenvatting.
Het boek begint met de schrijver die een voordracht houdt in Chur over de kunst van het schrijven van een misdaadroman. Na de voordracht gaat hij naar een bar waar hij een van de vroegere politiecommandanten treft. Zij rijden met elkaar richting Zurich. Onderweg tanken zij bij een tankstation dat er behoorlijk vervallen uitziet. In de cafetaria die bij het tankstation hoort drinken ze iets, waarbij een discussie ontstaat over ‘ de misdaadroman’. De agent zegt dat in een misdaadroman de wereld niet goed weergegeven wordt, alleen maar een onechte, gemanipuleerde wereld. Hieruit komt de geschiedenis van de bezitter van het tankstation de voormalige politiecommissaris Matthai. Op het hoogtepunt van een glanzende carrière, gaat de commissaris de moord op een meisje onderzoeken. Haar naam is Gritli Moser. Ze is vermoord met een scheermesje. Het was het derde seksuele misdaad die in vijf jaar plaats gevonden heeft in Kreiz. Een marskramer genaamd von Gunten die het meisje gevonden heeft is een verdachte. Deze slaat door, na een twintig uur durend verhoor, en bekent dat hij de dader is, omdat dit naar zijn eigen mening de enige manier is waarop hij het verhoor kan stoppen. Later hangt hij zich op in zijn cel. Iedereen behalve Matthai gelooft dat von Gunten werkelijk de dader is en het meisje Moser vermoordt heeft. Wanneer Matthai naar Jordanië vliegen wil om een eervolle ambt over te nemen, heeft hij zoveel twijfel dat hij het toch niet doet. Bij de school van het meisje vindt hij een tekening die zij gemaakt heeft. Hij leidt hieruit af dat de moordenaar de kinderen met chocoladetruffels het bos in lokt en een auto rijdt. Wanneer Matthai geen sporen meer kan vinden, koopt hij een tankstation en neemt voor het restaurant een voormalige prostituee en haar dochtertje aan. Hij gebruikt het meisje als lokaas. De dader benadert het meisje en onder dwang van Matthai zet de politie een valstrik op in het bos. Wanneer duidelijk wordt dat er niets gaat gebeuren breekt er iets in Matthai. Vele jaren later bekent een vrouw op haar sterfbed dat haar pleegzoon Albertchen Gritli Moser dat meisje en twee andere meisjes met een scheermesje vermoordt heeft en onderweg naar zijn vierde moord verongelukt was.
Titelverklaring.
De titel van het boek is Das Versprechen, omdat Matthai de ouders van het vermoorde meisje belooft dat hij de dader van de moord op zal sporen. Hij denkt na de arrestatie van Gunten dat hij de dader heeft gevonden, maar later twijfelt hij toch weer. Hij is vastbesloten om zijn beloften aan de ouders van het vermoorde meisje te houden, dus hij blijft verder zoeken tot hij de echte dader gevonden heeft.
Verteltechniek
Het echte verhaal wordt vanuit de hij- persoon verteld. De inleiding en het slot worden vanuit de ik-persoon verteld. Er zijn 2 vertellers in dit boek omdat dit boek aan elkaar wordt verteld door twee verschillende personen (zogenaamd)
Eigen mening:
Het verhaal is spannend want je vraagt je de hele tijd af of von Gunten de dader is en het blijft tot aan bijna het einde een raadsel. Ik vond het boek soms een beetje langdradig, maar ik vind het einde heel mooi. Het maakt je wel aan het nadenken want uiteindelijk heeft Matthai altijd gelijk gehad en heeft er iemand zichzelf voor niets opgehangen. Het boek is niet moeilijk geschreven, maar toch had ik er soms wel moeite mee omdat mijn Duitse woordenschat niet zo groot is. Uiteindelijk vond ik het boek best leuk om te lezen, en kan ik iemand het wel aanraden om te lezen voor een boekverslag van Duits. Ik denk dat ik het niet zou aanbevelen om het normaal voor je plezier te lezen.
Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.
Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.




Openen in tekstverwerker
Printen
Emailen