CASA Nederland en Scholieren.com reiken dit jaar de CASA Werkstuk Award uit. Het allerbeste werkstuk wint een reis voor 2 personen t.w.v. €500, een snuffelstage en eeuwige roem! Dit jaar is het thema abortus. De redactie bedacht alvast 13 invalshoeken, klik hier en stuur je werkstuk op.

geef je mening

Tjeerd pleit tegen internetdaten. Heb jij al eens een date (of meer) gehad met iemand die je online leerde kennen?



» resultaten poll

ff n studiebreak

Klasgenoten stonden vroeger als hongerige hyena's om Jorieke heen. Klaar om het jonge hertje aan te vallen dat nog scoubidoutouwtjes had.

Geschreven door:

anoniem (5 havo)

Datum ingestuurd:

27 oktober 2002

Taal:

Woorden:

3.250

Bekeken:

9540 keer (4 deze maand)

Waardering:

3.7/5 (31 stemmen)

Deel op:

Naam:


Klas/niveau:


E-mail:


Bericht:


Bestemd voor

Geheime code: 


 

1. Titelbeschrijving
LEON DE WINTER, God’s gym, Amsterdam, 2002 (2002), 3e druk, 371 BLZ.

2. Motto
Het boek bevat geen motto.

3. Korte inhoud
De Proloog is een verklaring van God (van Godzilla), de grote zwarte eigenaar van “God’s Gym” (een sportschool), hoe het zover heeft kunnen komen dat Mirjam Koopman, zijn leerling die bij hem achter op de motor zat, op haar verjaardag omkwam tijdens een ongeluk. We horen over het verleden van alle betrokkenen.
Op 22 december 2000, de dag dat de dochter van de halfjoodse scriptschrijver Joop Koopman (de hiervoor genoemde Mirjam) 17 jaar wordt, heeft zij een afspraak met haar vriendinnen om te lunchen. Als zij vertrokken is krijgt Joop een telefoontje van Philip, een oude schoolvriend of hij zin heeft om langs te komen in zijn appartement waar hij logeert. Zij hebben elkaar al jaren niet meer gezien. Philip vraagt hem of hij undercover wil werken voor de Mossad (de geheime Israëlische dienst. Hij moet “toevallig” in contact zien te komen met Omar, een jonge Nederlandse Marokkaan, die ervan wordt verdacht een terrorist te zijn.
Joop wil in eerste instantie weigeren, maar door het noodlottige telefoontje dat hij krijgt tijdens het gesprek, verandert zijn hele leven. Mirjam, zijn enige dochter voor wie hij zorgt na zijn scheiding, ligt zwaar gewond en in coma in het ziekenhuis. Joop denkt dat iemand een grap met hem wil uithalen maar gaat toch samen met Philip naar het ziekenhuis. Mirjam sterft ‘s nachts aan haar verwondingen. Joop geeft in een roes van verdriet toestemming voor een harttransplantatie. Hij vervalt in een diepe en sombere rouw.
Dan, op een dag, komt God langs. Hij is in tranen en “geeft zijn leven” aan Joop: “Mijn leven is nu voor u! Doet u ermee wat u wilt Het was mijn schuld!”. God bood Mirjam een lift aan nadat ze had gesport in zijn school. Hij moest dezelfde richting op als Mirjam, dus waarom niet dachten ze allebei! Door samenloop van omstandigheden, die in de proloog zijn beschreven, lag er een olievlek op de snelweg, een auto slipte en botste tegen de motor van God aan. Joop kan het hem niet vergeven dat hij haar achterop heeft genomen. Maar God blijkt een goedmoedige en vriendelijke jongen te zijn die alles overheeft voor Joop (hij heeft zelfs zijn sportschool verkocht en wil van het geld dat hij ervoor heeft gekregen een tempel op het graf van Mirjam laten bouwen en bekeert zich tot het jodendom!).
Door deze ongelukkige omstandigheden in Joop’s leven gaat hij toch in op Philips aanbod, voornamelijk voor het geld. Hij raakt inderdaad aan de praat met Omar die een aardige en praatgrage jongeman blijkt te zijn. Ze krijgen een band. Omar wil een postorderbedrijf voor moslims op internet zetten en heeft veel vrienden die “hacken”.
Dan komt opeens Linda opduiken, een nicht waar Joop vroeger verliefd op was. Zij is bekeerd tot het boeddhisme en is met een monnik in Amerika om geld te krijgen via fondsen voor een klooster in Tibet. Linda en Joop worden opnieuw verliefd op elkaar. Zij beweert dat de monnik de reïncarnatie is van Joop’s grootvader die miljoenen heeft achtergelaten op een Zwitserse bank. Joop gelooft het, nadat hij de man heeft gezien en met hem heeft gesproken. Samen met een bank directeur worden er papieren opgesteld en Joop zet zijn handtekening er onder. Nadat hij dat heeft gedaan hoort hij niets meer van Linda, hij is bedrogen en naar de miljoenen kan hij fluiten.
Plotseling wil Joop weten wie het hart van zijn dochter heeft gekregen na het ongeluk. En omdat de familie van de draagster van Mirjam’s hart zich niet kenbaar wil maken, komt Joop op het idee dat Omar en zijn vrienden hem daar wel eens mee zouden kunnen helpen.
Philip komt er achter dat Joop’s relatie met Omar anders verloopt dan de bedoeling is en moet Omar nu liquideren. Philip heeft er voor gezorgd dat de dochter van een Iraanse sympathisant van de Mossad, Alia Nuri, het hart van Mirjam heeft gekregen. Als Omar hierachter zou komen waar zij in werkelijkheid verblijft (in “Portland”) in plaats van Parijs waar Omar’s vrienden denken dat zij is, zou het heel gevaarlijk zijn voor de Iraanse familie en voor de Mossad. Van Omar horen we in het boek niets meer terug.
Philip helpt hem verder en zorgt ervoor dat hij Alia Nuri kan ontmoeten zonder dat zij weet wie Joop is.
Het boek eindigt met een Epiloog, nadat hij weer thuis is en met God praat over wat er allemaal is gebeurd met Linda en de ontmoeting in “Portland”.
In de Epiloog schrijft God verder over de mensen die op 22 december 2000 door het noodlot betrokken waren bij het ongeluk.

4. Structuur
Het boek is ingedeeld in drie delen. Deze drie delen zijn verder weer opgebouwd in hoofdstukken. De hoofdstukken zijn allemaal genummerd. Een nieuw deel begint steeds als de hoofdpersoon iets heeft afgesloten. Het verhaal begint met de dood van Joop zijn dochter. De drie delen zijn steeds stukken uit Joop’s leven en je ziet hoe hij steeds meer de dood van zijn dochter verwerkt.

5. verhaalfiguren
De belangrijkste verhaal figuren uit het boek zijn:
- Joop
- Philip
- Omar
- Linda
- Errol (Godzilla/God)
- Mirjam

Joop.
Joop is de hoofdpersoon in het boek. Hij is 47 jaar en vader van Mirjam die in het begin van het boek overlijdt. Vanaf dat moment staat Joop zijn wereld op zijn kop. Toen Mirjam nog leefde was Joop een man die eigenlijk heel ‘gewoontjes’ leefde. Hij zorgde voor zijn dochter en werkte. Joop is een schrijver, hij schrijft eigenlijk filmscrips maar deze verkopen bijna niet dus verdient hij het meeste met het schrijven van boeken. Als Joop Linda weer tegenkomt (dit is zijn achternichtje die vroeger bij hem in huis woonde) wordt hij meteen weer verliefd op haar. Joop is eigenlijk echt iemand die niets tegen de wet indoet maar na de dood van zijn dochter verandert hij en zijn regeltjes niet zo belangrijk meer voor hem. Hij is ook erg goedgelovig en iedereen kan hem makkelijk van alles wijsmaken. Joop is een round character want in het begin van het verhaal is hij veel meer bezig met normen en waarden en later zijn deze dingen niet meer zo belangrijk voor hem. Ook lees je hoe hij het verdriet van zijn overleden dochter verwerkt en hoe hij er bovenop komt, voor zover dat kan.

Philip
Philip is een Joodse man die vroeger net als Joop in DenBosch heeft gewoond. Philip is bezig Palestina veilig te stellen voor de joden. Hij heeft daar van alles voor over en werkt vaak ook aan illegale acties mee. Phillip vraagt Joop om hem te helpen met een opdracht. Maar Joop weigert mee te werken, als Mirjam is overleden vraagt Philip hem nog een keer en dan wil Joop wel mee werken. Philip is iemand die mensen goed kan manipuleren en is ook een beetje schijnheilig. Hij probeert zelf altijd buiten schot te blijven en alles naar zijn hand te zetten. Philip is een flat character, hij verandert niet tijdens het boek.

Omar
Omar is een jongen met een Marokkaanse vader en een Nederlandse moeder. Hij was tot zijn 20ste een crimineel maar toen is hij naar Marokko gegaan en daar is hij bekeerd tot de Islam. In het boek wordt niet echt duidelijk of Omar nog steeds een crimineel is. Hij doet weliswaar illegale dingen, zoals het hacken van computers, maar dat doet hij omdat hij een goed doel wil helpen en daarvoor heeft hij speciale gegevens nodig. Omar is in de 20 jaar en heeft al heel veel mee gemaakt. Joop moet met hem gaan praten en zo informatie voor Philip loskrijgen. Joop heeft eerst een beeld van Omar als een hele zware crimineel maar als hij met hem aan de praat raakt begint Joop hem te mogen. Omar verteld Joop heel zijn verleden, waarom hij dit doet is niet duidelijk. Omar is een round character omdat hij eerst beschreven wordt als een gevaarlijke crimineel zonder geweten. Maar later krijg je Omar’s menselijke kant te zien en merk je dat hij misschien helemaal niet zo slecht is.

Linda
Linda is het achternichtje van Joop, ze is 48 jaar maar ziet er veel jonger uit (volgens Joop) Ze is een boedhist, althans zo doet ze zich voor. Ze heeft vroeger bij Joop in huis gewoond. Daar hadden Joop en zij een seksrelatie maar omdat dit niet mocht van Joop zijn ouders is Linda toen weggestuurd. Als Linda en Joop elkaar weer ontmoeten krijgen zij meteen weer een relatie. Linda ontdekt via een monnik dat Joop heel veel geld kan erven en ze laat hem papieren tekenen om dit geld te krijgen. Aan het eind van het boek kom je erachter dat Linda Joop belazerd heeft en zij er met het geld vandoor is gegaan. Waarschijnlijk heeft ze hem al die tijd gehaat. Linda is een flat character want ze verandert niet tijdens het boek, je ziet alleen haar oppervlakkige uiterlijkheden.

Errol
Errol wordt ook wel God genoemd, de afkorting van Godzilla, omdat hij zo groot is. Mirjam zat bij hem achterop de motor toen het ongeluk gebeurde. Errol voelt zich hierdoor heel erg schuldig en besluit daarom om bij Joop in huis te trekken om voor Joop te zorgen. Hij doet alles voor Joop omdat hij vindt dat hij dat moet als een soort van compensatie voor het ongeluk. Hij gaat heel ver in het zorgen voor Joop en heeft ook zijn sportschool verkocht voor Joop. Hij is heel erg zorgzaam. Ook is hij heel groot, hij was vroeger dan ook karate kampioen. Errol zoekt precies uit hoe het ongeluk van Mirjam heeft kunnen gebeuren. Hij is een flat character omdat hij alleen oppervlakkig beschreven wordt.

Mirjam.
Mirjam hoort niet echt in het rijtje thuis van verhaalfiguren maar ik heb haar er toch bij gezet. Dit is omdat de aanleiding, de kern, van het verhaal om haar draait. Als Mirjam overleden is dan verandert er van alles in het leven van haar vader. Over Mirjam lees je alleen herinneringen van Joop. Je leest alleen wat er met haar is gebeurt en hoe ze vroeger was. Toch is zij naast Joop waarschijnlijk de belangrijkste persoon in het boek. Het hele verhaal draait om haar, het verlies van haar. Mirjam is een flat character omdat ze alleen oppervlakkig wordt beschreven.

6. Tijd
Het verhaal begint met het proloog van Errol. Maar dit kan niet echt tot het verhaal worden gerekend. Dus het echte verhaal begint op vrijdag 22 december, de dag dat Mirjam een ongeluk krijgt. Daarna lees je ongeveer een half jaar van het leven van Joop na de dood van zijn dochter. In totaal wordt er dus ongeveer een half jaar beschreven. Het verhaal verloopt niet chronologisch. Er zitten een aantal flashbacks in en ook een flash-forward. Vanaf bladzijde 337 t/m bladzijde 344 is een stuk geschreven dat een flash-forward is. Het begin van deel twee van het boek bevat een versnelling, je zou het haast een hiaat kunnen noemen. ‘Januari ging voorbij. Op elf februari 2001 begon het te regenen’ Blz 143.

7. Ruimte

Concrete ruimte.
Het verhaal speelt zich voornamelijk af in Los Angeles. In het huis van Joop, in een aantal restaurants en in het ziekenhuis. Ook gaat Joop nog een paar dagen naar San Francisco.

Symbolische ruimte.
Leon de Winter heeft vaak gebruik gemaakt van symbolische ruimtewerking. Een voorbeeld hiervan is het hart van Mirjam. Dit orgaan, wat volgens de meeste mensen enkel de functie heeft van het rondpompen van bloed, is getransplanteerd. Voor Joop krijgt het een speciale waarde en hij wil perse de persoon ontmoeten die haar hart heeft gekregen. Het heeft dus veel emotionele waarde gekregen voor Joop. Ook heeft de sportschool een symbolische waarde. In de sportschool kwam Mirjam om ‘haar lichaam vervolmaken’ Maar zij is overleden toen zij bij de eigenaar van de sportschool achterop de motor zat. Hier is dus sprake van contrasterende ruimtewerking. Zo zijn er nog veel meer voorbeelden te noemen maar deze ga ik niet allemaal opschrijven want dat zou weer een boek opzich zijn.

8. Perspectief
Het perspectief ligt bij niemand specifiek, je zou Joop nog het meeste als verteller kunnen aanwijzen maar dat is hij niet. De verteller is de schrijver. Dat wil zeggen dat er sprake is van een alwetende verteller. De schrijver heeft het steeds over Joop, Mirjam, Philip Hij en zij en andere mensen. Hij heeft dus geen ikpersoon aangewezen. Je krijgt hierdoor een redelijk goed totaal beeld. Ook al kan je enkel meelezen met de gedachten van Joop. Toch krijg je niet de hele emotie van Joop te lezen en dat maakt dat iedereen de hoofdpersoon een beetje eigen kan maken. Ik zou bijvoorbeeld me kunnen inbeelden dat Joop zus en zo denkt, terwijl iemand anders daar een heel andere gedachte over kan hebben. Dit maakt het boek voor elke lezer weer anders. Ook kan je door het algemene perspectief redelijk de gebeurtenissen lezen zonder een emotionele lading. Een persoon wordt dus beschreven hoe hij/zij is en niet hoe Joop hem/haar ziet.

9. Titeluitleg
De titel is de naam van de sportschool van Errol (God). Door deze sportschool is Joop zijn leven als het ware verandert. Mirjam ging bij de Errol op de motor en is toen verongelukt. Dus in feite zou je kunnen zeggen dat als de sportschool er niet was, Mirjam nog zou leven. God’s Gym is dus de ommekeer in Joop zijn leven.

10. Motto Uitleg
Er is geen motto aanwezig in het boek.

11. Motoeven

Algemene motieven.
De algemene motieven zijn:
- Vader/dochter liefde
- Liefde
- Vertrouwen
- Seks
- Vriendschap

Verhaal motieven
- Het hart van Mirjam. Het hart is heel belangrijk voor Joop. Hij gaat ernaar opzoek en heeft verder voor niets meer aandacht. Hij is helemaal gefixeerd op het vinden van Mirjam’s hart. Hij heeft er alles voor over om haar hart te vinden. ‘Hij moest Omar, een domme jodenhater uit Emmen, in vertrouwen nemen over haar hart. En hij moest hem vragen of de hackers hem konden helpen.’ Blz 297.
- 22 december. Op 22 december is Mirjam geboren. Joop zij leven kreeg ineens een hele andere betekenis, hij ging voor zijn dochtertje zorgen. Op 22 december 2000 krijgt Mirjam een ongeluk waardoor zij overlijdt. Ook dan veranderd Joop zijn leven drastisch. 22 december staat in dit boek dus voor een grote verandering.
- geloof. Joop zijn moeder is joods, dus Joop volgens de regels van het jodendom ook. Philip bied Joop een klus aan om Palestina veilig te stellen voor de joden. Omar is moslim en verteld daarover. Linda zegt dat ze boeddhist is en besteelt Joop zo van een heleboel geld. Allemaal verschillende geloven dus die steeds terug keren. En de belangen van verschillende godsdiensten laten zien. Steeds als er iets gebeurt is dat omdat er een godsdienst bij betrokken is. Joop werkt voor een Joodse organisatie en komt zo in contact met Omar. Linda doet zich voor als Boeddhist en kan zo heel veel geld van Joop stelen.

12. Thema
Het thema van het boek is: De dood van je kind kan je hele wereld op zijn kop zetten.

13. Auteur
Leon de Winter is geboren in Den Bosch (!!!!!!) op 24 januari 1954. Hij was de zoon van orthodox-joodse ouders, maar groeide op in een niet joodse omgeving. Hij bezocht het gymnasium in Den Bosch en later het gereformeerde Willen van Oranjecollege te Waalwijk. In 1974 ging De Winter studeren aan de Nederlandse Filmacademie te Amsterdam. Hij was niet tevreden over het niveau van het onderwijs aan de academie, publiceerde daarover en verliet de onderwijsstelling zonder diploma in 1978. Vanaf 1978 tot 1982 was Leon de Winter recensent voor Vrij Nederland. Zijn specialisme was Duitse literatuur. Later schreef hij ook (incidenteel) voor de Volkskrant. In 1980 publiceerde hij Zoeken naar Eileen W. en in 1986 La place de la bastille. Beide werken zijn verfilmd. In 1991 verscheen de roman Supertex. En nu in 2002 God’s Gym.

14. Eigen mening
Ik heb dit boek gekozen omdat mijn vader me vertelde dat hij het heel erg mooi vond, hij leest bijna nooit dus ik dacht ‘wow dit moet wel een erg speciaal verhaal zijn’. Toen ik tijd had heb ik het boek gelezen. Ik vond de schrijfstijl erg lekker lezen. Leon de Winter schrijft alles heel simpel op, niet te moeilijk. Dat leest erg makkelijk weg en zo gaat het boek dus ook niet vervelen. Het boek was best spannend want je weet nooit wat de hoofdpersoon gaat beslissen. Ook het einde was erg onverwacht, het was echt een verrassing dat joop zo belazerd was door Linda. De gebeurtenissen in het boek zijn eigenlijk , als je ze op een rijtje zet, heel onwaarschijnlijk. Maar de schrijver heeft ze toch zo beschreven dat je alles als vanzelfsprekend aanneemt. Het onderwerp is eigenlijk iets van alle tijd maar in de huidige tijd geschreven. Alles is ongeveer een jaar geleden gebeurt en dat maakt het boek extra leuk om te lezen want je krijgt het gevoel dat dit alles ook met jezelf zou kunnen gebeuren. Het thema van het boek vind ik erg mooi. Ik vind het een erg mooi onderwerp om over te schrijven en ik vind zeker dat de schrijver van dit thema een mooi verhaal heeft gemaakt. Hij heeft alles heel boeiend opgeschreven zodat er een mooi, levendig verhaal is ontstaan. Ik herken zelf geen gevoelens of situaties uit het boek omdat de hoofdpersoon 47 is en een dochter had. Ikzelf ben 16 en zit nog op school, woon thuis en er zijn nog vele andere verschillen op te noemen tussen de hoofdpersoon en ik. Dus daarom vind ik geen herkenning in de hoofdpersoon. Wel kan ik heel goed met hem meeleven, ik kan me indenken dat alles wat hem overkomt heel verwarrend is. Ik kon mezelf het beste in Joop inleven omdat hij het meest beschreven wordt. Je leest wat hij denkt en wat hij voelt. Hierdoor kijk je automatisch door zijn ogen naar de situatie en is het moeilijker je in anderen te verplaatsen. Ik heb nog nooit nagedacht over het verlies van kinderen omdat ik ze niet heb. Wel kan ik in plaats daarvan een ander persoon voorstellen waar ik veel van houdt in plaats van een kind. Ik heb wel eens nagedacht hoe het zou zijn als iemand waar ik veel om geef zou overlijden. Door dit boek wordt nog eens duidelijk hoe erg iemands leven kan veranderen door de dood van iemand anders. Het werk heeft voor mij persoonlijk niet zo heel veel te betekenen behalve dat ik het een heel erg mooi verhaal vind. Maar ik heb niet zoiets van: dit ga ik mijn hele leven onthouden. Ik vond het een heel mooi verhaal in maar er zit verder niets van diepere emotionele waarde in voor mij. Ik heb het met veel aandacht gelezen en vond het erg leuk maar daar blijft het bij. Ik vond het boek in totaal erg mooi en zou het zeker aan kunnen raden, zeker aan mensen die niet zoveel van lezen houden. Omdat dit boek erg afwisselend is en dus de aandacht makkelijk vasthoudt.

Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het dan weten door een reactie te geven.