Info over dit verslag

Geschreven door:

anoniem

Niveau:

4HAVO

Kwaliteit:

Waardering:

Taal:

Nederlands

Woorden:

939

Opvragingen:

5

Hulpmiddeltjes

Openen in tekstverwerker Openen in tekstverwerker

Printen Printen

Emailen Emailen

Waardering

Gemiddelde waardering: 3 uit 5 (9 stemmen)

Heb je er iets aan gehad? Geef zelf je waardering:
Erg goed bruikbaar
Goed bruikbaar
Bruikbaar
Een beetje bruikbaar
Niks aan gehad

Titels van Willem F. Hermans

Laatst gewijzigd op 11 december 2002

Inleiding
In de laatste klas van de onderbouw moesten de leerlingen van het Montessori Lyceum een zogenaamde schrijversmap maken, ik besloot destijds om Willem Frederik Hermans als onderwerp te nemen. Ik koos hem voornamelijk omdat ik van mening ben dat hij een van de beste schrijvers in de Nederlandse geschiedenis is geweest. En dat is ook precies de rede dat mijn eerste leesverslag gaat over niemand minder dan Hermans.

Auteur
Willem Frederik Hermans is geboren op 1 september 1921 in Amsterdam. Zijn ouders waren beide onderwijzer. Dat Hermans al vroeg bezig was met schrijven blijkt uit het feit dat hij op zijn vroegere school schreef voor de schoolkrant. Ook won hij als 17-jarige jongen een 'opstelwedstrijd', maar daar weet ik verder het fijne niet van. Na zijn middelbare school ging hij in eerste instantie sociografie studeren maar later koos hij voor fysische geografie. Zoals ik al verteld heb was zijn vader een leraar en die wou dan ook graag dat Hermans iets in die richting ging doen. Hermans besloot zijn vaders wens in vervulling te laten gaan en werd lector aan de Rijksuniversiteit Groningen. Over deze laatste periode gaat dit boek, tenminste dat vermoeden bestaat.

Fabel
Het verhaal speelt zich af in Groningen, hier woont en werkt de Professor Rufus 'Roef' Dingelam met zijn vrouw Gré. Dingelam is hier hoogleraar in de technische scheikunde aan de Rijksuniversiteit. Om de drukte van de grote stad zo nu dan te ontvluchten heeft Dingelam een boerderij aangeschaft, deze ligt ver buiten de bewoonde wereld. Zodoende is er geen telefoon is en als er dan echt contact moet worden gelegd dan kan dat altijd nog schriftelijk gebeuren. Vandaar ook dat op een regenachtige zaterdagmorgen een jonge telegrambesteller zich op de weg begeeft om Dingelam blij te verrassen. Nu kan ik u mededelen dat op het moment dat Dingelam het heugelijke nieuws te horen krijgt hij in ieder geval verrast is, Dingelam krijgt namelijk medegedeeld dat hem de Nobelprijs is toegekend voor een ontdekking die hij 20 jaar geleden heeft gedaan. Maar niet alleen Dingelam is verrast ook een heleboel andere mensen in zijn omgeving vielen haast van hun stoel toen ze het nieuws te horen kregen.
De toekenning van de Nobelprijs aan Dingelam loopt als een rode draad door het boek, wat in eerste instantie iets leuks moest zijn werd een ramp. Zijn collegae gunnen het hem niet, zijn buren proberen hem geld afhandig te maken en tot overmaat van ramp grijpen rebelse studenten het ook nog eens aan om een protestactie tegen god mag weten wat te houden. Op dezelfde avond komen de echtparen Paps, Ongering en Stroomer langs om de Dingelam te feliciteren, hij heeft er niet op gerekend en heeft niks in huis om de gasten aan te bieden. Zodoende besluiten ze om naar seksclub te gaan hier komen ze niemand minder dan collega Knellis Tamstra tegen, hij is de grootste vijand van Dingelam. Er waren al verscheidende akkevietjes maar Tamstra kan Dingelam na de toekenning van de Nobelprijs helemaal niet meer luchten of zien. De dag na dit voorval zou de huldiging van Dingelam plaats vinden maar een groepje studenten onder leiding van Lucas Kroondijk gooit roet in het eten en Dingelam laat zich dan bijna nog verleiden tot een goedkoop avontuurtje met Gonnie Stroomer.
Uiteindelijk wordt het Dingelam en zijn vrouw allemaal iets te veel en besluiten ze om tot rust te komen in Monaco. Hier bezoeken ze een grote donkere grot die kenmerkend is voor het einde.

Structuur
Onder professoren is geschreven in de alwetende verteller, soms wisselen de hoofdpersonen elkaar af. Het verhaal is in feite chronologisch; het begint gewoon bij het 'begin'. Maar soms zijn er ook hoofdstukken van Dr. Barend, daar zitten dan wat 'flashbacks' in. Hierin wordt dus heel even verwezen naar het verleden, Dr. Barend is namelijk een oude jeugdvriend van Dingelam, maar daarna gaat de schrijver weer verder in het heden. In het eerste hoofdstuk krijg je het belangrijkste voorgeschoteld en dan krijg je hoofdstukken die hier indirect het gevolg van zijn. Wel is duidelijk dat er meer is voorgevallen, hier wordt niet of nauwelijks naar verwezen. Maar bijvoorbeeld de vijandelijkheid tussen Dingelam en Tamstra komt niet zomaar uit de lucht vallen.

Thema
Het thema in Onder Professoren is vermoed ik de individualiteit van de mens in de Nederlands maatschappij, de personen in het boek houden weinig rekening met andere, ze leven allemaal in hun eigen wereldje. Dit legt ook meteen de titel uit, de titel 'Onder Professoren' verwijst naar het universiteiten wereldje.
Daarnaast is het thema ook dat de mens weinig invloed heeft op zijn leven, hij kan het wel een beetje 'sturen' maar bepaald dingen worden bepaald door andere factoren. De vraag is of Dingelam tevreden is geweest met zijn leven en de toekenning van de Nobelprijs. Dingelam wou waarschijnlijk gewoon een rustig leven leiden maar dat werd hem onmogelijk gemaakt.

Mening
Ik vind kritiek geven op goede schrijvers geven erg moeilijk maar bij Hermans wordt het me wel erg moeilijk gemaakt. Hij is zoals ik al eerder gezegd heb naar mijn mening een van de beste schrijvers in de Nederlandse literatuur. Van 'Onder professoren' heb ik minder genoten dan van boeken als 'Nooit meer slapen' en 'De donkere kamer van Damokles', natuurlijk was het wel een goed boek. Maar ik miste een beetje het mysterie, het confronterende wat wel erg aanwezig was in De donker kamer. Destijds liet 'Onder professoren' heel wat stof opwaaien, het was namelijk redelijk grove kritiek op het Universiteiten wereldje en het zal waarschijnlijk ook niet door iedereen met open arme ontvangen. Door mij in ieder geval wel ondanks de kleine gebreken vond ik het een interessant boek en ik zal het met liefde in mijn boekenkast zetten.

Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.

Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.