Boekverslag Thea Beckman

De stomme van Kampen

... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13

Info over dit verslag

Geschreven door:

anoniem

Niveau:

3VMBO

Kwaliteit:

Waardering:

Taal:

Nederlands

Woorden:

609

Opvragingen:

12

Hulpmiddeltjes

Openen in tekstverwerker Openen in tekstverwerker

Printen Printen

Emailen Emailen

Waardering

Gemiddelde waardering: 3 uit 5 (24 stemmen)

Heb je er iets aan gehad? Geef zelf je waardering:
Erg goed bruikbaar
Goed bruikbaar
Bruikbaar
Een beetje bruikbaar
Niks aan gehad

Titels van Thea Beckman

Laatst gewijzigd op 25 november 2002

1. Zakelijke gegevens:
A. De auteur van het boek de stomme van Kampen is Thea Beckman.
B. De stomme van Kampen, Lemniscaat, Rotterdam, 1992 vierde druk, 192 blz.
C. De genre van dit boek is een levensbeschrijving.

2.Eerste reactie:
A. Ik heb dit boek gekozen omdat mij het aansprak en omdat het zich ook in Kampen afspeelde en ik las de achterkant en dat sprak me aan.
B. Ik vind het een heel mooi boek want ik verdiepte me er helemaal in en het is best wel droevig want hij begrijpt mensen niet omdat hij doof is en je gaat door zijn hele carrière
Heen.

3. De bespreking:
A. Hendrick was doof geboren. Zijn ouders merkten het toen hij twee was. Toen hij vijf jaar was, merkte hij dat hij anders was. Hij vond dit vervelend. Hij kon niet naar school, zijn moeder leerde hem lezen en schrijven. Dit was heel moeilijk, er was in de 17e eeuw niemand die een dove lezen en schrijven kon leren. Hij ging vaak met de huishulp Lientgen de stad Kampen in en ze keken vaak naar de boten. Hendrick vond lezen, schrijven en tekenen heel leuk, maar hij had een probleem: hij kon niet praten. Op zijn dertiende jaar moest hij een leermeester zoeken, die hem een beroep wilde leren. Van zijn moeder moest dit een goed beroep zijn, omdat de familie Avercamp een rijke familie was. Dit was heel moeilijk want niemand wou Hendrick hebben. Op een dag liep hij op de markt met zijn moeder. Hij werd overal uitgescholden voor stomme. Hij hoorde dat niet, maar zijn moeder wel. Ze was diep bedroefd en wilde naar huis. Opeens hield Hendrick de pas in en liep naar een schilder die een portret van een vrouw aan het maken was. Toen de man klaar was met het kunstwerk en hij wilde weggaan, kon dit niet want Hendrick hield hem vast. Hij wees op de man. Zijn moeder vertelde dat hij graag nog meer tekeningen wilde zien. Hendrick zijn moeder liep naar huis en de man liep achter hen aan. Voor de apotheek, het huis van Hendrick, stopten ze. De man vroeg waarom Hendrick zoveel belangstelling had voor zijn tekeningen. Zijn moeder vertelde dat hij ook tekende. De man mocht een paar tekeningen zien en vond dat Hendrick talent had. De man wilde Hendrick helpen beter te leren tekenen en schilderen. De schilder heette Mattheus, zijn bijnaam was de Kladde. Hij woonde alleen in een huis in IJsselmuiden met een hond die Tuck heette. Hendrick ging elke dag naar hem toe totdat Mattheus de pest kreeg en dood ging. Hendrick’s vader was dokter en stadsapotheker. Hij kreeg ook de pest en overleed, dit gebeurde ook met de knecht van vader: Samuel en de broer van Hendrick: Rutger. Het gezin Avercamp was veel kleiner geworden, ze waren nog maar met z’n zessen. Hendrick had geen leermeester meer. Hij had veel talent en ging naar Amsterdam. Zijn nieuwe leermeester werd David Vinckboons. Hij kreeg daar niet genoeg vrijheid om te schilderen wat hij wilde. Na twee jaar zocht hij een nieuwe leermeester, die heette Pieter Isaacz. Hier kreeg hij meer vrijheid en maakte zijn eerste schilderijen.
Hendrick werd beroemd. Hij ging toen hij klaar was met zijn “studie” weer naar Kampen naar zijn moeder, broertjes en zusje.

B. De titel van het boek gaat over een jongetje die Hendrick heet en hij wordt vaak de stomme genoemd en omdat hij in Kampen geboren is daarom heet het boek de stomme van Kampen.
C. Het probleem van de hoofd persoon is dat hij doof is en niet iedereen hem kan begrijpen en dan wordt je in de 17 e eeuw als nietsnut voor de maatschappij veroordeeld

Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.

Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.